Παναθηναϊκός - Άρνεμ 10-0

Ξεμούδιασμα με 10άρα για τον Παναθηναϊκό. Οι παίκτες του Αναστασίου επικράτησαν εύκολα στο πρώτο φιλικό επί ολλανδικού εδάφους της Άρνεμ με 10-0, αφήνοντας εξαιρετικές εντυπώσεις. Χατ τρικ ο Μπεργκ, δύο τέρματα οι Πέτριτς και Κλωναρίδης. Ντεμπούτο με γκολ για Καλτσά και Λουντ. Θετικός ο Βέμερ.

Με 10-0 σκόρπισε την αδύναμη Άρνεμ ο Παναθηναϊκός στο πρώτο του φιλικό επί ολλανδικού εδάφους. Αν και ο αντίπαλος δεν ενδείκνυται για να βγουν ασφαλή συμπεράσματα, η ομάδα του Αναστασίου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις στο επιθετικό κομμάτι. Οι πράσινοι αγωνίστηκαν με δύο διαφορετικές εντεκάδες σε κάθε ημίχρονο, με τα νέα αποκτήματα, Καλτσά, Λουντ και Βέμερ να φορούν για πρώτη φορά τη φανέλα με το τριφύλλι.

Ο Καλτσάς ήταν ιδιαίτερα κινητικός στο πρώτο μέρος, πετυχαίνοντας ένα γκολ και χάνοντας ακόμα μια καλή ευκαιρία για δεύτερο τέρμα. Ο Μπεργκ με τον Πέτριτς αποτελούσαν συνεχή κίνδυνο στα αντίπαλα καρέ, ενώ σχεδόν κάθε σουτ που επιχειρούσαν κατέληγε στα δίχτυα. Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν οι Λουντ και Βέμερ, οι οποίοι μάλιστα συνδυάστηκαν υπέροχα στο 9ο γκολ του Παναθηναϊκού με τον Γερμανό να σερβίρει και τον Φινλανδό να εκτελεί.

Στο πρώτο ημίχρονο αγωνίστηκαν για τον Παναθηναϊκό: Αναγνωστόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος, Μαρινάκης, Μπούρμπος, Νάνο, Αγγελόπουλος, Ζέκα, Καλτσάς, Νίνης, Πέτριτς, Μπεργκ

Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν οι: Κοτσόλης, Χουχούμης, Κουτρουμπής, Ταυλαρίδης, Βέμερ, Λαγός, Δώνης, Ατζαγκούν, Λουντ, Κλωναρίδης, Καρέλης

Απολαύστε τα 10 γκολ του Παναθηναϊκού στο πρώτο του φιλικό ενόψει της νέας σεζόν:

17:57
Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε ζωντανά την εξέλιξη του πρώτου φιλικού του Παναθηναϊκού ενόψει της νέας περιόδου.
18:02
Ο Παναθηναϊκός θα παραταχθεί στο φιλικό ματς με την Άρνεμ χωρίς τους Μίκαελ Εσιέν, Ντάνιελ Πράνιτς, Ράσμους Θελάντερ και Λουκ Στιλ, οι οποίοι ακολούθησαν ατομικό πρόγραμμα το πρωί.
18:09
Αυτό είναι το γήπεδο όπου θα αγωνιστούν οι "πράσινοι".
18:09
Φίλοι του Παναθηναϊκού βρίσκονται στο χώρο του γηπέδου και βγάζουν συνεχώς φωτογραφίες με τους ποδοσφαιριστές του "τριφυλλιού".
18:10

