Παναθηναϊκός - Παναχαϊκή 1-0 (VIDEO)

Λίγες ημέρες πριν από τις μονομαχίες με την Μίντιλαντ για τα πλέι οφ του Europa League, o μέτριος Παναθηναϊκός επικράτησε 1-0 της Παναχαϊκής σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο "Α. Νικολαΐδης". Σκόρερ του μοναδικού γκολ ο Μάρκους Μπέργκ, θετικό ντεμπούτο ο Ουασίμ Μπούι.

Καλά στοιχεία έδειξε ο Ουασίμ Μπούι στο ντεμπούτο του (μοίρασε σωστά την μπάλα και γενικά ήταν δραστήριος), ο Χρήστος Μπούρμπος ανεβοκατέβηκε αρκετές φορές τη δεξιά πτέρυγα αποφεύγοντας τα λάθη, ενώ ο Λουκ Στιλ δεν χρειάστηκε να κάνει σημαντικές επεμβάσεις.

Η καλύτερη ευκαιρία του -ανιαρού- πρώτου ημιχρόνου στη σχεδόν άδεια Λεωφόρο καταγράφηκε στο 22ο λεπτό, όταν το πλασέ του Μάρκους Μπεργκ, έπειτα από ωραία ενέργεια του Νίκου Καρέλη, πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός βελτίωσε ελαφρώς την απόδοσή του και στο 54ο λεπτό πήρε το προβάδισμα με συρτό σουτ εντός περιοχής από δεξιά. Είχε προηγηθεί μεταβίβαση του Τζαμέλ Ατζαγκούν στον Ντάνιελ Πράνιτς και ασίστ του τελευταίου στον Σουηδό.

Το μοναδικό αξιοσημείωτο γεγονός το τελευταίου 20λεπτου ήταν η είσοδος του Εμίρ Μπαϊράμι στο 72ο λεπτό (αντικατέστησε τον Διαμαντή Χουχούμη). Ο 26χρονος μέσος αγωνίστηκε για πρώτη φορά ύστερα από το εκτός έδρας ματς του περασμένου Φεβρουαρίου με τον ΟΦΗ.

Σε γενικές γραμμές οι "πράσινοι" ήταν ακίνδυνοι αν αναλογιστεί κανείς ότι πέραν του γκολ μόλις 1-2 τελικές (από τις 15) απείλησαν την εστία της Παναχαϊκής, ενώ η κατοχή δεν ήταν συντριπτικά υπέρ τους (55%). Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι των εννέα τελικών προσπαθειών (καμία επικίνδυνη ειν' η αλήθεια), έδειξαν θετικά σημάδια ενόψει της έναρξης της νέας σεζόν.

Παναθηναϊκός: Στιλ, Μπούρμπος (66' Σπυρόπουλος), Ρισβάνης (45' Τριανταφυλλόπουλος), Κουτρουμπής (45' Σίλντενφελντ), Χουχούμης (72' Μπαϊράμι), Δώνης (45' Πράνιτς), Μέντες (45' Λαγός), Μπούι (66' Νάνο), Ντίνας (45' Ατζαγκούν), Καρέλης, Μπεργκ.

Παναχαϊκή: Μπαλασκάκης, Ασίγκμπα, Άλμπι, Γκαντιάγκα, Στεργίδης, Μαρουκάκης, Ντακόστα, Μασούρας, Μπαλού, Κοντοχρήστος, Τσώνης.

Αναστασίου: "Θέλουμε ηρεμία στα τελειώματα"

Το live του φιλικού

20:18
Καλησπέρα! Μαζί θα παρακολουθήσουμε τη φιλική αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με την Παναχαϊκή στην Λεωφόρο.
20:25
Ο Τάκης Φύσσας βρίσκεται στο γήπεδο στην πρώτη του παρουσία μετά την επιστροφή του στον Παναθηναϊκό στο πόστο του διευθυντή ποδοσφαίρου. Μαζί του βρίσκονται και οι Γιάννης Αλαφούζος, Νίκος Νταμπίζας και Δημήτρης Σαραβάκος.
20:26
Στο "Α. Νικολαΐδης" βρίσκεται και ο ισχυρός άνδρας της Παναχαϊκής, Αλέξης Κούγιας.
20:28
Η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού: Στιλ, Μπούρμπος, Χουχούμης, Κουτρουμπής, Ρισβάνης, Μέντες Δώνης, Μπούι, Ντίνας, Μπεργκ, Καρέλης.
20:29

