Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός (Κ20) 2-3

Σε ένα "χορταστικό" ντέρμπι με πέντε γκολ, ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού στο "Γεώργιος Καλαφάτης" στην εξ αναβολής αναμέτρηση του πρωταθλήματος Κ20.

Ο Ολυμπιακός κυριαρχούσε στον αγωνιστικό χώρο στο ξεκίνημα, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με τον Ανδρούτσο, ο οποίος βρήκε τον Κότσαρη εκτός θέσης και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Πέντε λεπτά αργότερα, οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν δύο τα τέρματά τους, όταν ο Ανδρούτσος πάσαρε πλάγια στον Μανθάτη, αυτός έκανε τη σέντρα και ο αμαρκάριστος Γαρεφαλλάκης σκόραρε με κοντινή κεφαλιά. Ο Παναθηναϊκός, αν και ανέβασε την απόδοσή του μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, δεν κατάφερε να απειλήσει σοβαρά τους Πειραιώτες και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 0-2.

Το δεύτερο μέρος άρχισε καλύτερα για τους "πράσινους", οι οποίοι μείωσαν σε 1-2 στο 47' με σκόρερ τον Μυρθιανό. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση, καθώς στο 49' ο Σάλιαγκας εκτέλεσε το κερδισμένο για τους "ερυθρόλευκους" πέναλτι και έδωσε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Το τελικό 2-3 σε ένα αδιάφορο ματς (ο Ολυμπιακός έχει κατακτήσει μαθηματικά το πρωτάθλημα) διαμόρφωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βασίλης Αγγελόπουλος, ο οποίος κέρδισε με τη σειρά του πέναλτι και ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση.

Παναθηναϊκός: Κότσαρης, Τριανταφυλλόπουλος, Τζανουλίνος, Ζούλης, Μυρθιανός, Αγγελόπουλος Γ., Αγγελόπουλος Β., Στάικος, Χατζηγιοβάννης, Παπανικολάου, Νιούμαν.

Ολυμπιακός: Ηλιάδης, Τόλη, Τσινίκας, Βατουσιάδης, Βούρος, Καραχάλιος, Γαρεφαλλάκης, Μεγαρίτης, Χατζάρας, Ανδρούτσος, Μανθάτης.

Το LIVE του αγώνα:

