Ισόπαλη με τον Πανσερραϊκό η Ξάνθη

Το πρώτο φιλικό ματς της Ξάνθης επί ελληνικού εδάφους δεν ανέδειξε νικητή, αφού ο Πανσερραϊκός στάθηκε τυχερός και κράτησε το 0-0 στο Δημοτικό Στάδιο Σερρών.

Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου είχαν ευκαιρίες και τρία δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο, όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν απέναντι στον Πανσερραϊκό που ανέβηκε στο β’ μέρος, χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα.

Γενικώς, η Ξάνθη έχασε σωρεία ευκαιριών στα πρώτα 45 λεπτά, εν αντιθέσει με τα "λιοντάρια" που προσπάθησαν να απειλήσουν με κάποια μακρινά σουτ, αλλά επί της ουσίας ήταν ακίνδυνα.

Ξάνθη (α' μέρος): Τσέναμο, Μπαξεβανίδης, Φλίσκας, Καρυπίδης, Γουάλας, Βασιλακάκης, Έλτον, Λουσέρο, Σολτάνι (30’ Φασίδης), Ορφανίδης Π., Καπετάνος.

Ξάνθη (β' μέρος): Δεμένικος, Μπέρτος, Ζαραδούκας, Λισγάρας, Καρυπίδης (68’ Χατζητερζόγλου), Παπαστεριανός, Τόμιτς, Λουσέρο (68’ Κολλαράς), Φασίδης, Ορφανίδης Π. (54’ Νάκας), Ράνος.

Πανσερραϊκός (α' μέρος): Ανδρούτσος, Στεριανός, Βιτλής, Βοσκόπουλος, Σιάκκας, Τσιμίκας, Μπαντάκ, Ρούτσης, Μπονέρης, Τσομαχασβίλι, Παπαστεργίου.

Πανσερραϊκός (β' μέρος): Μέλκας, Στεριανός, Καψάλης, Σιάκκας (73’ Βιτλής), Κουκόλης, Ανδρέου, Μπαλού, Ατματζίδης, Προβατίδης, Ντα Κόστα, Ρομάριο.