Ολυμπιακός - Τβέντε 2-1

Με γκολ του Κώστα Φορτούνη και του Φελίπε Πάρντο ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 2-1 της Τβέντε στο φιλικό που έδωσε στο γήπεδο του Φένορντ.

Νίκη και καλή μπάλα για τον Ολυμπιακό στη φιλική αναμέτρηση με την Τβέντε. Οι "ερυθρόλευκοι" σκόραραν δις στο πρώτο ημίχρονο, με Φορτούνη - Πάρντο, και επικράτησαν 2-1 της ολλανδικής ομάδας που μείωσε προς το φινάλε.

Μετά το πρώτο 7λεπτο, στη διάρκεια του οποίου ο Στέφανος Καπίνο χρειάστηκε να επέμβει δύο φορές, οι πρωταθλητές Ελλάδας έκαναν μια άρτια, για τα δεδομένα της εποχής, εμφάνιση. Ο Μιλιβόγεβιτς, που πήρε θέση μπροστά από την περιοχή, λειτούργησε σαν συνδετικός κρίκος μεταξύ άμυνας - επίθεσης, ο Φορτούνης σε ρόλο Ντομίνγκες πήρε πολλές πρωτοβουλίες και οι Πάρντο - Ντουρμάζ πλαγιοκοπούσαν συνεχώς την αντίπαλη άμυνα. Ιδίως ο Κολομβιανός εξτρέμ ήταν η σταθερή επιλογή για την εκδήλωση των "ερυθρόλευκων" επιθέσεων και αυτός που είχε σέντρα-σουτ στο δοκάρι, στο 9'.

Μετά το δεύτερο δοκάρι, από τον Ντουρμάζ στο 22', και το χαμένο τετ α τετ του Πάρντο στο 23', ήρθε το γκολ από τον Φορτούνη. Ο νεαρός άσος συνδυάστηκε με τον Χάρα και δεν λάθεψε απέναντι στον αντίπαλο γκολκίπερ, ανοίγοντας το σκορ στο 29'.

Ο Ολυμπιακός ήταν σταθερά καλύτερος, κυκλοφορούσε σωστά την μπάλα και δεν κινδύνευε, αφού Ελαμπντελαουί και Σαλίνο κέρδιζαν όλες τις μονομαχίες στο ένας εναντίον ενός. Αντίθετα απειλούσε, αφού μετά τη χαμένη ευκαιρία του Χάρα στο 40' ήρθε το 2-0 από τον Πάρντο στο 45', αφού πρώτα κοντράλαρε εξαιρετικά τη βαθιά μπαλιά και τέλειωσε τη φάση με διαγώνιο σουτ.

Έπειτα από τις αλλαγές του Μάρκο Σίλβα στην ανάπαυλα η ελληνική ομάδα έχασε από τη φρεσκάδα της. Ο Πουλίδο έψαχνε περισσότερο το πέναλτι (πήρε κάρτα για θέατρο), ο Ντοσεβί δεν ήταν εύκολο να προσαρμοστεί αριστερά και ο Φουστέρ δεν είναι δημιουργός. Παράλληλα οι Ζντιέλαρ και Κασάμι δεν είχαν είτε τις αντιδράσεις είτε τα τρεξίματα των Μιλοβόγεβιτς-Μπουχαλάκη.

Παρόλα αυτά ο Καπίνο δεν ένιωσε πίεση και το γκολ της Τβέντε προήλθε από την τρομερή έμπνευση του Ζιγέκ στο 77', ο οποίος πλάσαρε με τρομερό φάλτσο στην απέναντι γωνία από αυτήν που βρισκόταν. Ακόμη κι έτσι πάντως ο Ολυμπιακός κράτησε τη νίκη έχοντας κερδίσει τις εντυπώσεις με την ενέργεια και τις καλές συνεργασίες τόσο από τα πλάγια όσο και από τον άξονα στο 4-2-3-1.

