Ολυμπιακός - Φέγενορντ 3-1 (VIDEOS)

Ένας εκπληκτικός Κώστας Φορτούνης (τρομερό γκολ, συμμετοχή στα άλλα δύο) οδήγησε τον Ολυμπιακό στη φιλική νίκη επί της Φέγενορντ στο "Ντε Κάιπ" με 3-1. Σκληρό παιχνίδι από τους παίκτες της ολλανδικής ομάδας, αποχώρησε τραυματίας ο Φελίπε Πάρντο. Δείτε videos.

Φορτούνης INTIME SPORTS

Σε διάταξη 4-2-3-1 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Μάρκο Σίλβα, ο οποίος έβαλε τους Τζίμι Ντουρμάζ, Κώστα Φορτούνη και Φελίπε Πάρντο πίσω από τον προωθημένο Φράνκο Χάρα.

Πίεση ψηλά, εξαιρετική κυκλοφορία, κίνηση με ή χωρίς την μπάλα και αποτελεσματικότητα επέδειξαν οι "ερυθρόλευκοι" (κατά περίσταση "μπλε") στο πρώτο ημίχρονο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Φορτούνης, αφού στο 6ο λεπτό έκανε μία υπέροχη ασίστ για τον Ντουρμάζ (τελικά ο Χάρα έμελλε να βάλει το πρώτο γκολ), στο 24ο βρήκε πολύ έξυπνα τον Πάρντο κι εκείνος διπλασίασε το προβάδισμα με πλασέ, ενώ στις καθυστερήσεις σημείωσε ένα τρομερό γκολ.

Ουσιαστικά, ο Ολυμπιακός απειλήθηκε μόνο στο τρίλεπτο 34'-36' από τις σέντρες του Μπιλάλ Μπασατσίκογλου (η πρώτη από αριστερά, η δεύτερη από δεξιά) που πέρασαν ανεκμετάλλευτες από τον πάντα επικίνδυνο Ντιρκ Κάουτ και τον Μανού αντίστοιχα.

Η είσοδος των Αλεχάντρο Ντομίνγκες και Ματιέ Ντοσεβί συνδυάστηκε με αλλαγή διάταξης σε 4-4-2, δεδομένου ότι ο Αργεντινός κινείτο περισσότερο δίπλα στον Χάρα και όχι πίσω του.

Οι "ερυθρόλευκοι", όπως ήταν φυσικό, δεν άσκησαν εξίσου ασφυκτική πίεση με το πρώτο ημίχρονο, προκειμένου να μειωθούν οι πιθανότητες τραυματισμού, εν αντιθέσει με τους παίκτες της Φέγενορντ που έπαιξαν πολλές φορές σκληρά (ο Κόλιν Καζίμ-Ρίτσαρντς έκανε τάκλιν στον Ρομπέρτο μόλις μπήκε στον αγωνιστικό χώρο!)

Κάποια μακρινά σουτ από τους Καρίμ Ελ Αχμάντι, Ντομίνγκες και Κάουτ άγχωσαν τους δύο τερματοφύλακες στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, ενώ ο Κάουτ μείωσε στο 63ο λεπτό με πέναλτι που κέρδισε από τον Πραξιτέλη Βούρο.

Το τελευταίο εικοσάλεπτο επεφύλασσε δύο ακόμα αψιμαχίες (Χάρα με Μάρκο Βεγίνοβιτς, Ντομίνγκες με Τόνι Βιλένα) και το μυϊκό τραυματισμό του Πάρντο, ο οποίος αποχώρησε στο 77' (τον αντικατέστησε ο Νταβίδ Φουστέρ).

