ΠΑΟΚ - Βάαλβαϊκ 2-1 (VIDEO)

Με γκολ των Μακ και Πόζογλου ο ΠΑΟΚ επικράτησε 2-1 της Βάαλβαϊκ και πέτυχε την πρώτη νίκη του στα φιλικά προετοιμασίας. Θετικό ντεμπούτο από τον Σλοβάκο μέσο.

Ο Ρόμπερτ Μακ ήρθε για να ανεβάσει επίπεδο τον ΠΑΟΚ και αυτό έκανε στην πρώτη 45λεπτη συμμετοχή του, συνδυάζοντας μάλιστα το ντεμπούτο του με γκολ. Ήταν ένα γκολ που προέκυψε βέβαια από ομαδική προσπάθεια, αλλά αποτύπωσε το δυνατό στοιχείο του Σλοβάκου: την ταχύτητα. Ο Μακ δημιούργησε κι άλλες φάσεις στην αντίπαλη εστία δείχνοντας να ταιριάζει σε αυτά που θέλει ο Αναστασιάδης

Στα αρνητικά σίγουρα ήταν τα αμυντικά κενά που εμφάνισε η άμυνα του ΠΑΟΚ για ακόμη ένα παιχνίδι. Κάθε φορά που η Βάαλβαϊκ έβγαινε μπροστά απειλούσε είτε από κακές τοποθετήσεις των αμυντικών του "Δικέφαλου" είτε από λανθασμένες εκτιμήσεις της μπάλας. Μπορεί το πέναλτι με το οποίο ισοφάρισε η Βααλβάικ να ήταν αυστηρό, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπήρξαν κακές στιγμές στα μετόπισθεν.

MOTIONTEAM

Έτσι ξεκίνησε

Στο πρώτο ημίχρονο ο Άγγελος Αναστασιάδης παρέταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Μελίσσας, ενώ στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά βρέθηκαν οι Κωνσταντινίδης, Μαντούρο, Κιόσε και Σπυρόπουλος. Ο Παναγιωτούδης με τον Σαββίδη έπαιξαν ως αμυντικά χαφ. Μπροστά τους και δεξιά κινήθηκε ο Πόποβιτς, αριστερά ο Μακ και πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Κουλούρη, ο Γκολάσα.

Καλό ξεκίνημα και γκολ

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι με τους Γκολάσα, Μακ και Κουλούρη να δείχνουν κεφάτοι. Μάλιστα, ο Ισραηλινός με τον Έλληνα επιθετικό συνεργάστηκαν καλά στο 8', αλλά την τελευταία στιγμή η άμυνα των Ολλανδών έκοψε τον Κουλούρη. Η δεύτερη... προειδοποιητική βολή από πλευράς ΠΑΟΚ ήρθε ένα λεπτό αργότερα, όταν ο Μακ έπιασε ένα πολύ ωραίο σουτ από πλάγια θέση, αλλά ο τερματοφύλακας της Βάαλβαϊκ μπλόκαρε την μπάλα.

Ο Σλοβάκος πάντως επανήλθε στο 14' και εκμεταλλεύτηκε την πολύ ωραία πάσα του Πόποβιτς, πλασάροντας εύστοχα τον Φαντάϊκ για το 1-0 του ΠΑΟΚ.

Ορεξάτος μπροστά

Έκτοτε δεν άλλαξαν πολλά στο παιχνίδι. Οι παίκτες των δύο ομάδων είχαν κέφια, αλλά η μεγάλη ευκαιρία δεν έγινε. Το θετικό για τον ΠΑΟΚ ήταν ότι οι Κωνσταντινίδης και Πόποβιτς που έπαιζαν σε όλο το μήκος των πλευρών έδιναν ώθηση και μπορούσαν αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί να απειλήσουν την ολλανδική εστία. Αυτοί οι δύο μαζί με τον Ρόμπερτ Μακ δημιούργησαν κινδύνους και εκτός από το γκολ του Σλοβάκου ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε να πετύχει το 2-0 στο 37' όταν ο Μακ σέντραρε, αλλά ο Πόποβιτς δεν μπόρεσε από κοντά να σκοράρει.

