Ολυμπιακός - Ριζεσπόρ 1-0 (VIDEO)

Πρώτο γκολ, πρώτη νίκη για τον Ολυμπιακό, που επικράτησε 1-0 της Ρίζεσπορ.

Ολυμπιακός-φιλικό INTIME SPORTS

Ο Ολυμπιακός έχασε σωρεία ευκαιριών, αλλά εν τέλει έφτασε στη νίκη με 1-0 επί της Ρίζεσπορ, σε φιλικό προετοιμασίας που διεξήχθη στο Ζέεφελντ.

Ο Μάρκο Σίλβα παρέταξε τους Πειραιώτες ξανά σε σχηματισμό 4-2-3-1, όπως και στο παιχνίδι με την Ντούκλα Πράγας. Αυτήν τη φορά στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο Φράνκο Χάρα και είχε από πίσω του ως υποστήριξη τον Αλεχάντρο Ντομίνγκες (κέντρο), Ματιέ Ντοσεβί (δεξιά) και Κώστα Φορτούνη (αριστερά).

Στα στόπερ βρέθηκαν οι Τάσος Αυλωνίτης και Πραξιτέλης Βούρος, αφού ο Δημήτρης Σιόβας έμεινε εκτός λόγω κόπωσης και ο Λούκα Μιλιβόγεβιτς λόγω ενοχλήσεων στο πόδι στην τελευταία προπόνηση.

Φορτούνης-Ολυμπιακός-Ρίζεσπορ INTIME SPORTS

Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν την κατοχή της μπάλας απέναντι στην 14η ομάδα του περσινού τουρκικού πρωταθλήματος και έχασαν σωρεία ευκαιριών. Μεγαλύτερη στο πρώτο μέρος, η διπλή του 21', όταν το τακουνάκι του Φορτούνη απομακρύνθηκε πάνω στη γραμμή και στη συνέχεια ο Ντοσεβί είχε δοκάρι.

Ο πρώην τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ, Σαρλ Ιτάνζ, είχε πολύ δουλειά και έδιωξε αρκετές φορές στις τελικές προσπάθειες των Πειραιωτών, που ουσιαστικά είχαν έλλειψη ευστοχίας.

Καπίνο-Ολυμπιακός INTIME SPORTS

Στην ανάπαυλα, ο Σίλβα έδωσε την ευκαιρία στον Στέφανο Καπίνο να κάνει ντεμπούτο, ενώ πραγματοποίησε ακόμα 3 αλλαγές. Οι Παϊτίμ Κασάμι, Ομάρ Ελαμπντελαουί και Τζίμι Ντουρμάζ πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο αντί των Σάσα Ζντιελάρ, Λεάντρο Σαλίνο και Ντοσεβί.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο 2ο ημίχρονο, με τους Τούρκους να κάνουν 8 αλλαγές και να χάνουν κάθε ίχνος συνεννόησης στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 63ο λεπτό, μάλιστα, ο Δημήτρης Κολοβός που είχε περάσει στον αγώνα μαζί με τον Νταβίδ Φουστέρ κέρδισε πέναλτι και ο Ολυμπιακός είχε μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί, αλλά την απώλεσε κι αυτήν. Ο Ισπανός έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και δεν κατάφερε ούτε έτσι να ανοίξει το σκορ.

Κολοβός-Ολυμπιακός-Ρίζεσπορ-φιλικό INTIME SPORTS

Μετά από μια μικρή διακοπή για να δροσιστούν οι παίκτες, στον αγωνιστικό χώρο πέρασε και ο Μάικλ Ολαϊτάν (στη θέση του Χάρα), ο Σαμπού Γιαταμπαρέ (στη θέση του Ανδρέα Μπουχαλάκη) και ο... Σαλίνο, που επέστρεψε στη θέση του Αρτούρ Μαζουακού.

