Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός 2-1 (VIDEO)

Από τρεις εκτελέσεις φάουλ γράφτηκε η ιστορία του φιλικού που έδωσε ο Ολυμπιακός στην Κωνσταντινούπολη. Η Φενέρμπαχτσε σκόραρε δις και νίκησε 2-1 τους πρωταθλητές Ελλάδας στην πρόβα τζενεράλε πριν από την έναρξη του ελληνικού πρωταθλήματος. Ντεμπούτο έκανε ο Ιμπραΐμ Αφελάι, το γκολ των "ερυθρόλευκων" ο Χοσέ Χολέμπας.

Χωρίς τον Μανιάτη στο αρχικό σχήμα και την ταυτόχρονη παρουσία Μπουχαλάκη-Κασάμι μπροστά από τον Εντινγκά, ο Ολυμπιακός στερήθηκε της απαιτούμενης σκληράδας στο χώρο του κέντρου. Προσπάθησαν να παίξουν με γρήγορες πάσες οι παίκτες του Μίτσελ για να αποφύγουν τις μονομαχίες στο "ένας μ' έναν" και να δράσουν από τις πτέρυγες, αλλά οι πολλές, καλές ως επί το πλείστον, σέντρες του Μαζουακού εξουδετερώνονταν εύκολα.

Έτσι η μόνη καλή ευκαιρία στο καλό διάστημα των πρωταθλητών Ελλάδας προήλθε από την κακή εκτίμηση του Τοπούζ, ο οποίος έστρωσε στον Κασάμι. Ο Ελβετός όμως πλάσαρε άουτ στο 28'.

Η Φενέρμπαχτσε, που με Εμενίκε - Κάουτ στις πτέρυγες ταλαιπωρούσε τους πλάγιους μπακ του Ολυμπιακού, είχε πιο στρωτή κυκλοφορία και σαφώς πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες. Ο Ρομπέρτο αντέδρασε σωστά στους κινδύνους εν ροή αγώνα, αλλά στην εκτέλεση φάουλ του Ερκίν δεν είχε απάντηση και η τουρκική ομάδα απέκτησε προβάδισμα στο 35'.

Ο Μούσα Σο απείλησε δις μέχρι την ανάπαυλα, σ' ένα διάστημα που η άμυνα των "ερυθρόλευκων" δέχθηκε έντονη πίεση, αλλά με τις αλλαγές του Μίτσελ στην ανάπαυλα επήλθε βελτίωση. Ο Κασάμι ανέλαβε πιο πολλές πρωτοβουλίες και σε συνδυασμό με την είσοδο του Σάμαρη η ελληνική ομάδα κέρδισε έδαφος. Ο Διαμαντάκος δεν σκόραρε στο 58', ούτε ο Ντοσεβί στο 70', μετά από ακόμη ένα αντίπαλο λάθος και η περισσότερη προσοχή έπεσε έκτοτε πάνω στον Ιμπραΐμ Αφελάι που είχε μπει στο ματς. Στο ντεμπούτο του ο Ολλανδός είχε διάθεση, αλλά εμφανώς εκτός συστημάτων αρκέστηκε σε μια ατομική ενέργεια που απέφερε την ευκαιρία του 78' (επέμβαση Βολκάν).

Πάνω όμως οι Πειραιώτες διεκδικούσαν την ισοφάριση, ήρθε το 2-0 από την εκτέλεση φάουλ του Εμρέ στο 81', στην οποία πάλι καθυστέρησε ν' αντιδράσει ο Ρομπέρτο. Μάλιστα μετά τη χαμένη ευκαιρία του Σαβιόλα στο 83' ο Ολυμπιακός φάνηκε πως δεν θα σκοράρει. Μέχρι τη στιγμή που ο Χολέμπας έστησε την μπάλα έξω από την περιοχή των γηπεδούχων και με δική του απίθανη εκτέλεση διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στην τελευταία φάση του αγώνα.

