ΠΑΟΚ - Ντνίπρο 4-1 (VIDEOS)

Ένας εξαιρετικός ΠΑΟΚ, κατά κύριο λόγο στο δεύτερο ημίχρονο, επιβλήθηκε 4-1 της Ντνίπρο στο τρίτο του φιλικό επί ολλανδικού εδάφους και έστειλε μήνυμα αισιοδοξίας στους φίλους του. Τρία γκολ από στημένες φάσεις η ομάδα του Ίγκορ Τούντορ, από αμυντικό λάθος μείωσε η φιναλίστ του Europa League.

ΠΑΟΚ Ντνίπρο INTIME SPORTS

Ο Ιγκόρ Τούντορ ξεκίνησε στο δυνατό φιλικό με την Ντνίπρο την ενδεκάδα που θα παρατάξει στο ευρωπαϊκό παιχνίδι με την Λοκομοτίβα στις 16 Ιουλίου. Δηλαδή, σε σχηματισμό 3-5-2, τον Ολσεν κάτω από τα γκολπόστ, τους Τζαβέλλα, Κόστα και Βίτορ τριάδα στην άμυνα, τον Μακ αριστερά και τον Κίτσιου δεξιά ως φουλ μπακ, στα χαφ τους Κάτσε, Τζιόλη και Πέλκα και στην επίθεση δίδυμο τους Λούκας και Περέιρα.

Ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε σοβαρός αμυντικά στην αρχή του ματς, κρατώντας μακριά από τα καρέ του τους επικίνδυνους επιθετικούς της φιναλίστ του Europa League. Η πρώτη καλή φάση άνηκε στον Δικέφαλο, όταν ο Πέλκας από κοντινή απόσταση δεν κατάφερε να νικήσει τον Λάστουβκα. Ένα δυνατό σουτ του Ροτάν στο 12' πέρασε πάνω από την εστία του Όλσεν, ενώ στο 19' ο Σουηδός γκολκίπερ απέκρουσε πλασέ του Ματέους.

Λούκας και 1-0

Ο ΠΑΟΚ, πάντως, όντας καλύτερος από την αντίπαλό του στα πρώτα λεπτά του αγώνα, προηγήθηκε στο 30' μετά από φάση διαρκείας. Ο Περέιρα εκτέλεσε κόρνερ, ο Τζαβέλλας πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Λούκας με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 37' ο Μακ έκανε ωραία ατομική ενέργεια, αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε πάνω από την αντίπαλη εστία και στο 38' ο Ολσεν αναγκάστηκε σε εντυπωσιακή επέμβαση μετά από κεφαλιά του Σελεζνιόβ. Στο 41' ο ΠΑΟΚ άγγιξε το δεύτερο γκολ. Οι παίκτες του "δικεφάλου" ξεχύθηκαν στην αντεπίθεση, η μπάλα έφτασε στον Κίτσιου, το δυνατό σουτ του οποίου, όμως, δεν βρήκε στόχο. Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους ήταν ένα σουτ του Ματέους, που μπλόκαρε ο Ολσεν.

Αλλαγή ο Χαρίσης και γκολ

Ο Τούντορ με την έναρξη του δευτέρου μέρους πραγματοποίησε μόλις μία αλλαγή, αντικαθιστώντας τον Τζιόλη με τον Χαρίση. Ο νεαρός μέσος, μάλιστα, σκόραρε στο 52' με καρφωτή κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ του Κάτσε. Ακολούθησε στο 57' ένα σουτ του Αλβανού μέσου που μπλόκαρε ο Σελίκοβ, ενώ στο 67' ο Ρικάρντο Κόστα απείλησε με κεφαλιά.

Στα "κόκκινα" ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός και δεν κατέβασε ταχύτητα παρά το υπέρ του 2-0. Στο 68', μάλιστα, πέτυχε και τρίτο τέρμα. Ο Κοροβέσης έσπασε την μπάλα μέσα στην περιοχή και ο Μυστακίδης αφού απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο με άψογο σουτ έγραψε το 3-0. Ο Σελίκοβ απέκρουσε στο 70' σουτ του Σαλπιγγίδη, ενώ στο 76' ο διαιτητής απέβαλλε τον τερματοφύλακα της Ντνίπρο, για μαρκάρισμα στον Μυστακίδη, αλλά επειδή η ουκρανική ομάδα δεν είχε άλλον διαθέσιμο γκολκίπερ, ο Σελίκοβ παρέμεινε στον αγωνιστικό χώρο!