Η σύνθεση του Ολυμπιακού: Καπίνο, Ελαμπντελαουί (74' Σάλιακας), Αυλωνίτης, Βούρος, Σαλίνο, Μιλιβόγεβιτς (46' Ζντιέλαρ), Μπουχαλάκης (46' Κασάμι), Πάρντο (68' Γιαννιώτας), Φορτούνης (46' Φουστέρ), Ντουρμάζ (46' Ντοσεβί), Χάρα (46' Πουλίδο)

Τα γκολ του Ολυμπιακού

Το LIVE του αγώνα:

19:51
Καλησπέρα. Σε λίγα λεπτά ξεκινάει το 5ο φιλικό του Ολυμπιακού για την καλοκαιρινή προετοιμασία, με τους "ερυθρόλευκους" να αντιμετωπίζουν την ολλανδική Τβέντε.
19:53
Η 11άδα του Ολυμπιακού: Καπίνο, Ελαμπντελαουί, Αυλωνίτης, Βούρος, Σαλίνο, Μιλιβόγεβιτς, Μπουχαλάκης, Φορτούνης, Ντουρμάζ, Πάρντο, Χάρα
19:53
Πρόκειται για το δεύτερο πιο δυνατό φιλικό των πρωταθλητών Ελλάδος μετά από εκείνο με τη Φενέρμπαχτσε.
19:57

19:59
Η 11άδα της Τβέντε: Ντρόμελ, Άντερσεν, Ουβίνι, Μπάιεν, Σίλντερ, Εμπεσίλιο, Τάπια, Ζίγιετς, Καμπράλ, Όστερβαϊκ, Χέλσερ
20:01