Βέβαια, δεν υπήρχαν μόνο θετικά για τον ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος, αφού αμυντικά υπήρχαν αρκετά κενά, τα οποία οι Ολλανδοί θα μπορούσαν να εκμεταλλευτούν και να σκοράρουν.

Κενά στην άμυνα-δώρο το πέναλτι

Κάτι που τελικά έκαναν στο 44'. Ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι σε φάση που δεν συνέβη το παραμικρό. Η Βάαλβαϊκ κέρδισε κόρνερ και μέσα στις διεκδικήσεις καταλογίστηκε παράβαση. Ο Ντούιτς ευστόχησε και έφερε το ματς στα ίσα. Μάλιστα, οι Ολλανδοί θα μπορούσαν να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι, αλλά το σουτ που έκανε ο Καλάμπρο στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου βρήκε το δοκάρι του Μελίσσα.

Άλλαξαν όλα

Στο δεύτερο μέρος ο Αναστασιάδης παρέταξε τον ΠΑΟΚ σε σύστημα 3-4-3. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Γιακουμής. Οι τρεις της άμυνας ήταν από τα δεξιά προς τα αριστερά Σκόνδρας, Κατσικάς και Ποζατζίδης. Κεντρικά χαφ ήταν οι Κάτσε και Τζανδάρης, δεξιά τους ο Κίτσιου και αριστερά ο Μάρτενς. Δεξί εξτρέμ ήταν ο Πολύζος, αριστερό ο Πόζογλου και μοναδικός προωθημένος ο Βασίλης Παπαδόπουλος.

MOTIONTEAM

Το ζήτησε και το πήρε!

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο. Λίγο η φρεσκάδα που έδωσαν οι 11 διαφορετικοί παίκτες που χρησιμοποίησε ο Άγγελος Αναστασιάδης, λίγο το μούδιασμα των Ολλανδών έκανε τον "Δικέφαλο" να μοιάζει καλύτερη ομάδα. Πέντε λεπτά μετά την έναρξη του ημιχρόνου ο Κίτσιου σέντραρε από τα δεξιά, ο Μάρτενς έπιασε το σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας της Βάαλβαϊκ μπλόκαρε την μπάλα. Αυτή, ήταν η πρώτη απειλητική στιγμή του ΠΑΟΚ από τις πολλές που θα ακολουθούσαν μέχρι να γίνει το 2-1.

Στο 51' ο Κάτσε πάσαρε στον Ποζατζίδη, ο νεαρός μπακ μπήκε στην περιοχή, σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 53' ο επιθετικός μονόλογος του ΠΑΟΚ, συνεχίστηκε. Ο Πολύζος βγήκε τετ α τετ, αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει τον τερματοφύλακα της Βααλβάικ. Κάτι που συνέβη και στο 54' με τον Πόζογλου, αλλά ο Ολλανδός είχε πάλι απάντηση.

Ο "Δικέφαλος" δεν σταμάτησε βέβαια, εκεί. Στο 71' μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Τζανδάρης προσπάθησε με το στήθος να πετύχει το γκολ, αλλά οι αμυντικοί της Βααλβάικ έδιωξαν πάνω στην γραμμή την τελευταία στιγμή.

Τάιμ άουτ και... νίκη!

Μετά από εκείνη τη φάση ο διαιτητής έστειλε τις ομάδες στους πάγκους τους, υποδεικνύοντας... τάιμ άουτ, προκειμένου να πάρουν τις απαραίτητες ανάσες. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, φάσεις δεν δημιουργήθηκαν και έτσι ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε την πρώτη του νίκη σε αυτή τη σειρά φιλικών αγώνων που έδωσε επί ολλανδικού εδάφους.

