Ολυμπιακός - Βάκερ Ίνσμπρουκ 1-1

Ο Ολυμπιακός έμεινε στο 1-1 με την Βάκερ στο τελευταίο του φιλικό επί αυστριακού εδάφους. Ο Βίκτορ Σάντσεθ χρησιμοποίησε 23 παίκτες και είδε την ομάδα του να ισοφαρίζει στο 80' με τον Πουλίδο.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

To 4-4-2 του Βίκτορ δεν άλλαξε ούτε σ' αυτήν την αναμέτρηση μόνο που στο πρώτο ημίχρονο το σχήμα με τους Φορτούνη και Ολαϊτάν στην επίθεση και τον Κασάμι με τον Μπουχαλάκη στον άξονα δεν δούλεψε πολύ καλά. Κουρασμένοι, με βαριά πόδια οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν εύκολα το λάθος στη μεσαία γραμμή και ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να γίνει παραγωγικός.

Οι Αυστριακοί της Βάκερ συγκροτούσαν ένα σχήμα μαχητικό αν μην τι άλλο. Εβγαλαν τρεξίματα, είχαν την μπάλα στα πόδια τους, έκαναν και το γκολ στο 23' με τον Κέρτσμπόουμ δημιουργώντας ακόμη μεγαλύτερα προβλήματα στον πρωταθλητή Ελλάδας.

Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε αλλά η ανάπτυξή του ήταν μονοδιάστατη. Η αριστερή πλευρά με τους Μαζουακού και Σεμπά μονοπωλούσε τις επιθέσεις ενώ η δεξιά με Γιαννιώτα και Βούρο έπαιρνε σπανίως την μπάλα στα πόδια της. Και όμως η καλύτερη ευκαιρία προέκυψε από τον Γιαννιώτα ο οποίος συνέκλινε προς το κέντρο στο 45' αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε λίγο άουτ.

Ο Βίκτορ προτίμησε να αλλάξει και τους 10 εκτός του Καπίνο ενώ αργότερα στην πορεία του δευτέρου ημιχρόνου πέρασε και τον Χουτεσιώτη στη θέση του νεαρού γκολκίπερ αλλά και τον Μανιάτη. Με Τσόρι και Πουλίδο ο Ολυμπιακός δεν άλλαξε τις βασικές του προτεραιότητες στο ματς αλλά και πάλι μέχρι 65' δυσκολεύτηκε πολύ στην παραγωγή φάσεων.

Από το 70' και μετά όμως πίεσε πολύ ανεβαίνοντας στο γήπεδο και δικαιώθηκε γι' αυτήν του την προσπάθεια με την ισοφάριση. Αφού στο 65' ο Τσόρι δεν σημάδεψε σωστά μέσα από την περιοχή, ο Μανιάτης αστόχησε σε καλό σουτ συο 77' και ο Πουλίδο τελικά ισοφάρισε στο 79' (σουτ μετά από σόλο του Μανθάτη).

Το 1-1 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα παρά το γεγονός ότι και οι δύο ομάδες έψαξαν και το δεύτερο γκολ στο διάστημα που απέμενε.

Η 11άδα του πρώτου ημιχρόνου: Καπίνο, Μαζουακού, Μποτία, Σιόβας, Βούρος, Μπουχαλάκης, Κασάμι, Φορτούνης, Γιαννιώτας, Σεμπά, Ολαϊτάν

Η 11άδα του δευτέρου ημιχρόνου: Καπίνο (67' Χουτεσιώτης), Μπέρτος, Γούτας, Ρέτσος, Τσιμίκας, Ανδρούτσος, Ζντιέλαρ (67' Μανιάτης), Πάρντο, Μανθάτης, Τσόρι, Πουλίδο.

