Απειλείται με υποβιβασμό για "ήττα με over"

Στη λίστα Ανδρεάδη και ο Γιώργος Αρβανιτίδης, πρώην ιδιοκτήτης της ΠΑΕ Βέροια, o οποίος κατηγορείται για δωροδοκία και δωροληψία σε παιχνίδι της Super League της περιόδου 2012-13.

Ο Γιώργος Αρβανιτίδης κατηγορείται, όπως ενημερώθηκε ο δικηγόρος του από τον ειδικό ανακριτή διαφθοράς Γιώργο Ανδρέαδη, για δωροδοκία-δωροληψία σε παιχνίδι που διεξήχθη πριν από περίπου δύο χρόνια.

Ο προπονητής και ένας παίκτης της ομάδας εκείνη την περίοδο, κατέθεσαν ενόρκως ότι ο Αρβανιτίδης, μέσω του γενικού αρχηγού, ζήτησε από τους παίκτες της στο ημίχρονο αγώνα της Super League να ηττηθούν (στο πρώτο 45λεπτο το αποτέλεσμα ήταν 0-0) και μάλιστα τους είπε ότι ο αγώνας πρέπει να τελειώσει στοιχηματικά over! Κι αυτό έγινε, καθώς το τελικό αποτέλεσμα ήταν 3-0 υπέρ του γηπεδούχου…

Στην περίπτωση που αποδειχθούν οι ισχυρισμοί του προπονητή και του ποδοσφαιριστή της Βέροιας (αμφότεροι εργάζονται πλέον σε άλλες ομάδες), τότε η "βασίλισσα του βορρά" κινδυνεύει, βάσει των διατάξεων του Πειθαρχικού Κώδικα (άρθρα 19, 20, 22) από αφαίρεση εφτά βαθμών μέχρι και με υποβιβασμό διότι το αδίκημα της δωροδοκίας δεν παραγράφεται...