Στη Β'Εθνική η Αναγέννηση Καρδίτσας

Το τρένο για τη Β' Εθνική είχε μόνο μία κενή θέση και το τελευταίο εισιτήριο έγραφε Αναγέννηση Καρδίτσας. Οι "κιτρινόμαυροι" του Βάιου Καραγιάννη, πιο ουσιαστικοί, νίκησαν 2-0 τη φλύαρη Ηλιούπολη στο μπαράζ της Ριζούπολης και ακολούθησαν τουςήδη προβιβασμένουςΔιαγόρα (1ος Όμιλος) και Καβάλα (2ο Όμιλος).

Η κρισιμότητα του αγώνα έκανε επιφυλακτικούς τους δύο τεχνικούς, οι οποίοι δεν θέλησαν να ρισκάρουν από το ξεκίνημα. Τόσο ο Ηλίας Φυντάνης (Ηλιούπολη) όσο και ο Βάιος Καραγιάννης (Αναγέννηση) προτίμησαν το 4-5-1 επιδιώκοντας την ασφάλεια στα μετόπισθεν και τον έλεγχο στο κέντρο. Αλήθεια είναι πως το σύστημα της αθηναϊκής ομάδας λειτούργησε πιο αποδοτικά. Χάρη στην κατοχή της μπάλας ο "Ήλιος" έβγαζε πιο πολλούς παίκτες στην επίθεση (Δημάκης, Πιτσιόλο, Ταβλαδωράκης) και υπήρχαν στηρίγματα για τον Καραμαλίκη.

Έτσι η Ηλιούπολη ήταν πιο πιεστική, αγγίζοντας μάλιστα το γκολ στο 30', όταν ο Καραμαλίκης νικήθηκε στο τετ-ε-τετ από τον Μπρέλλα (το πλασέ του δεν ήταν καλό). Η μετατόπιση του εξαφανισμένου στο πρώτο 30λεπτου Μπουντούρη στα αριστερά της μεσαίας γραμμής αποδείχθηκε η σοφή κίνηση του Καραγιάννη. Γιατί στο 38' ο πολύπειρος επιθετικός ξέφυγε, μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε από τον Αδαμόπουλο και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι άλλαξε τη ροή του ματς.

Μετά το τέλος του αγώνα παίκτες και τεχνική ηγεσία της Αναγέννησης πανηγύρισαν για αρκετά λεπτά την άνοδο στην πλευρά που ήταν οι φίλαθλοι της ομάδας.

Αντίθετα, οι παίκτες της Ηλιούπολης ήταν περίλυποι με την ήττα και την απώλεια της ανόδου. Πάντως, κέρδισαν το ζεστό χειροκρότημα του κόσμου που αναγνώρισε τις προσπάθειές τους.

Η ίδια ακριβώς φάση, με άλλον πρωταγωνιστή, επαναλήφθηκε στο 42' μόνο που αυτή τη φορά ο Καλόπουλος δεν καταλόγισε (όπως φάνηκε κακώς) παράβαση, όταν ο Ζαχαριέφσκι έπεσε στο χορτάρι από μαρκάρισμα του Αδαμόπουλου (σε αυτή την περίπτωση θα υπήρχε αποβολή). Οι "κυανέρυθροι" προσπάθησαν να αντιδράσουν, μπαίνοντας αποφασιστικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Μόνο που ο Ηλίας Φυντάνης προτίμησε να μην ρισκάρει. Η είσοδος του Ανθούλη (αντί του Ταβλαδωράκη) στο δεξί άκρο της μεσαίας γραμμής δεν άλλαξε κάτι στον τρόπο διάταξης και με δεδομένο πως οι "κιτρινόμαυροι" κρατούσαν τις θέσεις τους(δεν είχαν λόγο να ανοιχτούν) ήταν δύσκολο να βρεθούν κενοί χώροι.

Ο Καραμαλίκης είχε δυο καλές κεφαλιές αλλά σε αμφότερες ο Μπρέλλας επενέβη αποτελεσματικά. Ο Δημάκης στο 67' είχε την τελευταία αξιομνημόνευτη ευκαιρία για την Ηλιούπολη, η οποία στο δεύτερο μισό του δεύτερου ημιχρόνου παρέδωσε τα όπλα. Η Καρδίτσα, οπλισμένη με αυτοπεποίθηση, σφράγισε τη νίκη και την άνοδό της στη Β' Εθνική στο 77ο λεπτόμε πολύ γκολ-ποίημα τουΣωκράτηΜπουντούρη, του ανθρώπου που έχει... συνδεθεί με τα μπαράζ (πέρσι είχε σκοράρει για λογαριασμό του Ολυμπιακού Βόλου).Έχει το μυστικό...

Ηλιούπολη: Αδαμόπουλος, Τσιρογιάννης, Παπαναγιώτου (69' Παπαδόπουλος), Στράτης, Νίτης, Καλλιπολίτης, Ρουσάκης, Πιτσιόλο, Καραμαλίκης, Δημάκης (80' Βελέντζας), Ταβλαδωράκης (55' Ανθούλης)

Αναγέννηση: Μπρέλλας, Μπουντούρης, Δούκας, Ζαχαριέφσκι (86' Γεωργατζιάς), Αμαραντίδης, Γιώτας, Κουτρουμάνος, Χατζηρίζος (91' Καρκαλέτσης), Παληγεώργος, Κωστέλλος, Μπιτέλης (69' Μεσιακάρης)

Διαιτητής: Καλόπουλος (Θεσσαλονίκης)