Ο ρυθμός έπεσε, αλλά η μπάλα ήταν πάντα στην περιοχή των Τούρκων. Για να μπει και στα δίχτυα, χρειάστηκε ένα λάθος τους, με την μπάλα να φτάνει στον Φουστέρ που πέρασε τον τερματοφύλακα και σκόραρε με άνεση, για το πρώτο "ερυθρόλευκο" γκολ της σεζόν. Ο Μάικλ Ολαϊτάν είχε το 3ο και τελευταίο δοκάρι της ομάδας στο 89' και με ο αγώνας ολοκληρώθηκε με το 1-0.

Ολυμπιακός INTIME SPORTS

Η σύνθεση του Ολυμπιακού: Ρομπέρτο (46’ Καπίνο), Μαζουακού (71’ Σαλίνο), Αυλωνίτης, Βούρος, Σαλίνο (46’ Ελαμπντελαουΐ), Ζντίελαρ (46’ Κασάμι), Μπουχαλάκης (73’ Γιαταμπαρέ), Ντοσεβί (46’ Ντουρμάζ), Φορτούνης (62’ Κολοβός), Ντομίνγκες (62’ Φουστέρ), Χάρα (71’ Ολαϊτάν)

Το LIVE της αναμέτρησης

18:43
Καλησπέρα σας.
18:44
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την φιλική αναμέτρηση ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τη Ρίζεσπορ, που είναι η δεύτερη για την ομάδα του Μάρκο Σίλβα στο πλαίσιο της προετοιμασίας της επί αυστριακού εδάφους.
18:45
Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού έχει ως εξής: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μαζουακού, Αυλωνίτης, Βούρος, Μπουχαλάκης, Ζντιέλαρ, Ντοσεβί, Φορτούνης, Ντομίνγκες, Χαρά.
18:46
Θυμίζουμε ότι οι "ερυθρόλευκοι" ηττήθηκαν στο πρώτο φιλικό από την Ντούγκλα Πράγας με 1-0 χάρη σε γκολ που δέχτηκαν στο 87ο λεπτό.
18:48
Ο Ολυμπιακός δεν υπολογίζει τον Σιόβα, ο οποίος δεν προπονήθηκε σήμερα λόγω κόπωσης, ενώ ενοχλήσεις στο πόδι αισθάνθηκε ο Μιλιβόγεβιτς και εγκατέλειψε το πρόγραμμα προπόνησης, με αποτέλεσμα να μένει εκτός από το φιλικό. Επίσης, ο Πορτογάλος προπονήτης δεν υπολογίζει και τους απόντες Μπενίτες, Μαρτίνες και Μποτία, με τον τρίτο να έχει επιστρέψει μάλιστα στην Ελλάδα.
18:49
Σε κάτι περισσότερο από δέκα λεπτά έχουμε την σέντρα στο ματς.
18:50
Να πούμε πως στην Αυστρία για να δει το φιλικό του Ολυμπιακού βρίσκεται και ο Γιάννης Βρέντζος, ενώ ταξίδεψε και ο Φελίπε Πάρντο, ο οποίος ανακοινώθηκε σήμερα.
18:54
Η Ρίζεσπορ τερμάτισε 14η στο περσινό πρωτάθλημα, ενώ στο δυναμικό της ανήκει πλέον ο άλλοτε τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ και του Ατρομήτου, Σαρλ Ιτάνζ.
18:55