Το γκολ του Χάρα (6')

Το γκολ του Πάρντο (24')

Το γκολ του Φορτούνη (45+1')

Το γκολ του Κάουτ (63')

Όλα τα γκολ σε ένα video

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Σαλίνο (86' Μαζουακού), Ελαμπντελαουί, Αυλωνίτης, Βούρος, Μπουχαλάκης (82' Κασάμι), Μιλιβόγεβιτς (89' Ζντιέλαρ), Πάρντο (77' Φουστέρ), Φορτούνης (46' Ντομίνγκες), Ντουρμάζ (46' Ντοσεβί), Χάρα (74' Πουλίδο).

Φέγενορντ: Φέρμεϊρ, Κάρσντορπ, Φαν Μπέικ (59' Ντάμερς), Κόνχολο, Βιλένα, Βεγίνοβιτς, Ελ Αχμαντί (83' Νιούκουπ), Τούρνστρα (46' Ίμερς), Μπιλάλ, Κάουτ, Μανού (63' Καζίμ-Ρίτσαρντς).

Το live του φιλικού

20:37
Καλωσήρθατε στο live της φιλικής αναμέτρησης του Ολυμπιακού με την Φέγενορντ που διεξάγεται στο "Ντε Κάιπ" του Ρότερνταμ.
20:39

Ολυμπιακός:
Ρομπέρτο, Σαλίνο, Ελαμπντελαουί, Αυλωνίτης, Βούρος, Μπουχαλάκης, Μιλιβόγεβιτς, Πάρντο, Φορτούνης, Ντουρμάζ, Χάρα.