Πολύ κινητικός ο Μυστακίδης

Ο Τζαβέλλας ανέλαβε την εκτέλεση του φάουλ, όμως, στάθηκε άτυχος, αφού η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Στο 84' ο δραστήριος Μυστακίδης (σ.σ. έπαιξε στην φυσική του θέση πίσω από τους επιθετικούς και όχι ως φουλ μπακ όπως στα προηγούμενα φιλικά ματς) έφτασε κοντά στο δεύτερο προσωπικό του τέρμα, αλλά ο Σελίκοβ μπλόκαρε. Ο Κόστα στο 87' έκλεισε τον χορό των τερμάτων του ΠΑΟΚ, με κεφαλιά που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα της Ντνίπρο, ενώ στο 89' η φιναλίστ του Europa League πέτυχε το γκολ της τιμής με τον Κάλινιτς, ο οποίος σημείωσε το τελικό 4-1.

ΠΑΟΚ: Ολσεν, Κίτσιου (59' Σκόνδρας), Βίτορ, Κόστα, Τζαβέλλας, Τζιόλης (46' Χαρίσης), Κάτσε (66' Μάρτενς), Λούκας (59' Κοροβέσης), Πέλκας, Μακ (59' Σαλπιγγίδης), Περέιρα (66' Μυστακίδης).

Ντνίπρο: Λάστουβκα (31' Σελίκοβ), Μάτος, Τσεμπεριάνκο, Ντάγκλας, Γκουέι, Κανκάβα, Σελέζνιοβ, Κάλινιτς, Ματέους, Ροτάν, Μπρούνο Γκάμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν οι: Βλαντ, Σβατόκ, Πριούμα, Κοτσέργκιν, Μπιλόνογκ, Μπέζους, Φέντορτσκουκ, Μποκασβίλι, Μπλιζνιτσένκο, Ντόβμπουκ, Μπαλάνιουκ.

16:19
Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Ολσεν, Κίτσιου, Βίτορ, Κόστα, Τζαβέλλας, Τζιόλης, Κάτσε, Λούκας, Πέλκας, Μακ και Περέιρα
16:20
Η ενδεκάδα της Ντνίπρο: Λάστουβκα, Μάτος, Τσεμπεριάνκο, Ντάγκλας, Γκουέι, Κανκάβα, Σελέζνιοβ, Κάλινιτς, Ματέους, Ροτάν, Μπρούνο Γκάμα.
16:21
Με 3-5-2 ξεκινά το ματς ο ΠΑΟΚ...
16:25
Οι αναπληρωματικοί του ΠΑΟΚ: Γλύκος, Σκόνδρας, Παπαγιαννόπουλος, Πούγγουρας, Χαρίσης, Μυστακίδης, Γκολάσα, Μάρτενς, Νομπόα, Μελίσσας, Σιαμπάνης, Κοροβέσης, Σαββίδης, Σαλπιγγιδης, Μαντούρο και Ρατς
16:25
Οι αναπληρωματικοί της Ντνίπρο: Μπόικο, Σελίκοφ, Βλαντ, Σβάτοκ, Πρίμα, Κοτσέργκιν, Μπιλόνοχ, Μπεζούς, Φέντορτσουκ, Μποκασβίλι, Μπλιζνιτσένκο, Ντόβμπικ και Μπαλάνιουκ
16:33
Ο Τούντορ επιμένει στο 3-5-2 λίγες μέρες πριν το πρώτο επίσημο ματς του Europa League, αυτό κόντρα στην Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ στις 16/7
16:35
Υπάρχουν και φίλοι του ΠΑΟΚ στο γήπεδο
16:40
Το παιχνίδι θα παρακολουθήσουν μαζί οι Αρνεσεν και Αγγελίδης
16:46
Ζέσταμα για τους ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ

Σε εξέλιξη το ζέσταμα της αρχικής εντεκάδας της ομάδας μας #PAOKDNP #PAOKPreseason