18:57

18:58

18:59
Οι φίλοι του Ολυμπιακού από γύρω πόλεις έχουν δώσει δυναμικό παρών στο γήπεδο. Καπνογόνα, συνθήματα και ερυθρόλευκες φανέλες έχουν κλέψει τις εντυπώσεις.
19:02
Όλα έτοιμα για να ξεκινήσει το φιλικό.
19:03
Mε 4-2-3-1 παρατάσσεται ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι, το αγαπημένο σύστημα του Μάρκο Σίλβα.
19:03
Στην κωμόπολη Χάιμινγκ γίνεται το φιλικό.
19:04
Σέντρα στο ματς για τον Ολυμπιακό.
19:05
2' Κεφαλιά του Χάρα μετά την εκτέλεση φάουλ του Ντομίνγκες από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε άουτ.
19:07
Ο Ολυμπιακός έχει την πρωτοβουλία σε αυτά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με διάθεση για πίεση ψηλά από τους παίκτες του Σίλβα.
19:08
4' Ζήτησαν χέρι του Μπουχαλάκη σε σουτ που έγινε οι παίκτες του Ρίζεσπορ, αλλά ο διαιτητής ήταν κοντά και άφησε το παιχνίδι να εξελιχθεί.
19:11
8' Ασυνεννοησία του Ρομπέρτο με τον Αυλωνίτη, κόρνερ για τους Τούρκους.
19:13
9' Πάσα του "Τσόρι" στον Φορτούνη, φαλτσαριστό δεξί σουτ από τον Αρκά μεσοεπιθετικό, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι του Ιτάνζ.
19:17
Έχει πέσει λίγο ο ρυθμός του φιλικού στα τελευταία λεπτά.
19:21
Συνεχείς οδηγίες του Σίλβα στα χαφ του και στον Χάρα να πιέζουν ψηλά όταν οι παίκτες της Ρίζεσπορ ξεκινούν την επίθεσή τους από χαμηλά στην άμυνα.
19:22
Πεσμένος στο χορτάρι ο Εζέκ της Ρίζεσπορ, έχει μπει το ιατρικό τιμ της ομάδας του για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες.
19:22
Να πούμε πως ο Ολυμπιακός διέθεσε σήμερα 700 κάρτες διαρκείας και έχει φτάσει αισίως τις 9.200 σε ένα δεκαήμερο.
19:24
Ένα 20λεπτο στο φιλικό, παραμένει το 0-0, καλύτερος σε γενικές γραμμές ο Ολυμπιακός.
19:25
21' Τακουνάκι του Φορτούνη στο πρώτο δοκάρι μετά το κόρνερ του "Τσόρι", απομάκρυνση πάνω στην γραμμή, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Ντομίνγκες σέντραρε από τα αριστερά και ο Ντοσεβί έστειλε με μονοκόμματο σκαστό σουτ την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.
19:26
Διπλή χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό προκειμένου να πάρει κεφάλι στο σκορ.
19:27
24' Κεφαλιά του Μπουχαλάκη μετά την σέντρα του Σαλίνο, απέκρουσε ο Ιτάνζ.
19:29
Μίνι διακοπή στο φιλικό για να πάρουν μερικές ανάσες οι παίκτες και να δροσιστούν.
19:32
Το φιλικό ξεκίνησε και πάλι.
19:33
Να δούμε αν θα συνεχίσει ο Ολυμπιακός να πιέζει τη Ρίζεσπορ και να ψάχνει το γκολ. Οι Βούρος και Ντοσεβί είναι οι αλλαγές σε σχέση με το φιλικό κόντρα στην Ντούγκλα.
19:38
33' Ωραία μακρινή μπαλιά του Ντομίνγκες για τον Σαλίνο, ο οποίος θέλησε να κάνει το γύρισμα για τον επερχόμενο Ντοσεβί, αλλά ήταν αδύναμο και έδιωξαν οι Τούρκοι.
19:41
37' Ο Μαζουακού γύρισε στον Χάρα από τα αριστερά, αυτός πλάσαρε με το δεξί, αλλά με το γόνατο απομάκρυνε ο Ιτάνζ. Κοντά στο γκολ ο Ολυμπιακός.
19:41

