Σούπερ θέαμα: σταμάτησαν στο 3-3 Πλατανιάς και ΠΑΣ!

Σε ένα ματς-διαφήμιση της φετινής Super League, Πλατανιάς και ΠΑΣ αναδείχτηκαν ισόπαλοι 3-3 στα Περιβόλια έχοντας πετύχει όλα τους τα γκολ μέχρι το... 58ο λεπτό!

ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚΑ / ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (ΠΕΤΡΟΣ ΠΑΤΤΑΚΟΣ / Eurokinissi Sports)
ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚΑ / ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (ΠΕΤΡΟΣ ΠΑΤΤΑΚΟΣ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Πλατανιάς και ΠΑΣ Γιάννινα αναμετρήθηκαν το απόγευμα της Κυριακής με μοναδικό στόχο τους τρεις βαθμούς ώστε να παραμείνουν σε τροχιά πλέι οφ, με το τελικό αποτέλεσμα να μην εξυπηρετεί καμία από τις δύο ομάδες αλλά να αφήνει ικανοποιημένους όσους παρακολούθησαν τον αγώνα είτε από το γήπεδο των Περιβολίων είτε από τους τηλεοπτικούς τους δέκτες. Ο λόγος προφανής: τρία γκολ η ομάδα του Παράσχου, άλλα τόσα εκείνη του Πετράκη και αρκετές χαμένες ευκαρίες (οι περισσότερες μάλιστα είχαν ως στόχο την αντίπαλη εστία) περιελάμβανε το μενού, με τους Κρητικούς και τους Ηπειρώτες να επιβεβαιώνουν με την εμφάνισή τους το λόγο για τον οποίο βρίσκονται φέτος τόσο ψηλά στη βαθμολογία.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, αυτή ήταν τέτοια που κατάφερε να καθηλώσει τους θεατές. Ο ΠΑΣ πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό αφού στα πρώτα 11 λεπτά πέτυχε δύο γκολ στην έδρα του αντιπάλου του και έβαλε θεμέλια νίκης και μάλιστα θριαμβευτικής. Ο Κόντε άνοιξε το σκορ στο 9' με προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Τζημόπουλος με συρτό σουτ διαμόρφωσε το 2-0, για να αγγίξει μάλιστα και τρίτο γκολ στο 13' με τον Κόντε αλλά τον Σωτηρίου να λέει "όχι".

Η συνέχεια ωστόσο βρήκε τους παίκτες του Πλατανιά να ανεβάζουν σταδιακά την απόδοσή τους και όχι μόνο να ακυρώνουν το προβάδισμα του αντιπάλου (κάτι που είχαν πετύχει άλλωστε πρόσφατα όταν ισοφάρισαν τον Ολυμπιακό σε 2-2 αν και βρέθηκαν με 2-0 πίσω στο σκορ) αλλά να πετυχαίνουν μία τρελή ανατροπή μέσα σε 20 αγωνιστικά λεπτά! Ο Γιακουμάκης μείωσε σε 2-1 με κοντινο πλασέ, τέσσερα λεπτά αργότερα ισοφάρισε με ευθύβολο σουτ του Κάργα ενώ πέντε λεπτά μετά το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους έγινε και το 3-2 με σουτ στην κίνηση του Σίγκνεβιτς από το ύψος της μικρής περιοχής!

Οι συγκινήσεις δεν είχαν πάντως σταματήσει σε εκείνο το σημείο, με τον ΠΑΣ να μην καταρρέει και να βρίσκει τα ψυχικά αποθέματα να απαντήσει στο 58', όταν ο Κόντε πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ματς και ισοφάρισε σε 3-3! Το τελευταίο ημίωρο βρήκε τις δύο ομάδες να ψάχνουν το τέταρτο γκολ της νίκης σε ένα ματς με άκρως εξαιρετικό ρυθμό, με το γκολ να μην έρχεται πάντως (ο ΠΑΣ είχε 1-2 μεγάλες ευκαιρίες αλλά ο Σωτηρίου αντέδρασε θετικότατα) και το 3-3 να αφήνει αμφότερους... δυσαρεστημένους που δεν πήραν το τρίποντο αν και πέτυχε ο καθένας από τρία γκολ. Είναι μάλιστα εντυπωσιακό πως ο Πλατανιάς δεν νίκησε τον ΠΑΣ ούτε στο 10ο παιχνίδι των δύο ομάδων στη Super League, με τους Ηπειρώτες να μετρούν 5 νίκες ενώ 5 είναι πλέον και οι μεταξύ τους ισοπαλίες.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ:

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Παράσχος): Σωτηρίου, Στάθης, Πριντέτα, Μπανανά, Κάργας, Βάντερσον, Μουνάφο, Μενδρινός (72' Μαραγκός), Μανούσος (86' Γουνδουλάκης), Γιακουμάκης, Σίγκνεβιτς (81' Σίγκνεβιτς)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Πετράκης): Πασχαλάκης, Καρανίκας, Μιχαήλ, Μπέριος, Κούτρης, Τζημόπουλος, Κοζορώνης (57' Μαμπουλού), Ακόστα (86' Κοροβέσης), Βιντάλ (61' Γιάκος), Ζάιρο, Κόντε.