Posted by PAOK FC / ΠΑΕ ΠΑΟΚ on Παρασκευή, 10 Ιουλίου 2015
16:49
Εικόνα από το ζέσταμα
16:50
Νομπόα, Μαντούρο και Ρατς παρακολουθούν την προθέρμανση
16:56
Ο Μίρον Μάρκεβιτς είναι ο τεχνικός της Ντνίπρο. Ο ΠΑΟΚ τον είχε βρει απέναντί του όταν παλαιότερα είχε παίξει με την Μέταλιστ
16:59
Ιδιαίτερα δυνατό το σημερινό φιλικό και ευκαιρία για δοκιμές από τον Τούντορ... Το σχήμα του ΠΑΟΚ στο παιχνίδι που θα αρχίσει σε λίγο, δεν αποκλείεται να είναι παρόμοιο με αυτό που θα έχει ο "Δικέφαλος" στον αγώνα με την Λοκομοτίβα στις 16 του Ιούλη
17:01
Σε λίγο το παιχνίδι ξεκινά...
17:03
Σέντρα στο ματς!
17:10
O Τούντορ φωνάζει συνεχώς στον Μακ να μένει στη γραμμή και ζητά από τους παίκτες του να παίζουν επιθετικά.
17:11
Kαλή κυκλοφορία στο ξεκίνημα ο ΠΑΟΚ, κάτι που έγινε και στο ματς με την Μπόχουμ.
17:11
Ο Τούντορ ζητά και από τον Κίτσιου να μένει στη γραμμή.
17:12
9ο λεπτό: Κοντινό σουτ του Πέλκα, ο Λάστουβκα αποκρούει ενστικτωδώς με τα πόδια.
17:14
12ο λεπτό: Δυνατό σουτ του Ροτάν εντός περιοχής, η μπάλα παίρνει ύψος και καταλήγει άουτ.
17:17
Πολλά φάουλ στο πρώτο τέταρτο.
17:19
18ο λεπτό: Eκτέλεση φάουλ του Λούκας, η μπάλα πάνω στο τείχος.
17:23
19o λεπτό: Πλασέ του Ματέους, ο Όλσεν σε ετοιμότητα.
17:24
Με 10 ο ΠΑΟΚ, προκειμένου ο Τούντορ να δώσει οδηγίες στον Περέιρα.
17:25
Φίλαθλοι του "δικεφάλου"
17:27
25o λεπτό: Ωραία σέντρα του Βίτορ προς τον Περέιρα, ο οποίος βρίσκεται σε θέση οφσάιντ. Χειροκρότημα από τον πάγκο για τη μεταβίβαση του Πορτογάλου αμυντικού.
17:28
Ο Τούντορ ζητά από τους παίκτες του αν είναι εφικτό να μην προωθούν συνεχώς στην ευθεία, αλλά να επιχειρούν και διαγώνιες μεταβιβάσεις.
17:33
ΓΚΟΛ! ΠΑΟΚ - Ντνίπρο 1-0 (30ό λεπτό): Κόρνερ του Περέιρα από αριστερά, κεφαλιά του Τζαβέλλα, η μπάλα δεν απομακρύνεται και ο Λούκας ανοίγει το σκορ με κοντινή προσπάθεια.
17:36
31ο λεπτό: Ο Σελίκοβ παίρνει τη θέση του τραυματία Λάστουβκα.
17:38
37ο λεπτό: Σουτ του Μακ, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
17:41
38ο λεπτό: Μακρινό φάουλ, κεφαλιά του Σελεζνιόβ, ο Όλσεν αποκρούει εντυπωσιακά.
17:43
41ο λεπτό: Γρήγορη προώθηση της μπάλας, ο Κίτσιου σουτάρει εντός περιοχής και στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Καλή επιθετική προσπάθεια.
17:44
Ο ΠΑΟΚ αναπτύσσεται σε 3-5-2, ωστόσο όταν αμύνεται η διάταξη μετατρέπεται σε 4-4-2.
17:46
44ο λεπτό: Σουτ του Ματέους, ο Όλσεν μπλοκάρει.
17:47
Ημίχρονο: ΠΑΟΚ - Ντνίπρο 1-0
17:56
Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πανηγυρίζουν το γκολ του Λούκας
18:03
Οι παίκτες της Ντνίπρο βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο.
18:04
Μικρή καθυστέρηση στη σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου επειδή οι παίκτες του ΠΑΟΚ δεν έχουν βγει.
18:05
Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Γκολάσα. Άγνωστο αν θα αγωνιστεί.
18:05