Σε ακόμη ένα δυνατό φιλικό, με μια ομάδα που φυσιολογικά θα ήταν στους ομίλους του Champions League, ο Ολυμπιακός έβγαλε στο χορτάρι εκείνα που θέλει ο Μίτσελ: γρήγορο τέμπο και επιθετικό πνεύμα με ανάπτυξη από τα πλάγια και ευκαιρίες. Δεν έλειψαν όμως οι ανορθογραφίες στην άμυνα δεδομένης της έλλειψης χημείας στην αμυντική τετράδα. Ο Μποτία είναι καινούργιος, ο Μαζουακού ξεχνιέται κάποιες φορές και ο Αμπιντάλ δεν έχει τη δύναμη του παρελθόντος. Χωρίς έναν γρήγορο μπακ (Μανωλάς) υπάρχει πρόβλημα. Στην επίθεση από την άλλη αναμένεται πλέον η ένταξη του Μπενίτες (και του Πουλίδο) προκειμένου να φανεί με ποιον τρόπο θα λυθεί το πρόβλημα στο σκοράρισμα. Θετική για ακόμη μία φορά η παρουσία του δυναμικού Κασάμι και στα συν το ντεμπούτο του Αφελάι που εντάσσεται στο σύνολο.

Φενέρμπαχτσε: Ντεμιρέλ, Ιρτεγκιούν, Τοπάλ (90+1' Ακαρσλάν), Σο (79' Ουεμπό), Κάουτ (61' Κεσιμάλ), Μεϊρέλες, Εμρέ (84' Καλντιρίμ), Άλβες, Εμενίκε (84' Σαχίν), Τοπούζ (61' Ποτούκ), Ερκίν

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί (62' Σαλίνο), Μποτία, Αμπιντάλ (46' Παπαδόπουλος), Μαζουακού, Εντινγκά (46' Ντοσεβί), Μπουχαλάκης (62' Σάμαρης), Κασάμι (72' Φορτούνης), Φουστέρ (46' Σαβιόλα), Γκαζαριάν (62' Χολέμπας), Διαμαντάκος (62' Αφελάι)