16:51
Φίλοι αναγνώστες, καλησπέρα από το "Γεώργιος Καλαφάτης", όπου ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον Ολυμπιακό σε εξ' αναβολής παιχνίδι του πρωταθλήματος Κ20.
16:52
Για τον Παναθηναϊκό αρχίζουν οι Κότσαρης, Τριανταφυλλόπουλος, Τζανουλίνος, Ζούλης, Μυρθιανός, Αγγελόπουλος Γ., Αγγελόπουλος Β., Στάικος, Χατζηγιοβάννης, Παπανικολάου, Νιούμαν
17:00
Για τον Ολυμπιακό παίζουν οι Ηλιάδης, Τόλη, Τσινίκας, Βατουσιάδης, Βούρος, Καραχάλιος, Γαρεφαλλάκης, Μεγαρίτης, Χατζάρας, Ανδρούτσος, Μανθάτης.
17:00
Αρχηγός της αποστολής του Ολυμπιακού είναι ο τεχνικός διευθυντής της ακαδημίας, Γρηγόρης Γεωργάτος.
17:04
Οι δύο ομάδες έχουν βγει από τα αποδυτήρια και παίρνουν θέσεις στον αγωνιστικό χώρο.
17:06
1' Αρχίζει το παιχνίδι.
17:09
Ο Ολυμπιακός βρίσκεται στην πρώτη θέση με 78 βαθμούς και έχει εξασφαλίσει και μαθηματικά τον τίτλο.
17:11
4' ΤΟ 0-1 Ο Μυρθιανός γύρισε τη μπάλα στον Κότσαρη, αυτός έκανε άσχημο διώξιμο με τα πόδια, ο Ανδρούτσος πήρε τη μπάλα, βρήκε τον Κότσαρη εκτός θέσης και με πλασέ άνοιξε το σκορ.
17:13
Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στη 10η θέση της βαθμολογίας με 39 βαθμούς.
17:14
7' Ο Μανθάτης σούταρε με δύναμη και ο Κότσαρης απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.
17:17
9' ΤΟ 0-2 Με γρήγορη αντεπίθεση για τον Ολυμπιακό, ο Ανδρούτσος πάσαρε πλάγια στον Μανθάτη, αυτός έκανε τη σέντρα και ο αμαρκάριστος Γαρεφαλλάκης με κόντινη κεφαλιά, σκόραρε.
17:20
13' Ο Ολυμπιακός κυριαρχεί απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο και ο Παναθηναϊκός δεν μπορεί να αντιδράσει μέχρι στιγμής.
17:25
18' Ο Ολυμπιακός εξακολουθεί να έχει τον έλεγχο και να είναι πιο επιθετικός από τον Παναθηναϊκό.
17:28
21' Ο Ζούλης έπιασε την κεφαλιά αφύλακτος στην περιοχή, αλλά δεν σημάδεψε καλά.
17:36
29' O Παναθηναϊκός ανέβασε κάπως την απόδοση του, αλλά ο Ολυμπιακός δεν έχει απειληθεί σοβαρά.
17:38
30' Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, αφού σε μία αντεπίθεση, ο Βασίλης Αγγελόπουλος πάσαρε στον κενό χώρο στον Παπανικολάου, αλλά αυτός έκανε κακό πλασέ και ο Ηλιάδης μπλόκαρε με άνεση.
17:47
40' Με εκτέλεση κόρνερ του Παναθηναϊκού, η μπάλα έφτασε στον Ζούλη, ο οποίος για λίγο δεμν μπόρεσε να σκοράρει σε κενή εστία.
17:51
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
18:12
46' Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο.
18:13
47' Στο ημίχρονο, ο Σιλβεστρίδης στη θέση του Χατζηγιοβάννη, στην ενδεκάδα του Παναθηναϊκού.
18:14
47' ΤΟ 1-2 Ο Μυρθιανός εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση δεξιά, η μπάλα πέρασε απ' όλους και κατέληξε στα δίχτυα του Ηλιάδη.
18:17
48' Ο Χατζάρας κέρδισε πέναλτι σε επαφή που είχε με τον Τριανταφυλλόπουλο.
18:18
49' ΤΟ 1-3 Ο Σάλιαγκας εκτέλεσε το πέναλτι, ο Κότσαρης το απέκρουσε, η μπάλα έφτασε ξανά στον Σάλιαγκα, ο οποίος με κοντινό σουτ, σκόραρε.
18:19
50' Ο Σάλιαγκας πέρασε ως αλλαγή στο ημίχρονο, στη θέση του Βατουσιάδη.
18:26
Δείτε το τρίτο γκολ του Ολυμπιακού.
18:37

18:38
Η γρήγορη απάντηση του Ολυμπιακού στο γκολ του Παναθηναϊκού δεν επέτρεψε την αλλαγή της μορφής του αγώνα.
18:42
70' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, ο Μπαμίχα στη θέση του Παπανικολάου.
18:44
71" Παιχνίδι κέντρου γίνεται ανάμεσα στις δύο ομάδες.
18:44
72' Σέντρα του Μπαμίχα από αριστερά, οι αμυντικοί του Ολυμπιακού πρόλαβαν τον Αγγελόπουλο.
18:44
73' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό, ο Ιγναντίδης στη θέση του Γαρεφαλλάκη.
18:59
91' ΤΟ 2-3 Ο Βασίλης Αγγελόπουλος κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε ο ίδιος, ευστοχώντας και μειώνοντας το σκορ.
19:00
92' Τέλος αγώνα.
19:01
Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-2 του Παναθηναϊκού στο "Γεώργιος Καλαφάτης", στο εξ' αναβολής ντέρμπι του πρωταθλήματος Κ20.
19:02
Οι κόκκινοι άρχισαν δυναμικά με δύο γκολ στο δεκάλεπτο, απάντησαν άμεσα στη μείωση του σκορ από τους πράσινους και πήραν μία δίκαιη νίκη.