Λεβαδειακός - Ξάνθη 1-0

Ο Λεβαδειακός πανηγύρισε τη δεύτερη εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 1-0 της Ξάνθης χάρη στο εντυπωσιακό ψαλιδάκι του Βαλερί Ντομοβτσίσκι στο 33ο λεπτό. Δύο δοκάρια για τους Βοιωτούς με Μάντζιο (25') και Μανωλά (65').

Ο Λεβαδειακός μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση κι έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία μόλις στο 2ο λεπτό. Ο Λούκας Φαβάλι επιχείρησε το σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, αλλά ο Λουίτζι Τσέναμο μπλόκαρε σταθερά την μπάλα. Οι Ακρίτες προσπάθησαν να βάλουν δύσκολα στον Σιαρχέι Βερέμκο, όμως τόσο το σουτ του Λουσέρο όσο κι αυτό του Ντιμιτρόφ δεν είχαν ευτυχή κατάληξη.

Στον αντίποδα, οι Βοιωτοί με τον δραστήριο Βαγγέλη Μάντζιο βρέθηκαν πολύ κοντά στο γκολ, όμως το σουτ στην κίνηση του Έλληνα επιθετικού, ύστερα από σέντρα του Κώστα Μανωλά, "τράνταξε" το οριζόντιο δοκάρι του γκολκίπερ της Ξάνθης. Τελικά, η πίεση των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς, αφού στο 33' ο Βαλερί Ντομοβτσίσκι με τρομερό ψαλιδάκι έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ράζβαν Λουτσέσκου πέρασε τον Παντελή Καπετάνο στη θέση του αρνητικού Αντώνη Ράνου, προκειμένου να δώσει επιθετική ώθηση στην ομάδα του. Παρόλα αυτά, οι Βοιωτοί είχαν τη σημαντικότερη ευκαιρία, όταν το σουτ του Κώστα Μανωλά κατέληξε στο αριστερό δοκάρι.

Οι Ακρίτες πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά σ' αρκετές περιπτώσεις αποδείχθηκαν "φλύαροι" στην τελική προσπάθεια. Στο 72' η κεφαλιά του Χερέα, ύστερα από σέντρα του Σολτάνι, κατέληξε στην αγκαλιά του Παναγιώτη Τσιντώτα (μπήκε στο 32' στη θέση του τραυματία Βερέμκο), ενώ στο 79' το πλασέ στην κίνηση του Λισγάρα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Έλληνα τερματοφύλακα.

Οι παίκτες του Άκη Μάντζιου διαχειρίστηκα εξαιρετικά τα εναπομείναντα λεπτά, έκλεισαν τους χώρους και πανηγύρισαν μία σημαντική νίκη ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Ο Βαλερί Ντομοβτσίσκι αγωνίστηκε για πρώτη φορά στην αρχική ενδεκάδα και χάρισε ένα σπουδαίο τρίποντο στην ομάδα του, με την εξαιρετική έμπνευσή του.

Αδύναμος Κρίκος

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου αποφάσισε δώσει φανέλα βασικού στον Αντώνη Ράνο, όμως ο νεαρός επιθετικός πέρασε απαρατήρητος, με αποτέλεσμα να γίνει αλλαγή στο ημίχρονο.

Το αήττητο σερί 5 αγώνων της Ξάνθης έλαβε τέλος στη Λιβαδειά. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, διαχειρίστηκαν εξαιρετικά το υπέρ τους προβάδισμα και πήραν μία νίκη που θα τους βοηθήσει σημαντικά στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Λεβαδειακός: Βερέμκο (32' Τσιντώτας), Στάθης, Ουόν, Τριποτσέρης, Μανωλάς, Μαχαίρας, Νικολάου, Φαβάλι (49' Μίνγκας), Γιακουμάκης, Ντομοβτσίσκι (77' Ναβάρο), Μάντζιος.

Ξάνθη: Τσέναμο, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Φάρκας, Ζαραδούκας (46' Παπαστεριανός), Χερέα, Έλτον, Λουσέρο, Ντιμιτρόφ (67' Τριάδης), Σολτάνι, Ράνος (46' Καπετάνος).

To live της αναμέτρησης

17:00
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ του Λεβαδειακού και της Ξάνθης στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Super League.
17:00
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λεβαδειακός: Βερέμκο, Στάθης, Ουόν, Τριποτσέρης, Μανωλάς, Μαχαίρας, Νικολάου, Φαβάλι, Γιακουμάκης, Ντομοβτσίσκι, Μάντζιος
Ξάνθη: Τσέναμο, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Φάρκας, Ζαραδούκας, Χερέα, Έλτον, Λουσέρο, Ντιμιτρόφ, Σολτάνι, Ράνος