ΤO LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

17:51
Καλησπέρα σας. Από εδώ θα παρακολουθήσετε την εξέλιξη του φιλικού αγώνα του Ολυμπιακού με τη Βάκερ στην Αυστρία.
17:51
H σύνθεση του Ολυμπιακού
17:52
Και οι παίκτες που κάθονται στον πάγκο.
17:58
Πρόκειται για το δεύτερο φιλικό τεστ των πρωταθλητών στην Αυστρία. Δεύτερο και τελευταίο.
18:00
Δεν θα αγωνιστεί λόγω τραυματισμού ο Φιγκέιρας.
18:03
Η Βάκερ Ιντσμπουργκ αγωνίζεται στην 2η κατηγορία του αυστριακού ποδοσφαίρου. Πέρυσι τερμάτισε 3η.
18:04
Ενημερωθείτε για το τι έγινε στο πρώτο φιλικό παιχνίδι του Ολυμπιακού με αντίπαλο τη Χορν.
18:15
Aκόμα ένα τέταρτο για την έναρξη της αναμέτρησης.
18:22
Ο σχηματισμός που έχει επιλέξει  ο Βίκτορ είναι το 4-4-2.
18:23
Ο Ολυμπιακός θα συνεχίσει τους φιλικούς αγώνες του επί βελγικού εδάφους.
18:24
Συννεφιασμένος ο καιρός στην Αυστρία.
18:26
Αναμένοντας τις δύο ομάδες να μπουν στον αγωνιστικό χώρο.
18:29
Ολα έτοιμα για τη σέντρα.
18:30
Εχει αρχίσει και βρέχει στο γήπεδο.
18:32
Ο Μποτία και πάλι αρχηγός του Ολυμπιακού.
18:37
Στο τοίχος των παικτών του Ολυμπιακού η μπάλα.
18:39
Ο Ολυμπιακός δεν έχει μπάλα τα πόδια του σ' αυτό το πρώτο πεντάλεπτο.
18:41
Η μακρινή μπαλιά του Μποτία στο Βούρο δεν είναι αυτό που θέλει ο Βίκτορ.
18:41
Στην εξέλιξη της φάσης, σουτ του Κασάμι λίγο άουτ η μπάλα. Στο 8ο λεπτό.
18:43
Συμπληρώθηκε το 10ο λεπτό, πάντα 0-0 το αποτέλεσμα.
18:46
13ο λεπτό: Ο Ρίμαν σουτάρει, ο Καπίνο σε ετοιμότητα αποκρούει. Από λάθος του Κασάμι η φάση.
18:47
14ο λεπτό: Σουτ του Φορτούνη, η μπάλα άουτ.
18:49
Οι Αυστριακοί τρέχουν πολύ και δεν αφήνουν τον Ολυμπιακό να αναπτυχθεί.
18:49
16ο λεπτό: Ο Σεμπά κάνει τη συρτή σέντρα, ο Ολαϊτάν δεν προλαβαίνει να πάει στην μπάλα.
18:53
Η Βάκερ κάνει ακόμη μία τελική...Η κεφαλιά όμως περνάει άουτ.
18:56
Καλή πλαγιοκόπηση από αριστερά του Ολυμπιακού, δεν περνά η σέντρα του Σεμπά.
18:56
ΓΚΟΛ η Βάκερ.
18:57
23ο λεπτό: Ο Κέρτσμποουμ σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή και νίκησε τον Καπίνο.
18:58
24': Σουτ του Φορτούνη μόλις άουτ.
19:00
Παίρνει φάουλ ο Φορτούνης τώρα.
19:00
Ανεκμετάλλευτο, ο Κασάμι δεν μπόρεσε να μπει στη φάση.
19:01
Πολλά τα φάουλ των παικτών της Βάκερ.
19:03
Δεν περνάει η πάσα του Φορτούνη από τα αριστερά, ο Ολυμπιακός όμως έχει ανεβάσει την πίεσή του.
19:05
O Bίκτορ στον πάγκο του Ολυμπιακού.
19:06
33ο λεπτό: Παίρνει φάουλ ο Μαζουακού αριστερά.
19:06
Εκτελεί ο Φορτούνης, η μπάλα βρίσκει σε αμυνόμενους και φεύγει έξω.
19:07
Σουτ ο Σεμπά έξω από την περιοχή, άστοχο.