19:42
39' Ωραία ενέργεια του Χάρα, μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε διαγώνια με το αριστερό, αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ. Νέα καλή στιγμή για τους Πειραιώτες.
19:43
40' Κίτρινη κάρτα στον Μαζουακού.
19:48
Κοντοζυγώνει η λήξη του πρώτου μέρους, όπου ο Ολυμπιακός έχει καλύτερη εικόνα από τη Ρίζεσπορ.
19:50
45'+1' Σουτ του Χάρα, άουτ η μπάλα.
19:52
Λήξη πρώτου μέρους.
20:06
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
20:07
Tέσσερις αλλαγές για τον Ολυμπιακό με την έναρξη του β' μέρους και ντεμπούτο για τον Στέφανο Καπίνο στα γκολπόστ της ομάδας.
20:08
Οι Κασάμι, Ελαμπντελαουί και Ντουρμάζ μπήκαν στο γήπεδο αντί των Ζντιελάρ, Σαλίνο και Ντοσεβί.
20:12
Να δούμε αν σε αυτό το δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός θα κινηθεί στα επίπεδα του πρώτου.
20:14
54' Σουτ του Μεχμέτ Ακιού, ψηλά άουτ η μπάλα.
20:15
55' Σουτ του Κασάμι έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας της Ρίζεσπορ, ο οποίος πήρε την θέση του Ιτάνζ.
20:16
56' Οι Τούρκοι έχουν κάνει οκτώ αλλαγές σε σχέση με το πρώτο μέρος.
20:20
58' Οι παίκτες του Ολυμπιακού έκλεψαν τη μπάλα, βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Ντομίνγκες προσπάθησε να τελειώσει την φάση, όμως η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο και κατέληξε κόρνερ.
20:21
61' Σουτ του Κασάμι, ο Ακάν απέκρουσε με τα χέρια έξω από την περιοχή και ο διαιτητής έδειξε κίτρινη κάρτα στον τερματοφύλακα της Ρίζεσπορ.
20:22
62' Έξω οι Ντομίνγκες και Φορτούνης, μέσα οι Φουστέρ και Κολοβός.
20:23
63' Πέναλτι κέρδισε ο Κολοβός σε ανατροπή λίγα δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο ματς.
20:23
64' Οριζόντιο δοκάρι από τον Φουστέρ στην εκτέλεση. Χάθηκε η ευκαιρία για το 1-0.
20:30
Νέα μικρή διακοπή ενός λεπτού για να δροσιστούν οι παίκτες.
20:32
71' Ο Ολαϊτάν στην θέση του Χάρα.
20:32
Έχουμε... επαναφορά του Σαλίνο στο ματς αντί του Μαζουακού, ώστε να πάρει ανάσες!
20:33
74' Ο Γιαταμπαρέ αντί του Μπουχαλάκη.
20:38
Πιέζει ο Ολυμπιακός και ψάχνει το γκολ, αλλά ακόμα δεν το έχει πετύχει.
20:40
80' Σουτ του Καντά με το δεξί έξω από την περιοχή, άουτ η μπάλα.
20:43
83' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό
20:44
Ο Ομάρ έβγαλε σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Ομποαμπονά προσπάθησε να γυρίσει την μπάλα στον τερματοφύλακα, ο Φουστέρ τσίμπησε την μπάλα και πλάσαρε σε άδεια εστία για το 1-0 του Ολυμπιακού.
20:45
Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός και αρχηγός της ομάδας, έκανε... σεφτέ στα φετινά γκολ!
20:47
Ο Ολυμπιακός δικαιούται το προβάδισμα βάσει της γενικότερης εικόνας του.
20:48
88' Σέντρα του Ντουρμάζ από τα αριστερά, κεφαλιά του Φουστέρ, άουτ η μπάλα.
20:50
90' Δοκάρι με δεξί πλασέ του Ολαϊτάν από γύρισμα του Γιαταμπαρέ.
20:50
Τρίτο για τον Ολυμπιακό στο ματς.
20:52
Λήξη του αγώνα.
20:53
Ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 τη Ρίζεσπορ με τον Φουστέρ. Τρία δοκάρια, χαμένο πέναλτι και πολλές ευκαιρίες για τους Πειραιώτες.