Η ενδεκάδα της Παναχαϊκής: Μπαλασκάκης, Ασίγκμπα, Άλμπι, Γκατιάγκα, Στεργίδης, Μαρουκάκης, Ντακόστα, Μασούρας, Κοντοχρήστος, Μπαλού, Τσώνης.
20:32
Στο γήπεδο βρίσκεται κατάσκοπος της Μίντιλαντ και συγκεκριμένα ο βοηθός προπονητή, Ρενέ Άντερσεν, ενόψει των αναμετρήσεων με το "τριφύλλι" για τα πλέι οφ του Europa League.
20:36
Μικρή η προσέλευση του κόσμου για το φιλικό.
20:37
Η αναμέτρηση αποτελεί τεστ για τον Μπούι, ο οποίος θα πραγματοποιήσει το ανεπίσημο ντεμπούτο του με τον Παναθηναϊκό.
20:40
Ο αγώνας μεταδίδεται τηλεοπτικά από το Novasports 2.
20:40
Σέντρα στην αναμέτρηση!
20:43
2' Πρώτο κόρνερ για τον Παναθηναϊκό, μετά από σουτ του Μπούι, με τους πράσινους όμως να μην εκμεταλλεύονται τη στημένη φάση.
20:45
5' Και δεύτερο κόρνερ χωρίς αποτέλεσμα για τον Παναθηναϊκό.
20:47
O Παναθηναϊκός διατηρεί την κατοχή και πιέζει με στημένα στα πρώτα λεπτά του αγώνα.
20:50
10' Ο Στιλ δεν δυσκολεύτηκε σε σουτ του Στεργίδη με τη συμπλήρωση του 10λέπτου.
20:53
Αρκετά κινητικοί οι "πράσινοι" σε αυτά τα πρώτα λεπτά.
20:55
Πρώτο κόρνερ για την Παναχαϊκή στο 15', ο Μαρουκάκης σκοράρει αλλά υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ.
20:59
Χωρίς σπουδαίες φάσεις μέχρι στιγμής ο αγώνας, με τον Παναθηναϊκό να αναπτύσσεται κυρίως από αριστερά.
21:00
20' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Παναθηναϊκό, ο Μπεργκ εκτελεί, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.
21:01
21' Ο Μπούι σουτάρει με την μπάλα να φεύγει αρκετά μέτρα άουτ.
21:02
22' Πολύ ωραία ενέργεια από τον Καρέλη, ο οποίος σεντράρει στον Μπεργκ και ο Σουηδός πλασάρει άουτ στην δεύτερη τελική του για σήμερα.
21:05
25' Σουτ του Δώνη, η μπάλα περνάει άουτ.
21:10
30' Ο Στιλ εξουδετερώνει την προσπάθεια του Μαρουκάκη που βγήκε απέναντι στον γκολκίπερ του "τριφυλλιού".
21:14
34' Φάουλ σε καλό σημείο για την Παναχαϊκή, ο Ντακόστα εκτελεί και η μπάλα καταλήγει άουτ.
21:15
Η Παναχαϊκή έχει κερδίσει λίγα μέτρα στα τελευταία λεπτά.
21:21
39' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Ντίνας πάσαρε στον Μπεργκ, ο οποίας επιχείρησε το σουτ αλλά ο Μπαλασκάκης είπε "όχι" στον Σουηδό.
21:26
Ημίχρονο στη Λεωφόρο με το 0 να παραμένει.
21:43
Το δεύτερο ημίχρονο μόλις ξεκίνησε!
21:46
5 αλλαγές για τον Παναθηναϊκό: Σίλντενφελντ, Τριανταφυλλόπουλος, Λαγός, Ατζαγκούν και Πράνιτς πέρασαν στις θέσεις των Δώνη, Ντίνα, Μέντε, Κουτρουμπή και Ρισβάνη.
21:50
52' Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό, με την κεφαλιά του Καρέλη να καταλήγει άουτ μετά από σέντρα του Μπούρμπου.
21:52
ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό!
21:54
Ο Παναθηναϊκός ανοίγει το σκορ με τον Μπεργκ! Μετά από ασίστ του Πράνιτς, ο Σουηδός έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Μαλασκάκη με συρτό σουτ μέσα στην περιοχή.
21:56
56' Αλλαγές για την Παναχαϊκή. Στη θέση του Τσώνη ο Τσούπρος και στη θέση του Μπαλού ο Πατηνιώτης.
22:02
Βελτιωμένος συγκριτικά με το πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός.
22:04
65' Ο Ατζαγκούν δέχθηκε την μπάλα στην περιοχή από τον Μπούι αλλά δεν βρήκε καλά την μπάλα με αποτέλεσμα να την στείλει άουτ.
22:06
66' Αλλαγές για τον Παναθηναϊκό: Στη θέση του Μπούι ο Νάνο και στη θέση του Μπούρμπου ο Σπυρόπουλος.
22:08
69' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό, ο Σίλντενφελντ πιάνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα αρκετά μέτρα άουτ.
22:10
72' Ακόμη μια αλλαγή για τον Παναθηναϊκό: Στη θέση του Χουχούμη ο Μπαϊράμι.
22:13
75' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό: Ο Μπεργκ έβαλε δύσκολα στην άμυνα της Παναχαϊκής μέσα στην περιοχή, κόπηκε όμως τελευταία στιγμή.
22:21
83' Ωραία προσπάθεια από τον Καρέλη, ο οποίος σούταρε λίγο έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα άουτ.
22:23
Ευκαιρία για την Παναχαϊκή στην αμέσως επόμενη φάση, με το σουτ του Πλέγα να καταλήγει πάνω από την εστία του Στιλ.