19:08
Και άλλο φάουλ σε καλή θέση για τον Ολυμπιακό.
19:09
35ο: Εκτελεί ο Φορτούνης, διώχνει ο Γκρίνβαλντ σε κόρνερ.
19:09
Κίτρινη κάρτα στον Γιαννιώτα για από πίσω μαρκάρισμα.
19:12
39': Από πολύ κοντά ο Σεμπά, τον νικά ο Γκρίνβαλντ.
19:13
Σέντρα του Γιαννιώτα, άστοχη, η μπάλα περνάει άουτ.
19:15
Πολύ βαρύς ο Κασάμι, κάνει ένα ακόμη λάθος.
19:16
43': Σουτ του Γιαννιώτα από το ύψος της περιοχής, η μπάλα στα σώματα.
19:18
45': Ωραίο σουτ του Γιαννιώτα με το αριστερό, η μπάλα μόλις άουτ.
19:18
ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Ολυμπιακός-Βάκερ 0-1
19:22
Mποτία και Σιόβας προσπαθούν να διώξοουν την μπάλα από την περιοχή του Ολυμπιακού.
19:32
H αρχική ενδεκάδα του Ολυμπιακού στο ματς.
19:33
Αρχισε το δεύτερο ημίχρονο.
19:34
Φίλοι του Ολυμπιακού με καπνογόνα στις εξέδρες.
19:35
Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού είναι αλλαγμένη κατά τα 10/11!
19:35
Από το πρώτο ημίχρονο συνεχίζει μόνο ο Καπίνο.
19:37
50ο λεπτό: Σουτ του Πίρκλ, μόλις άουτ η μπάλα.
19:37
Η 11άδα του δευτέρου ημιχρόνου: Καπίνο, Μπέρτος, Γούτας, Ρέτσος, Τσιμίκας, Ανδρούτσος, Ζντιέλαρ, Πάρντο, Μανθάτης, Τσόρι, Πουλίδο.
19:40
Οπως είναι λογικό ο Ολυμπιακός του δευτέρου ημιχρόνου δεν έχει βρεθεί ακόμα μεταξύ του.
19:41
54': Σουτ του Πουλίδο στην κίνηση, η μπάλα άουτ.
19:44
Τα λάθη είναι πολλά ακόμα κα σε εύκολες πάσες στη μεσαία γραμμή.
19:45
Κόρνερ τώρα γα τον Ολυμπιακό.
19:45
Ασχημα εκτελεσμένο από τον Τσόρι.
19:46
59': Κεφαλιά του Γούτα, άουτ.
19:48
Συμπληρώθηκε μία ώρα αγώνα, η Βάκερ προηγείται 1-0 του Ολυμπιακού.
19:49
Ο Ολυμπιακός πιέζει χωρίς αντίκρισμα μέχρι στιγμής.
19:51
Ο Πάρντο γυρίζει, δεν προλαβαίνει να μπει καλά στη φάση ο Πουλίδο.
19:52
Νέα καλή σέντρα του Πάρντο, κανείς στην πορεία της μπάλας.
19:53
66': Απελπιστικά άστοχο του σουτ του Τσιμίκα.
19:55
67': Αλλάζει και τερματοφύλακα ο Βίκτορ.
19:56
Ο Χουτεσιώτης στη θέση του Καπίνο.
19:56
69': Μέσα από την περιοχή ο Τσόριο, πιάνει το σουτ, η μπάλα ελάχιστα άουτ.
19:57
Μπήκε και ο Μανιάτης στη θέση του Ζντιέλαρ
20:01
Ο Ολυμπιακός προσπαθεί να ανεβάσει λίγο περισσότερο το τέμπο του αγώνα.
20:02
Φάουλ για τη Βάκερ τώρα που φέρνει πολύ κόσμο στα καρέ του Ολυμπιακού.
20:07
Ο Πουλίδο πήρε την μπάλα στο ύψος της περιοχής, σούταρε με το δεξί και σκόραρε για το 1-1.
20:10
Στο 82' ο Ολυμπιακός κυνηγά το γκολ της ανατροπής.
20:11
Κόρνερ για τον Ολυμπιακό μετά από ένα λεπτό έντονης πίεσης.
20:12
85': Εντυπωσιακή επέμβαση του Χουτεσιώτη σε αντεπίθεση της Βάκερ.