20:02
Ξεκίνησε ο αγώνας
20:09
6' Εξαιρετική ενέργεια από τους Ολλανδούς. Κάθετη πάσα για τον Όστερβαϊκ, που γυρίζει στον Ζίγιετς, ο οποίος σουτάρει από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Καπίνο αποκρούει ωραία
20:11
8' Μπαλιά για τον Χάρα στο δεύτερο δοκάρι, αλλά δεν προλαβαίνει να βάλει καλά το πόδι του και στέλνει την μπάλα άουτ
20:12
9' Μπαίνει από δεξιά ο Πάρντο, που γυρίζει την μπάλα και βρίσκει στο δοκάρι!
20:13
11' Στην αντεπίθεση της Τβέντε, βιαστική επιλογή από τον Καμπράλ, που σουτάρει από μακριά και στέλνει την μπάλα πολύ ψηλά
20:16
13' Σέντρα του Ελαμπντελαουί από δεξιά στην καρδιά της άμυνας, πετάγεται ο Φορτούνης και κάνει την προβολή, αλλά η μπάλα περνάει μόλις άουτ
20:25
22' Ο Χάρα κλέβει ωραία την μπάλα στο χώρο της μεσαίας γραμμής, την κουβαλά μέχρι έξω από την περιοχή και "σπάει" στον Ντουρμάζ, που ανεβαίνει από αριστερά, αλλά σημαδεύει το δεξί δοκάρι του Ντρόμελ
20:26
23' Εξαιρετική ενέργεια από τον Φορτούνη, που βρίσκει με ωραίο τρόπο τον Πάρντο, αλλά το σουτ του Κολομβιανού φεύγει πάνω από τα δοκάρια
20:28
25' Περίτεχνη ενέργεια από τον Πάρντο, που επιδιώκει να "κρεμάσει" τον αντίπαλο γκολκίπερ, αλλά στέλνει ψηλά την μπάλα
20:31
29' ΓΚΟΛ!
20:31
1-0 για τον Ολυμπιακό, με τον Φορτούνη να συνδυάζεται ωραία με τον Χάρα και να πλασάρει τον Ντρόμελ από το ύψος του πέναλτι
20:37
35' Μακρινό σουτ του Μπουχαλάκη με το αριστερό, δεν απειλείται ο Ντρόμελ
20:46
44' Ωραία μπαλιά του Ντουρμάζ για τον Μπουχαλάκη, που δεν προλαβαίνει οριακά την μπάλα απέναντι από τον Ντρόμελ
20:47
45' ΓΚΟΛ!
20:47
Μακρινή μπαλιά του Ντουρμάζ για τον Πάρντο, ο οποίος με ωραίο διαγώνιο σουτ με το αριστερό, κάνει το 2-0!
20:48
Τέλος του 1ου ημιχρόνου
20:49
Μακράν το καλύτερο ημίχρονο του Ολυμπιακού στα φετινά του φιλικά
20:50
Οι "ερυθρόλευκοι" αναπτύσσονται πολύ ωραία, δημιουργώντας πολύ καλές ευκαιρίες για γκολ, ενώ δεν έχουν απειληθεί σχεδόν καθόλου από τους Ολλανδούς.
21:06
Ξεκινάει το 2ο ημίχρονο
21:07
Πολλές αλλαγές για τις δύο ομάδες
21:07
Μέσα οι Ζντιέλαρ, Κασάμι, Πουλίδο, Ντοσεβί και Φουστέρ. Έξω οι Μιλιβόγεβιτς, Φορτούνης, Ντουρμάζ, Χάρα και Μπουχαλάκης.
21:10
Τέσσερις αλλαγές για την Τβέντε. Οι Φαν ντερ Λέλι, Ντα Κρους, Μοκτάρ και Μοκότζο αντί των Σίλντερ, Χέλσερ, Καμπράλ και Τάπια
21:13
52' Κίτρινη κάρτα στον Πουλίδο, που πήδηξε πάνω από τον Ντρόμελ, επιδιώκοντας να πάρει πέναλτι
21:18
Τελικά, δύσκολα θα χρησιμοποιηθεί σήμερα ο Φινμπόγκασον. Μάλλον θα τον δούμε στο φιλικό του Σαββάτου με τη Φέγενορντ.
21:21
60' Κεφαλιά του Αυλωνίτη, η μπάλα φεύγει πολύ ψηλά
21:23
62' Ο Φαν ντερ Χάιντεν στη θέση του Ουβίνι
21:25
64' Διαγώνιο σουτ του Ντα Κρους από αριστερά, ο Καπίνο μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια
21:30
68' Ο Γιαννιώτας στη θέση του Πάρντο
21:34
73' Κίτρινη κάρτα στον Ζίγιετς, για μαρκάρισμα στον Γιαννιώτα
21:35
74' Ο Σάλιακας στη θέση του Ελ Αμπντελαουί
21:37
76' Ο Έγκαν στη θέση του Όστερβαϊκ
21:39
77' Γκολ για την Τβέντε. Εξαιρετικό πλασέ του Ζίγιετς με το αριστερό στην απέναντι γωνία του Καπίνο. Μειώνουν σε 2-1 οι Ολλανδοί.
21:42
81' Καρφωτή κεφαλιά του Αυλωνίτη, απομακρύνουν πάνω στη γραμμή οι Ολλανδοί και από κοντά ο Ντοσεβί δεν μπορεί να σκοράρει
21:45
84' Φωνάζουν για χέρι του Κασάμι οι Ολλανδοί, αλλά μάλλον ήταν ακούσιο
21:52
Λήξη του αγώνα
21:52
Πολύ καλή εικόνα από τον Ολυμπιακό, που επικράτησε με 2-1, πιάνοντας σε κάποια σημεία του αγώνα εξαιρετική απόδοση
21:53
Ας δούμε τι θα δηλώσει ο Μάρκο Σίλβα
21:54
"Ακόμα είμαστε μακριά από το στόχο μας. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν αρκετά κουρασμένοι"
21:56
"Πιθανότατα με τη Φέγενορντ να κάνει το ντεμπούτο του ο Φινμπόγκασον, αφού σήμερα ήταν λίγο κουρασμένος. Η νίκη μας σήμερα ήταν δίκαιη"