Άρης - Βυζάντιο Κοκκινοχώματος 5-0

Με τον Μάουρο Πόι να σημειώνει χατ - τρικ και τους Καπνίδη και Νάκα να βρίσκουν δίχτυα, ο Άρης, παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο κυρίως στο δεύτερο μέρος, επικράτησε με 5-0 του Βυζαντίου Κοκκινοχώματος στο "Κλεάνθης Βικελίδης" και παρέμεινε στο -4 από την κορυφή.

Η πρώτη ευκαιρία στο ματς ανήκε στο Βυζάντιο, το οποίο βρέθηκε πολύ κοντά στο 0-1 μόλις στο 6ο λεπτό, όταν ο Τσίλογλου βρέθηκε τετ α τετ με τον Φυσέκη, αλλά εκείνος κατάφερε να τον νικήσει. Πέντε λεπτά αργότερα, ένα τραγικό λάθος του γκολκίπερ του Άρη θα μπορούσε να είχε βάλει σε θέση οδηγού τους φιλοξενούμενους, ωστόσο με δεύτερη προσπάθεια και με τη βοήθεια του Σαμαρά, ο Φυσέκης μάζεψε την μπάλα, κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Το πρώτο σουτ του Άρη στο παιχνίδι ήρθε στο 17', με τον Ν'Λουντούλου να στέλνει την μπάλα άουτ. Από το σημείο εκείνο, η ομάδα του Καλαϊτζίδη ανέβασε στροφές, με αποτέλεσμα στο 31ο λεπτό να κερδίσει πέναλτι. Ο Πόι ανέλαβε την εκτέλεση και άνοιξε το σκορ για τους "κίτρινους', φτάνοντας τα 11 γκολ για φέτος.

Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους, οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε δεύτερο γκολ με τον Πόι, ο οποίος με πολύ όμορφη ατομική ενέργεια ξεμαρκαρίστηκε και πλάσαρε στην αντίθετη γωνία του Παπαδόπουλου.

Παίζοντας πολύ ωραίο ποδόσφαιρο, ο Άρης είχε την απόλυτη υπεροχή στο ματς, με τον Πόι να σημειώνει χατ-τρικ και να γράφει το 3-0 στο 63'. Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Καπνίδη να γράψει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ και να δώσει προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων στην ομάδα του, με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή.

Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Νάκας, ο οποίος έφτασε στο ύψος της μεγάλης περιοχής και σούταρε, με τον Παπαδόπουλο να μένει... άγαλμα. Αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική νίκη του Άρη, ο οποίος παραμένει στο -4 από τον Πανσερραϊκό που βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Άρης (Καλαϊτζίδης): Φυσέκης, Γεωργιάδης, Σαμαράς, Λιόνης, Καλογέρης, Γκόλιας, Πόι, Ν΄Λουντούλου, Καπνίδης, Σουνάς, Σανιά.

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος (Μαγκαφίνης): Παπαδόπουλος, Δαγκούζης, Αγτζίδης, Μουσικάκης, Φωτόπουλος, Αποστόλου, Καρλόπουλος, Κεφαλάς, Μαρκόπουλος, Τσίλογλου, Ταχματζίδης.

Το live της αναμέτρησης:

14:45
Φίλες και φίλοι καλησπέρα. Σε περίπου 15 λεπτά έχουμε σέντρα στο παιχνίδι μας.
14:47
Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Άρης (Καλαϊτζίδης): Φυσέκης, Γεωργιάδης,Σαμαράς, Λιόνης, Καλογέρης, Γκόλιας, Πόι, Ν΄Λουντούλου,Καπνίδης, Σουνάς, Σανιά.