Εκτός διεθνείς και άλλοι τέσσερις

Στον αγώνα δεν έπαιξαν για λογαριασμό του ΠΑΟΚ εννιά παίκτες. Μιλάμε για τους πέντε διεθνείς (Σαλπιγγίδη, Γλύκο, Τζιόλη, Τζαβέλλα και Ιτάνζ), ενώ οι Βίτορ, Αθανασιάδης, Ρατς και Περέιρα δεν αγωνίστηκαν για διαφορετικούς λόγους ο καθένας. Ο Πορτογάλος αμυντικός ένιωσε ενοχλήσεις στον "Δικέφαλο" και προφυλάχθηκε, ενώ οι Ρατς και Περέιρα κρίθηκαν ανέτοιμοι.

ΠΑΟΚ Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Μελίσσας, Κιόσε, Μαντούρο, Σπυρόπουλος, Κωνσταντινίδης, Παναγιωτούδης, Γκολάσα, Πόποβιτς, Σαββίδης, Κουλούρης, Μακ

ΠΑΟΚ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Γιακουμής, Κατσικά, Σκόνδρα, Κίτσιου, Πολύζο, Ποζατζίδη, Κάτσε, Πόζογλου, Μάρτενς, Τζανδάρη, Παπαδόπουλο

Βάάλβαϊκ: Φαντάικ, Μαρτίνα, Φαν Μόσελ Βέλντ, Κόστερ, Γιούνγκσλουγκερ, Βάλπουρτ, Καλάμπρο, Μπράμπερ, Ζέλντενρας, Φέρκελεμ, Ντούιτς

Για την Βάαλβαϊ στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Γιλντιρίμ, Αντερσον, Βιελάνγκα, Χούιμπεν, Φαν Βερτ και Φαν Ντε Κίμπουμ

19:11
Καλησπέρα μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του 4ου φιλικού του ΠΑΟΚ επί ολλανδικού εδάφους
19:11
Πέρσι η Βάαλβάικ υποβιβάστηκε ξανά μετά από τέσσερα χρόνια
19:15
Προπονητής της ολλανδικής ομάδας είναι ο Μάρτιν Κούπμαν, ενώ ο υποβιβασμός της Βααλβάικ αξίζει να σημειωθεί ότι της κόστισε την φυγή του εξτρέμ,  Κάστελεν και του γκολτζή της Χοακίμ που πήγε στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας
19:15
Το Νο 10 θα φοράει ο Περέιρα
19:19
Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Μελίσσας, Κιόσε, Μαντούρο, Σπυρόπουλος, Κωνσταντινίδης, Παναγιωτούδης, Γκολάσα, Πόποβιτς, Σαββίδης, Κουλούρης, Μακ

Στο δεύτερο ημίχρονο η ενδεκάδα θα αποτελείται από τους: Γιακουμή, Κατσικά, Σκόνδρα, Κίτσιου, Πολύζο, Ποζατζίδη, Κάτσε, Πόζογλου, Μάρτενς, Τζανδάρη, Παπαδόπουλο

H ενδεκάδα της Βάαλβάικ: Φαντάικ, Μαρτίνα, Φαν Μόσελ Βέλντ, Κόστερ, Γιούνγκσλουγκερ, Βάλπουρτ, Καλάμπρο, Μπράμπερ, Ζέλντενρας, Φέρκελεμ, Ντούιτς

19:22
Ντεμπούτο για τον Μακ στο σημερινό ματς
19:32
Ατομικό πριν το παιχνίδι ακολουθούν οι Βίτορ, Κλάους, Ρατς και Περέιρα που δεν θα παίξουν σήμερα