Φέγενορντ: Φέρμεϊρ, Κάρσντορπ, Φαν Μπέικ, Κονγκόλο, Βιλένα, Βεγίνοβιτς, Ελ Αχμάντι, Τούρνστρα, Μπιλάλ, Κάουτ, Μανού.
20:42
Οι "ερυθρόλευκοι" στον αγωνιστικό χώρο του "Ντε Κάιπ"
20:45
Καρέ-καρέ η έξοδος των παικτών του Ολυμπιακού για το ζέσταμα
20:50
Ο Άλφρεντ Φινμπόγκασον δεν θα πραγματοποιήσει ούτε απόψε το ντεμπούτο του με την ερυθρόλευκη φανέλα λόγω του αιματώματος στο δικέφαλο, ενώ εκτός έμεινε και ο Δημήτρης Σιόβας.
20:51
Mία άποψη του "Ντε Κάιπ" λίγο πριν από τη σέντρα
21:03
Σέντρα στο φιλικό
21:05
Τετ α τετ μεταξύ δύο παλιών γνώριμων (Μανιάτης-Καζίμ Ρίτσαρντς)
21:06
Σχεδόν κατάμεστο το "Ντε Κάιπ".
21:08
5ο λεπτό: Συνεργασία μεταξύ Σαλίνο και Ντουρμάζ από αριστερά, η μπάλα καταλήγει στον Μπουχαλάκη, ο οποίος σουτάρει πάνω από τα δοκάρια.
21:08
Πιέζει ψηλά ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα.
21:09
ΓΚΟΛ! Ολυμπιακός - Φέγενορντ 1-0 (6ο λεπτό): O Φορτούνης προωθεί ωραία στον Ντουρμάζ, το σουτ του οποίου αποκρούεται από τον Φέρμεϊρ, αλλά ο καλυπτόμενος Χάρα καραδοκεί και δεν λαθεύει προ κενής εστίας.
21:11
Φορτσάτοι οι "ερυθρόλευκοι" ("μπλε" εν προκειμένω) στα πρώτα λεπτά.
21:15
12ο λεπτό: Σουτ του Κάουτ, ο Ρομπέρτο σε ετοιμότητα.
21:16
Η Φέγενορντ επιτίθεται κατά βάση από δεξιά.
21:18
14ο λεπτό: Ο Ντουρμάζ κλέβει την μπάλα και αποφεύγει τον Κάρσντορπ, ο οποίος τον ανατρέπει από πίσω και χρεώνεται με κίτρινη κάρτα.
21:19
Η πίεση του Ολυμπιακού στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου είναι αποτελεσματική.
21:21
Οι παίκτες του Ολυμπιακού πανηγυρίζουν το γκολ του Χάρα
21:23
Οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού
21:25
Όλες οι γραμμές των "ερυθρολεύκων" λειτουργούν πολύ καλά.
21:26
ΓΚΟΛ! Ολυμπιακός - Φέγενορντ 2-0 (24ο λεπτό): Ο Ντουρμάζ δίνει δεξιά στον Φορτούνη, εκείνος βρίσκει ωραία τον Πάρντο, ο οποίος νικά τον Φέρμεϊρ με πλασέ και διπλασιάζει το "ερυθρόλευκο" προβάδισμα.
21:28
Απλός και ουσιαστικός ο Ολυμπιακός.
21:29
Το πρώτο γκολ του Ολυμπιακού
21:33
Ιδιαίτερα απειλητικός ο Σαλίνο από αριστερά.
21:33
Ο Ολυμπιακός εξακολουθεί να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων.
21:34
Το δεύτερο γκολ του Ολυμπιακού
21:36
Εκδηλωτικοί οι υποστηρικτές των "ερυθρολεύκων" στις εξέδρες.
21:38
34ο λεπτό: Λάθος διώξιμο του Αυλωνίτη, σέντρα του Μπιλάλ από αριστερά, ο Κάουτ παίρνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και στέλνει την μπάλα εκατοστά πάνω από τα δοκάρια του Ρομπέρτο. Κλασική ευκαιρία για την Φέγενορντ.
21:40
36ο λεπτό: Κοντινή σέντρα του Μπιλάλ, από δεξιά αυτή τη φορά, ο Μανού πετάγεται στο πρώτο δοκάρι και με προβολή στέλνει την μπάλα λίγο άουτ. Νέα κλασική ευκαιρία για την ολλανδική ομάδα.
21:46
43ο λεπτό: Kίτρινη στον Ντουρμάζ και τον Μανού.
21:47
Ευτυχώς η ένταση εκτονώνεται γρήγορα.
21:48
ΓΚΟΛ! Ολυμπιακός - Φέγενορντ 3-0 (45+1ο λεπτό): Νέα υπέροχη αντεπίθεση του Ολυμπιακού, η μπάλα καταλήγει στον Φορτούνη, ο οποίος αποφεύγει με δύο μοναδικές ντρίμπλες δύο αντιπάλους και σκοράρει προ κενής εστίας. Τρομερό γκολ!
21:50
Ημίχρονο: Ολυμπιακός - Φέγενορντ 3-0
21:58
To τρομερό γκολ του Φορτούνη