20:52
Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε το φιλικό του Ολυμπιακού με τη Φενέρμπαχτσε
20:55
Έχουμε τις 11άδες των δύο ομάδων.
20:55
Αυτή που επέλεξε ο Μίτσελ αποτελείται από τους : Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Αμπιντάλ, Μαζουάκου, Εντινγκά, Μπουχαλάκη, Κασάμι, Φουστέρ, Γκαζαριάν, Διαμαντάκο
20:57
Η Φενέρ ξεκινάει με τους: Βολκάν, Ερκίν, Άλβες, Ιρτεγκούν, Τοπούζ, Μπελόζογλου, Τοπάλ, Μεϊρέλες, Σο, Κάουτ, Εμενίκε
20:58
Στον πάγκο των "ερυθρόλευκων" κάθονται οι: Μέγιερι, Αφελάι, Χολέμπας, Ντοσεβί, Φορτούνης, Παπαδόπουλος, Σαλίνο, Σάμαρης, Σαβιόλα
21:05
Θυμίζουμε πως το φιλικό κόντρα στην πρωταθλήτρια Τουρκίας, Φενέρ, είναι και το τελευταίο τεστ του Ολυμπιακού πριν από την έναρξη της νέας σεζόν.
21:08
Οι δύο ομάδες έχουν μπει στον αγωνιστικό χώρο του "Σουκρού Σαράτσογλου"
21:13
3' Κόρνερ η Φενέρ
21:14
3΄ Κεφαλιά από τον Μπρούνο Άλβες, ψηλά η μπάλα
21:17
6' Πρoωθείται ο Ολυμπιακός από τα αριστερά
21:17
6' Δυνατή σέντρα από τον Διαμαντάκο, η μπάλα περνάει πλάγιο
21:18
7' Πρώτο σουτ στον αγώνα για τον Ολυμπιακό από τον Κασάμι
21:21
9' Καλή σέντρα του Μαζουακού από τα αριστερά, αλλά η φάση περνάει ανεκμετάλλευτη
21:24
12' Πολύ καλό σουτ του Κάουτ από τη γωνία της περιοχής, η μπάλα άουτ
21:25
14' Καλή στιγμή για την Φενέρ με τον Σο, μαζεύει ο Ρομπέρτο
21:30
19' Μακρινό σουτ από τον Τοπούζ, διώχνει με δυσκολία ο Ρομπέρτο
21:34
Tάιμ - Άουτ στο 23'
21:35
Οι δύο ομάδες παίρνουν τις απαραίτητες ανάσες λόγω της αφόρητης ζέστης που επικρατεί στο γήπεδο.
21:36
Συνέχεια στο ματς
21:37
26' Επιθετικό φάουλ από τον Κασάμι, χαλάει η προσπάθεια του Ολυμπιακού
21:39
28' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία από τον Κασάμι
21:40
Ο παίκτης του Ολυμπιακού εκμεταλλεύτηκε την κόντρα πάνω στον Τοπούζ και βγήκε τετ-α-τετ με τον Βολκάν, ωστόσο δεν έκανε καλό πλασέ, στέλνοντας την μπάλα άουτ
21:43
33' Τρομερή φάση για την Φενέρ, βγάζει σε κόρνερ ο Ρομπέρτο
21:45
35' ΓΚΟΛ για την Φενέρ
21:46
Ο Ερκίν σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Ρομπέρτο
21:48
37' Μακρινό σουτ από τον Τοπάλ, μαζεύει ο Ρομπέρτο
21:49
Παπαδόπουλος, Σαβιόλα, Ντοσεβί έχουν ήδη σηκωθεί για προθέρμανση
21:52
41' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Ολυμπιακό
21:52
42' Απευθείας εκτέλεση από τον Μπουχαλάκη, μαζεύει ο Βολκάν
21:53
42' Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για την Φενέρ με τον Σο, άουτ η μπάλα
21:58
45'  H Φενέρ άγγιξε το δεύτερο γκολ με τον Σο, όμως ο Ρομπέρτο έδιωξε καταπληκτικά τη μπάλα
21:58
Ημίχρονο στην αναμέτρηση
22:17
Ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο!
22:18
Εντινγκά, Αμπιντάλ και Φουστέρ έδωσαν τις θέσεις τους στους Ντοσεβί, Παπαδόπουλο και Σαβιόλα!
22:18
Χωρίς αλλαγές έχει βγει η Φενέρ στο δεύτερο μέρος
22:19
46' Σουτ από τον Κάουτ, η μπάλα περνάει άουτ
22:20
Στο χορτάρι ο Διαμαντάκος, δείχνει να πονάει
22:22
Αρκετοί αναπληρωματικοί έχουν σηκωθεί για προθέρμανση στον πάγκο του Ολυμπιακού. Ανάμεσά τους και ο Ιμπραΐμ Αφελάι
22:23
51' Σουτ του Κασάμι από τα αριστερά, η μπάλα περνάει άουτ
22:30
58' Ωραία ανάπτυξη του Ολυμπιακού από τα δεξιά. Ο Διαμαντάκος έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε για λίγο άουτ
22:35
Αλλαγές για την Φενέρ. Στη θέση των Κάουτ και Τοπούζ, μπαίνουν οι Πότουκ και Κεσιμάλ
22:37
Αλλαγές και για τον Ολυμπιακό. Οι Γκαζαριάν, Ελαμπντελαουί και  Μπουχαλάκης δίνουν τη θέση τους στους Χολέβα, Σαλίνο και Σάμαρη
22:38
Ο Διαμαντάκος έδωσε κι αυτός τη θέση του στον Αφελάι
22:38
Πρώτη εμφάνιση του Ολλανδού με την φανέλα των "ερυθρόλευκων"!
22:42
70' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να κάνει το 1-1! Ο Ντοσεβί κάνει καλό σουτ έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα περνάει άουτ
22:42
Δεύτερο τάιμ-άουτ στον αγώνα
22:44
Φορτούνης στη θέση του Κασάμι
22:49
78' Πολύ ωραία ατομική ενέργεια του Αφελάι που μπαίνει μέσα στην περιοχή αλλά δεν προλαβαίνει την τελευταία στιγμή να πλασάρει τον Βολκάν
22:52
ΓΚΟΛ για την Φενέρ
22:53
81' Δεύτερο γκολ για τους Τούρκους και πάλι με απευθείας εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή. Εμρέ Μπελόζογλου ο σκόρερ
22:54
Η ομάδα του Ολυμπιακού αυτή τη στιγμή αποτελείται από τους: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Παπαδόπουλο, Μποτία, Χολέμπα, Σάμαρη, Φορτούνη, Μαζουάκου, Ντοσεβί, Αφελάι, Σαβιόλα
22:55
83' Ο Ντοσεβί έβγαλε ωραία σέντρα από τα δεξιά, όμως ο Σαβιόλα δεν προλαβαίνει να σπρώξει τη μπάλα προς τα δίχτυα
23:01
Συμπληρώνονται τα 90 λεπτά στο "Σουκρού Σαράτσογλου", περιμένουμε να δούμε πόσες θα είναι οι καθυστερήσεις
23:03
90' Καλή φάση για τον Ολυμπιακό! Ο Σαλίνο πιάνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, αλλά μαζεύει τη μπάλα ο Βολκάν