19:59
8' Γκολάσα, Κουλούρης προσπάθησαν να συνεργαστούν αλλά κόπηκαν τελευταία στιγμή
19:59
9' Κόβεται λανθασμένα ως οφσάιντ ο Κουλούρης
20:01
9' Σουτ του Μακ από πλάγια θέση, μπλοκάρει ο Φαντάικ
20:03
13' Επικίνδυνη σέντρα, ο Μαντούρο με προβολή πετάει σε κόρνερ
20:06
4-2-3-1 ο σχηματισμός του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο με τους Μαντούρο, Κιόσε στο κέντρο της άμυνας, τον Σπυρόπουλο αριστερά και τον Κωνσταντινίδη δεξιά στην άμυνα, τους Παναγιωτούδη και Σαββίδη ως κεντρικά χαφ, τον Πόποβιτς αριστερά, τον Μακ, τον Γκολάσα στον άξονα και τον Κουλούρη προωθημένο
20:07
14 ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ. Ο Πόποβιτς βγάζει τον Μακ τετ α τετ, ο Σλοβάκος προχωράει και πλασάρει εύστοχα
20:08
Ο ΠΑΟΚ αυξάνει την πιεσή του στα αντίπαλα καρέ
20:14

20:18
28' Τάιμ άουτ για να δροσριστούν οι παίκτες
20:25

20:29
37' Σέντρα του Μακ, επεμβαίνει ο γκολκίπερ της Βααλβάικ, μπερδεύει τον Πόποβιτς ο οποίος εξ επαφής δεν καταφέρνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα
20:32
Επεσε ο ρυθμός του ματς
20:38
44' ΓΚΟΛ για την Βααλβάικ. Πέναλτι δώρο από τον διαιτητή, ο Ντούιτς εκτελεί εύστοχα και ισοφαρίζει

20:56
Στο δεύτερο ημίχρονο η ενδεκάδα αποτελείται από τους: Γιακουμή, Κατσικά, Σκόνδρα, Κίτσιου, Πολύζο, Ποζατζίδη, Κάτσε, Πόζογλου, Μάρτενς, Τζανδάρη, Παπαδόπουλο
20:58
50' Σέντρα του Κίτσιου, σουτ του Μάρτενς, μπλοκάρει ο πορτιέρο της Βααλβάικ
21:00
51' Ο Κάτσε τροφοδοτεί τον Ποζατζίδη, ο νεαρός μπακ μπαίνει στην περιοχή σουτάρει η μπάλα φεύγει άουτ
21:05
53' Ο Πολύζος δεν καταφέρνει σε τετ α τετ να νικήσει τον πορτιέρο της Βααλβάικ

21:06
54' Ούτε ο Πόζογλου καταφέρει να σκοράρει σε τετ α τετ
21:10
Στο δεύτερο ημίχρονο 3-4-3 η διάταξη του ΠΑΟΚ με τους Κατσικά, Σκόνδρα και Ποζατζίδη στην άμυνα, τους Κάτσε και Τζανδάρη ως κεντρικά χαφ, τον Μάρτενς αριστερό χαφ, τον Κίτσιου δεξί και τους Πόζογλου, Πολύζο και Παπαδόπουλο τριάδα στην επίθεση
21:14
65' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ. Καταπληκτική συνεργασία, ο Μάρτενς βγάζει τον Τζανδάρη τετ α τετ, ο νεαρός μέσος σπάει την μπάλα στον αφύλακτο Πόζογλου, ο οποίος πλασάρει σε κενή εστία
21:18

21:19
71' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Τζανδάρης προσπαθεί να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα με το στήθος, αλλά κόβουν οι αμυντικοί της Βααλβάικ πάνω στην γραμμή
21:20
Τάιμ άουτ στο παιχνίδι
21:30
80' Εκτέλεση φάουλ από τον Ζέλντενρας, η μπάλα φεύγει λίγο άουτ
21:35
Στο δεύτερο ημίχρονο για την Βααλβάικ έπαιξαν οι Γιλντιρίμ, Αντερσον, Βιελάνγκα, Χούιμπεν, Φαν Βερτ και Φαν Ντε Κίμπουμ
21:38
89' Δύσκολη απόκρουση από τον Γιακουμή στην κλειστή του γωνία μετά από σουτ του Ζέλντενρας
21:38
90' Σουτ του Γιλντιρίμ, η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