22:05
46ο λεπτό: Ο Ίμερς στη θέση του Τούρνστρα.
22:06
46ο λεπτό: Ντοσεβί και Ντομίνγκες αντί των Ντουρμάζ και Φορτούνη αντίστοιχα.
22:06
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
22:07
Όταν αμύνεται ο Ολυμπιακός, οι Χάρα και Ντομίνγκες βρίσκονται στην ίδια ευθεία.
22:09
Εν αντιθέσει με το πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες του Σίλβα δεν πρεσάρουν ψηλά.
22:10
Λογικό αν κρίνει κανείς από τη θερμοκρασία, το γεγονός ότι το ματς είναι φιλικό, αλλά και την έκταση του σκορ.
22:11
50ό λεπτό: Ο Ελ Αχμάντι βρίσκει χώρο, επιχειρεί το σουτ εκτός περιοχής και ο Ρομπέρτο αποκρούει.
22:14
53o λεπτό: Σουτ του Ντομίνγκες, ο Φέρμεϊρ μπλοκάρει.
22:17
56ο λεπτό: Σουτ του Κάουτ, ο Ρομπέρτο σε ετοιμότητα.
22:18
Ο Πάρντο αγωνίζεται αριστερά στο δεύτερο ημίχρονο.
22:18
Φουστέρ, Πουλίδο, Μαζουακού, Κασάμι και Ζντιέλαρ έχουν σηκωθεί για προθέρμανση.
22:19
59ο λεπτό: Ο Ντάμερς στη θέση του Φαν Μπέικ.
22:21
Το σύστημα μοιάζει περισσότερο με 4-4-2 παρά με 4-2-3-1 εξαιτίας του γεγονότος ότι ο Ντομίνγκες παίζει κυρίως δίπλα στον Χάρα.
22:22
62ο λεπτό: Πέναλτι για την Φέγενορντ! Ο Κάουτ βάζει πλάτη τον Βούρο, ο οποίος τον ανατρέπει εντός περιοχής.
22:23
ΓΚΟΛ! Ολυμπιακός - Φέγενορντ 3-1 (63ο λεπτό): O Ρομπέρτο βρίσκει την μπάλα με το δεξί χέρι, αλλά δεν μπορεί να σταματήσει το σουτ του Κάουτ.
22:23
63ο λεπτό: O Kαζίμ Ρίτσαρντς στη θέση του Μανού.
22:25
64ο λεπτό: O Kαζίμ κάνει τάκλιν στον Ρομπέρτο και δέχεται κίτρινη. Αυτή ήταν η πρώτη ενέργεια του πρώην "ερυθρόλευκου" άσου στο φιλικό!
22:25
Οι παίκτες της Φέγενορντ παίζουν σκληρά στα τελευταία λεπτά.
22:26
Ο Φορτούνης πανηγυρίζει το τρομερό γκολ που σημείωσε
22:26
65ο λεπτό: Mακρινό σουτ του Κάουτ, η μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ρομπέρτο.
22:29
H Φέγενορντ εξακολουθεί να προτιμά τη δεξιά πτέρυγα.
22:29
Ο Κάουτ έχει μεταφερθεί στο δεξί άκρο και ο Καζίμ παίζει στην κορυφή.
22:30
Το πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο Κάουτ
22:33
72ο λεπτό: Ένταση μεταξύ Χάρα και Βεγίνοβιτς. Κίτρινη και στους δύο.
22:34
Οι παίκτες της Φέγενορντ δείχνουν εκνευρισμένοι από την εξέλιξη του ματς παρά το γεγονός ότι πρόκειται για φιλικό.
22:34
Ο Πουλίδο ετοιμάζεται να περάσει.
22:35
74o λεπτό: O Πουλίδο στη θέση του Χάρα. Πάλι στην κορυφή της επίθεσης ο Μεξικανός.
22:36
Διακοπή λόγω τραυματισμού του Μιλιβόγεβιτς.
22:36
Τραυματίας και ο Πάρντο, ο οποίος πιθανότατα δεν θα συνεχίσει.
22:37
77ο λεπτό: O Φουστέρ στη θέση του Πάρντο.
22:42
Η σειρά του Ντομίνγκες για να βρεθεί στο έδαφος.
22:42
O Nτομίνγκες σηκώνεται και τα λέει έντονα με τον Βιλένα!
22:43
82ο λεπτό: O Kασάμι στη θέση του Μπουχαλάκη.
22:44
83ο λεπτό: Ο Νιούκουπ στη θέση του Ελ Αχμάντι.
22:45
Ο Σίλβα τα "ψέλνει" στον τέταρτο για τα σκληρά μαρκαρίσματα των αντιπάλων.
22:47
86ο λεπτό: Σκληρό φάουλ του Νιούκουπ, ο οποίος μόλις μπήκε! Έχουν ξεφύγει οι Ολλανδοί.
22:47
86ο λεπτό: O Μαζουακού στη θέση του Σαλίνο.
22:48
Το ματς μυρίζει μπαρούτι.
22:49
88ο λεπτό: O Φέρμεϊρ βγαίνει πολλά μέτρα εκτός εστίας και με τάκλιν σταματά τον επερχόμενο Πουλίδο.