"Δύο στα δύο" η Ξάνθη

Τρεις ημέρες μετά από τη νίκη με 2-1 επί της αλβανικής Τέουτα Ντούρες, η Ξάνθη επικράτησε 3-2 της Σλάβια Σόφιας σε φιλική αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε επί βουλγαρικού εδάφους.

Η Ξάνθη απείλησε στο 3ο λεπτό με τον Παντελή Καπετάνο και το 4ο με τον Βασίλη Φασίδη, ενώ στο 5ο η Σλάβια Σόφιας άνοιξε το σκορ με σουτ εντός περιοχής.

Εν συνεχεία, δύο κεφαλιές του Χρήστου Λισγάρα δεν βρήκαν στόχο, προτού ο Φασίδης ισοφαρίσει με σουτ στο 38ο λεπτό.

Ο Καρίμ Σολτάνι ανέλαβε δράση στο 60ό λεπτό, έπειτα από ασίστ του Μανώλη Μπέρτου, η βουλγαρική ομάδα ισοφάρισε στο 76ο με κεφαλιά, αλλά η Ξάνθη συνέχισε να δημιουργεί φάσεις και εν τέλει "ξαναχτύπησε" με τον Αριστοτέλη Κολλαρά στο 86ο λεπτό.

Η σύνθεση της Ξάνθης στο α' μέρος: Γκαραβέλης, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Καρυπίδης, Γουάλας, Έλτον, Λουσέρο, Βασιλακάκης (35' Τόμιτς), Φασίδης, Καπετάνος, Ορφανίδης.

Η σύνθεση της Ξάνθης στο β' μέρος: Δεμένικος, Μπέρτος, Φλίσκας, Ζαραδούκας, Λισγάρας, Παπαστεριανός, Σολτάνι, Νάκας, Τόμιτς, Ράνος, Φασίδης (66' Κολλαράς).