Βγαίνουν και οι παίκτες του "δικεφάλου".
18:06
46ο λεπτό: Μόλις μία αλλαγή ο Τούντορ. Ο Χαρίσης στη θέση του Τζιόλη.
18:08
Η Ντνίπρο, αντίθετα, έκανε εννέα αλλαγές, ενώ υπενθυμίζεται ότι στο πρώτο ημίχρονο αντικαταστάθηκε ο Λάστουβκα από τον Σελίκοβ.
18:11
Ο Ρικάρντο Κόστα φέρει το περιβραχιόνιο του αρχηγού στο δεύτερο ημίχρονο.
18:13
ΓΚΟΛ! ΠΑΟΚ - Ντνίπρο 2-0 (52ο λεπτό): Εκτέλεση φάουλ του Κάτσε από δεξιά, ο νεοεισελθών Χαρίσης παίρνει την καρφωτή κεφαλιά και διπλασιάζει το προβάδισμα του ΠΑΟΚ.
18:16
Κοροβέσης, Σαλπιγγίδης και Σκόνδρας θα είναι οι επόμενες αλλαγές του Τούντορ.
18:17
Ο Κοροβέσης ακολούθησε ατομικό πρόγραμμα στην πρωινή προπόνηση, ωστόσο κατά τα φαινόμενα είναι σε θέση να αγωνιστεί.
18:18
57ο λεπτό: Σουτ του Κάτσε, ο Σελίκοβ μπλοκάρει.
18:19
Διακοπή λόγω τραυματισμού του Λούκας.
18:20
59ο λεπτό: Κίτσιου, Λούκας και Μακ αποχωρούν για να μπουν οι Σκόνδρας, Κοροβέσης και Σαλπιγγίδης.
18:22
Καλή κυκλοφορία της μπάλας έχει ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο μέρος.
18:27
66ο λεπτό: O Mάρτενς στη θέση του Κάτσε και ο Μυστακίδης σ' εκείνη του Περέιρα.
18:28
67ο λεπτό: Eκτέλεση κόρνερ από δεξιά, ο Ρικάρντο Κόστα παίρνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα άουτ.
18:29
ΓΚΟΛ! ΠΑΟΚ - Ντνίπρο 3-0 (68ο λεπτό): Γύρισμα του Κοροβέση από αριστερά, ο νεοεισελθών Μυστακίδης αποφεύγει ιδανικά τον προσωπικό του αντίπαλο και με σουτ στην κίνηση διευρύνει το προβάδισμα του ΠΑΟΚ.
18:31
70ό λεπτό: Σουτ του Σαλπιγγίδη στην κλειστή γωνία, ο Σελίκοβ αποκρούει σε κόρνερ.
18:31
Δεν αφήνει το γκάζι ο ΠΑΟΚ, ο οποίος πραγματοποιεί σπουδαία εμφάνιση στο φιλικό με τη φιναλίστ του Europa League.
18:38
76o λεπτό: Aποβολή του Σελίκοβ χωρίς κόκκινη κάρτα (δεν έχει ο διαιτητής στο τσεπάκι του) λόγω ανατροπής του Μυστακίδη λίγα μέτρα έξω από την περιοχή.
18:39
Η Ντνίπρο δεν έχει άλλον τερματοφύλακα, αφού ο Λάστουβκα τραυματίστηκε και ο Σελίκοβ αποβλήθηκε. Μικρή καθυστέρηση.
18:40
Τελικά, ο Σελίκοβ θα αγωνιστεί!
18:40
79ο λεπτό: Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζαβέλλα, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της Ντνίπρο.
18:41
Ο ΠΑΟΚ δεν έχει χάσει το ρυθμό του παρά τις αλλαγές.
18:45
84ο λεπτό: O δραστήριος Μυστακίδης απειλεί εκ νέου, αλλά ο Σελίκοβ μπλοκάρει.
18:48
ΓΚΟΛ! ΠΑΟΚ - Ντνίπρο 4-0 (87ο λεπτό): Εκτελεση κόρνερ από δεξιά, ο Κόστα σκοράρει με κεφαλιά.
18:50
ΓΚΟΛ! ΠΑΟΚ - Ντνίπρο 4-1 (89ο λεπτό): Λάθος του Τζαβέλλα μετά από την πίεση του Μπαλαγιούκ, ο Κάλινιτς προλαβαίνει τον Ολσεν και σκοράρει.
18:54
Ένας εξαιρετικός ΠΑΟΚ, κατά κύριο λόγο στο δεύτερο ημίχρονο, επιβλήθηκε 4-1 της Ντνίπρο στο τρίτο του φιλικό επί ολλανδικού εδάφους και έστειλε μήνυμα αισιοδοξίας στους φίλους του. Τρία γκολ από στημένες φάσεις η ομάδα του Ίγκορ Τούντορ, χάρη σε αμυντικό λάθος μείωσε η φιναλίστ του Europa League.