Κέρκυρα

Σε ένα παιχνίδι με ελάχιστες καλές φάσεις και μοιρασμένο όσον αφορά την κατοχή, ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε με 1-0 της Κέρκυρας, χάρη στο ανόητο πέναλτι του Ντιμιτρόφσκι και τον εκπληκτικό Πέδρο Κόντε.

Νίκη... σωτηρίας για την Κέρκυρα

Τελ. ανανέωση : 12/02/17 16:56

Μια σπουδαία νίκη με 1-0 κόντρα στον Λεβαδειακό πήρε η Κέρκυρα και απομακρύνθηκε αρκετά από την επικίνδυνη ζώνη. Χρυσός σκόρερ για τους Φαίακες ο Γκομές.

Πλατανιάς για πλέι οφ!

Τελ. ανανέωση : 29/01/17 19:06

Ο Πλατανιάς επιβλήθηκε εντός έδρας της Κέρκυρας με 2-1 για τη 18η αγωνιστική της Super League και πλησίασε ακόμη περισσότερο τις θέσεις που δίνουν "εισιτήριο" για τα πλέι οφ.

O Παναθηναϊκός προηγήθηκε νωρίς στην Κέρκυρα αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν άμεσα και τελικά πήραν δίκαια την ισοπαλία με 1-1 αποδεικνύοντας ότι είναι πολύ σκληρό καρύδι. Δύο μυικοί τραυματισμοί για τον Παναθηναϊκό και δύο αναγκαστικές αλλαγές για τον Ουζουνίδη.

Την πρώτη της νίκη στο Περιστέρι και μάλιστα με εμφατικό τρόπο (4-1) πέτυχε η Κέρκυρα απέναντι στον Ατρόμητο των εννέα παικτών. Δεύτερη σερί εντός έδρας ήττα για την ομάδα του Κορακάκη που κατέρρευσε μετά την αποβολή του Κεϊτά στο ημίχρονο.

Η κακή κατάσταση του αγωνιστικού χώρου (και όχι μόνο) στο "Καυτανζόγλειο" ανάγκασε τον διαιτητή της αναμέτρησης Ηρακλής - Κέρκυρα, Καραντώνη, να αναβάλλει το παιχνίδι (φωτογραφίες).

Στη γεμάτη από χιόνι Λεωφόρο, ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε πολύ κόντρα στην Κέρκυρα αλλά τελικά νίκησε 1-0 με το γκολ που πέτυχε ο Σεμπάστιαν Λέτο με κεφαλιά στο 83ο λεπτό. Πρωτόγνωρες οι συνθήκες κάτω από τις οποίες διεξήχθη το ματς με συνεχή χιονόπτωση και τρομερό κρύο!

Στο βούρκο της Κέρκυρας, η τοπική ομάδα έμεινε στο 1-1 με τον Ατρόμητο στο παιχνίδι που άνοιξε το πρόγραμμα της Τετάρτης για την 1η αγωνιστική. Και τα δύο γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο.

Φωτιές πετάει η επίθεση του ΠΑΟΚ! Μετά το 7-0 κόντρα στην Ελευσίνα, η ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς διέλυσε με 5-0 την Κέρκυρα εκτός έδρας. Τρομερό αυτογκόλ του Ανδρεόπουλου στο πρώτο λεπτό, δύο γκολ για τον Κάμπος κι από ένα οι Μάτος και Μπίσεσβαρ. Έχασε πέναλτι ο Κλάους.

Η "ανάσταση" του Τασουλή

Τελ. ανανέωση : 11/12/16 19:11

Δεν ήταν εύκολη η νίκη του Πανιωνίου επί της Κέρκυρας στη Νέα Σμύρνη. Το γκολ του Χρήστου Τασουλή πάντως έλυσε το γόρδιο δεσμό και έκρινε το αποτέλεσμα (1-0).

Ο Ροζέριο Τουράμ της Κέρκυρας μίλησε στον Sport24 Radio 103.3 για το γκολ επί της ΑΕΚ, για την... επόμενη ομάδα του και για την τραγωδία της Τσαπεκοένσε, στην οποία αγωνίστηκε.

Η σκληροτράχηλη Κέρκυρα δεν έχασε ούτε από την ΑΕΚ. Παρά τη βελτιωμένη εικόνα της η Ένωση ούτε σκόραρε ξανά ούτε προστάτευσε το 1-0, με αποτέλεσμα να ισοφαριστεί και ν' αφήσει δύο βαθμούς στο Νησί των Φαιάκων.

Ενας πολύ κακός Ολυμπιακός έμεινε στο 0-0 με την Κέρκυρα στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" χωρίς μάλιστα να απειλήσει τον αντίπαλο παρά ελάχιστα και έδωσε δικαιώματα στους αντιπάλους του να πιστέψουν ότι μπορούν να μειώσουν τη διαφορά από την κορυφή.