18:10

18:10
Όπως είναι λογικό, ο Μίκαελ Εσιέν έχει γίνει πόλος έλξης...
18:26
Πάμε να δούμε πως θα παραταχθούν οι δύο ομάδες.
18:26
Παναθηναϊκός: Αναγνωστόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος, Μαρινάκης, Μπούρμπος, Νάνο, Αγγελόπουλος, Ζέκα, Καλτσάς, Νίνης, Πέτριτς, Μπεργκ
18:27
Άρνεμ: Τέζελ, Ελ Μάλκι, Ελιάναν, Κολκ, Ασάνι, Άτες, Φορ, Φλορ, Κοπόλσε, Χότακ, Ουμπέργκεν
18:29
Η 11άδα του Παναθηναϊκού
18:30
Η 11άδα της Άρνεμ
18:33
Στο γήπεδο τώρα οι παίκτες των δύο ομάδων.
18:34
Και κάποια καπνογόνα στις κερκίδες από τους φίλους του Παναθηναϊκού.
18:35
Σέντρα στο ματς
18:36
Με πράσινες εμφανίσεις ο Παναθηναϊκός, με ριγές πράσινες-άσπρες η Άρνεμ.
18:36
1' Οι παίκτες του Παναθηναϊκού με τη μπάλα στα πόδια.
18:38
Αριστερός κεντρικός αμυντικός αγωνίζεται ο Μαρινάκης, μια καινούργια θέση για το νεαρό μπακ του τριφυλλιού.
18:39
3' Πρώτο σουτ του αγώνα για τον Παναθηναϊκό από τον Πέτριτς. Η μπάλα κοντράρει και περνάει κόρνερ.
18:39
4' Κεφαλιά του Τριανταφυλλόπουλου, μπλοκάρει ο κίπερ της Άρνεμ.
18:42
Αρκετοί φίλοι του Παναθηναϊκού στο γήπεδο, που έχουν έρθει τόσο από γύρω περιοχές της Ολλανδίας, όσο κι από το Βέλγιο.
18:43
9' Στο έδαφος ο Καλτσάς που δέχεται τις πρώτες βοήθειες.
18:46
11' Συνεχώς με τη μπάλα στα πόδια οι πράσινοι που δεν αφήνουν τους αντιπάλους τους να πάρουν ανάσα.
18:48
12' ΓΚΟΛ! Ο Πέτριτς με φαλτσαριστό σουτ από τη γωνία της περιοχής ανοίγει το σκορ.
18:49
13' Πρώτο σουτ για την Άρνεμ, η μπάλα φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Παναθηναϊκού.
18:55
16' Πιέζουν για το δεύτερο γκολ οι πράσινοι.
18:55
20' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό από τα δεξιά.
18:55
Απομακρύνει η άμυνα της Άρνεμ.
18:56
21' Αντεπίθεση για τον Παναθηναϊκό, λίγο πριν η μπάλα φτάσει στον Μπεργκ, διώχνει η άμυνα της Άρνεμ.
18:58
23' Σουτ του Καλτσά και αποκρούει ο κίπερ της Άρνεμ.
18:58
Νέο σουτ του Μπεργκ, και ξαναποκρούει ο αντίπαλος τερματοφύλακας!
19:02
25' Συνεχίζει να κρατάει μπάλα ο Παναθηναϊκός.
19:05
29' ΓΚΟΛ! Ο Καλτσάς με κεφαλιά γράφει το 2-0! Πανέμορφη η σέντρα που έβγαλε ο Πέτριτς από τα δεξιά.
19:08
32' ΓΚΟΛ! Ο Μπεργκ μετά από εξαιρετική ασίστ του Πέτριτς, περνάει τον αντίπαλο γκολκίπερ και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.
19:09
Μικρή διακοπή για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές.
19:09
Στα αποδυτήρια οδεύουν οι δύο ομάδες.
19:10
Έχουμε διακοπή για το πρώτο μέρος βασικά, μετά από μόλις 35 λεπτά αγώνα. Απορημένοι οι παίκτες του Παναθηναϊκού.
19:11
Άρχισε να βρέχει στην περιοχή.
19:12
Πολύ δυνατή η καταιγίδα στο Άρνεμ.
19:17
Οι δύο ομάδες βρίσκονται στα αποδυτήρια και περιμένουν να κοπάσει η μπόρα προκειμένου να συνεχιστεί το παιχνίδι.
19:23
Ξαναβγήκαν οι ομάδες και τελικά θα τελείωσει κανονικά στα 45 λεπτά το 1ο ημίχρονο.
19:24
34' ΓΚΟΛ! Ο Μπεργκ με εξαιρετική λόμπα γράφει το 4-0!
19:29
38' ΓΚΟΛ! Ο Πέτριτς με ωραία ατομική ενέργεια αδειάζει έναν αντίπαλο αμυντικό και πλασάρει σωστά γράφοντας το 5-0.
19:29
40' ΓΚΟΛ! Ο Μπεργκ με φανταστικό τακουνάκι ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 6-0.
19:32
Ό,τι θέλουν κάνουν στο γήπεδο οι πράσινοι.
19:33
Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση.
19:33
Έχει βελτιωθεί αρκετά ο καιρός στο Άρνεμ.
19:34
Και τώρα έχουμε τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
19:34
Δείτε ξανά το πανέμορφο γκολ του Πέτριτς.
19:49
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
19:51
Με πολλές αλλαγές ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο μέρος.
19:55
Η 11άδα του Παναθηναϊκού στο δεύτερο μέρος: Κοτσόλης, Χουχούμης, Κουτρουμπής, Ταυλαρίδης, Βέμερ, Λαγός, Δώνης, Ατζαγκούν, Λουντ, Κλωναρίδης, Καρέλης
19:55
51' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, χαμένη από τον Καρέλη.
19:57
54' ΓΚΟΛ! Ο Κλωναρίδης σε κενή εστία γράφει το 7-0
20:02
Συνεχώς με την μπάλα στα πόδια οι πράσινοι που δεν έχουν δεχθεί την παραμικρή πίεση μέχρι στιγμής.
20:02
Δείτε το γκολ του Κλωναρίδη λίγο νωρίτερα
20:04
60' ΔΟΚΑΡΙ ο Καρέλης σε τετ-α-τετ. Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό να κάνει 8 τα τέρματά του.
20:05
62' Ο Καρέλης σουτάρει και κάνει μεγάλη απόκρουση ο κίπερ της Άρνεμ
20:05
Επιθετικός μονόλογος το ματς.
20:10
68' Κρατά μπάλα ο Παναθηναϊκός
20:13
Εκπληκτική φωτογραφία με Ατζαγκούν και Εσιέν από το Άρνεμ.
20:23
79' ΓΚΟΛ! Ο Παναθηναϊκός κάνει 8 τα τέρματά του με αυτογκόλ του Ζορλού της Άρνεμ.
20:24
81' ΓΚΟΛ! Ασίστ ο Βέμερ και γκολ από τον Λουντ!
20:31
87' ΓΚΟΛ! Ο Κλωναρίδης με το δεύτεορ τέρμα του στο ματς γράφει το 10-0!