17:01
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Τσιντώτας, Μουλόπουλος, Καψάσκης, Ναβάλο, Θέος, Μάγκας, Μίνγκας
17:01
Αναπληρωματικοί για τους Ακρίτες: Γκαραβέλης, Κρίστοφερ, Καρυπίδης, Παπαστεριανός, Τόμιτς, Τριάδης, Καπετάνος
17:09
Οι Βοιωτοί βρίσκονται στην 12η θέση με 12 βαθμούς, ύστερα από 11 αγωνιστικές, ενώ η Ξάνθη είναι 7η με 15.
17:10
Η ομάδα του Άκη Μάντζιου προέρχεται από ήττα στα Χανιά με 2-1 από τον Πλατανιά, ενώ οι Ακρίτες επικράτησαν με 2-0 του Πανιωνίου.
17:13
Οι καθιερωμένες χειραψίες μεταξύ των ποδοσφαιριστών πριν την έναρξη του αγώνα.
17:15
1' Έναρξη του αγώνα.
17:17
2' Σουτ του Φαβάλι, μέσα από τη μεγάλη περιοχή, μπλόκαρε ο Τσέναμο.
17:22
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Μοιρασμένο το παιχνίδι.
17:23
8' Συρτό σουτ του Λουσέρο, έξω από το δεξί δοκάρι του Βερέμκο.
17:27
12' Ο Μάντζιος προσπάθησε να πιάσει το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
17:28
13' Κίτρινη κάρτα στον Μπαξεβανίδη.
17:30
15' Καλή στιγμή για τον Λεβαδειακό! Ο Φαβάλι έκανε τη σέντρα, ο Μάντζιος πήρε την κεφαλιά μέσα στην μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το Τσέναμο.
17:30
15' Σουτ του Ντιμιτρόφ, ψηλά άουτ.
17:34
19' Ωραία κίνηση του Μάντζιου, ο οποίος επιχείρησε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό της Ξάνθης και κατέληξε κόρνερ.
17:41
25' ΔΟΚΑΡΙ για τον Λεβαδειακό! Ο Μανωλάς έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Μάντζιος έπιασε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι "τραντάζοντας" το οριζόντιο δοκάρι του Τσέναμο!
17:42
Μικρή διακοπή λόγω προβλήματος τραυματισμού του Βερέμκο.
17:47
32' Αναγκαστική αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Τσιντώτας στη θέση του τραυματία Βερέμκο!
17:48
33' Τρομερό ΓΚΟΛ για τον Λεβαδειακό! Ο Ντομοβτσίσκι με ανάποδο ψαλίδι έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους!
17:53
H Ξάνθη προσπαθεί να αντιδράσει, αλλά οι γηπεδούχοι έχουν κλείσει τους χώρους.
17:59
Έχει ρίξει το ρυθμό ο Λεβαδειακός και διαχειρίζεται εξαιρετικά το υπέρ του προβάδισμα.
18:01
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.
18:03
45 +2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ο Λεβαδειακός πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 1-0.
18:18
Όλα έτοιμα για την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
18:20
46' Διπλή αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Καπετάνος και Παπαστεριανός στη θέση των Ράνου και Ζαραδούκα.
18:21
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
18:22
49' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Φαβάλι εκτός, ο Μίνγκας εντός.
18:28
54' Ο Τσιντώτας έδιωξε με γροθιές την μπάλα, η οποία στρώθηκε στον Ντιμιτρόφ, όμως το σουτ του Βούλγαρου πέρασε μακριά από την εστία του Έλληνα γκολκίπερ.
18:32
58' Νέο σουτ του Ντιμιτρόφ, άουτ.
18:35
Τελικές: 5(3) - 4(0)
18:36
62'Ντομοβτσίσκι δεν κατάφερε από πλεονεκτική θέση να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, καθώς ο Λισγάρας τον πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ.
18:39
65' ΔΟΚΑΡΙ για τον Λεβαδειακό! Ο Μανώλας απέφυγε τον Σολτάνι, έκανε το σουτ με το εξωτερικό, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, καθώς "χτύπησε" στο αριστερό δοκάρι και κατέληξε άουτ.
18:41
67' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Τριάδης στη θέση του Ντιμιτρόφ.
18:45
Η Ξάνθη έχει την κατοχή, αλλά δεν μπορεί να απιελήσει την εστία του Τσιντώτα.
18:46
72' Καλή στιγμή για την Ξάνθη! Ο Σολτάνι έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Χερέα πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Τσιντώτα.
18:47
73' Αδύναμη κεφαλιά του Μάντζιου, μπλόκαρε ο Τσέναμο.
18:48
75' Κίτρινη κάρτα στον Παπαστεριανό.
18:50
77' Αλλαγή για τον Λεβαδειακό. Ο Ναβάρο εντός, Ντομοβτσίσκι εκτός.
18:53
79' Καλή στιγμή για την Ξάνθη! Πλασέ στην κίνηση του Λισγάρα, η μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Τσιντώτα.
18:59
85' Όμορφη εκτέλεση φάουλ του Έλτον, άουτ.
19:04
Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.
19:05
90 +1' Ο Τριάδης "πάτησε" περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
19:08
94' Τέλος του αγώνα. Ο Λεβαδειακός παίρνει μία σπουδαία νίκη με 1-0 κόντρα στην Ξάνθη.