14:55
Δεν χρειάζεται να πούμε πόσο κρίσιμη είναι η αναμέτρηση, αφού ο Άρης βρίσκεται επτά βαθμούς πίσω από την κορυφή.
14:59
Λίγος κόσμος στο "Κλεάνθης Βικελίδης" απόψε.
15:01
1' Σέντρα στο παιχνίδι μας!
15:02
Με τα μαύρα οι παίκτες του Άρη, με τα Πορτοκαλί εκείνοι του Κοκκινοχώματος.
15:03
Ψάχνονται οι δυο ομάδες στα πρώτα λεπτά με τον Άρη να έχει την κατοχή.
15:03
3' Εκτέλεση φάουλ του Λιόνη, δεν θα δυσκολευτεί ο Παπαδόπουλος.
15:04
Ο οποίος Λιόνης (του Άρη) επέστρεψε στους αγώνες μετά από αρκετές εβδομάδες λόγω τραυματισμού.
15:06
Ωραία αλλάζουν τη μπάλα οι παίκτες του Κοκκινοχώματος από τη μέση και μπροστά.
15:07
6' Μεγάλη ευκαιρία για το Βυζάντιο να ανοίξει το σκορ! Κάθετη μπαλιά στην καρδιά της άμυνας, ο Τσίλογλου φάτσα με τον Φυσέκη, ο δεύτερος θα τον νικήσει!
15:09
Συμπληρώσαμε δέκα λεπτά. Ο Άρης ακόμα ψάχνεται στον αγωνιστικό χώρο, σε αντίθεση με το Βυζάντιο που παίξει πανέξυπνα την κόντρα.
15:10
11' Λάθος υπόδειξη για οφσάιντ στον Πόι. Ήταν αριστερά και ψηλά.
15:11
11' Λάθος από τον Φυσέκη! Θα το διορθώσει με δεύτερη προσπάθεια. Αν έχανε τη μπάλα τα πράγματα θα ήταν δύσκολα.
15:12
12' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Άρη. Λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και κεντρικά.
15:14
13' Σκληρό μαρκάρισμα του Σανιά που σήκωσε ψηλά το πόδι. Θα γλυτώσει την κάρτα.
15:16
Με σέντρες ψάχνουν μία καλή φάση οι παίκτες του Άρη, όμως δεν τα έχουν καταφέρει μέχρι στιγμής.
15:18
17' Πρώτο σουτ στο παιχνίδι για τον Άρη από τον Ν΄Λουντουλού. Η μπάλα θα περάσει άουτ.
15:19
19' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Άρη. Για να δούμε.
15:20
20' Καλή εκτέλεση με το ένα χέρι θα απομακρύνει ο τερματοφύλακας του Άρη. Στην αντεπίθεση το Βυζάντιο παραλίγο να κάνει τη ζημιά.
15:21
21' Κίτρινη κάρτα στον Αποστόλου.
15:23
Έχει ανεβάσει στροφές στα τελευταία λεπτά ο Άρης. Πρέπει να κάνει περισσότερα όμως.
15:24
24' Και νέο φάουλ σε καλό σημείο για τον Άρη. Το τρίτο.
15:25
25' Θα εκτελέσει ο Πόι, ο Παπαδόπουλος θα πέσει και θα μπλοκάρει.
15:26
26' Πρώτο κόρνερ για το Βυζάντιο
15:28
28' Μεγάλη στιγμή για τον Άρη! Αντεπίθεση για τον Άρη με τον ταχύτατο Πόι, θα γυρίσει στην περιοχή, ο Καπνίδης δεν θα μπορέσει να πλασάρει!
15:29
29' Ο Σανιά δεν θα μπορέσει να κινήσει τον Παπαδόπουλο από πλάγιο θέση.
15:31
31' Πέναλτι για τον Άρη μετά από χέρι του Αγτζίδης στην περιοχή.
15:32
32' Γκοοοολ!! 1-0 ο Άρης με τον Μάουρο Πόι. Έφτασε τα 11 γκολ ο έμπειρος Αργεντινός.
15:33
32' Κίτρινη κάρτα στον Μαρκόπουλο για διαμαρτυρίες.
15:34
34' Παραλίγο να σκοράρει ο Μαρκόπουλος για το Βυζάντιο, όμως δεν θα προλάβει τη μπάλα!
15:36
Έχει φτιάξει ο ρυθμός του αγώνα εδώ και 15-20 λεπτά.
15:36
36' Δεύτερο κόρνερ για τον Άρη
15:38
38' Πολλά τα λάθη από τον Σανιά στο παιχνίδι.
15:42
42' Κίτρινη κάρτα στον Γεωργιάδη
15:43
Νωρίτερα ο Σανιά έκανε ένα ακόμα λάθος μέσα στην περιοχή του Βυζαντίου.
15:44
Έχει πέσει ο ρυθμός εδώ και λίγο λεπτά.
15:45
45' Άστοχο σουτ από τον Καρλόπουλο, η μπάλα αρκετά μέτρα άουτ.
15:46
46' Νέα καλή στιγμή για τον Άρη. Ο Γεωργιάδης θα γυρίσει στην περιοχή, ο Σουνάς φάτσα με το τέρμα θα πλασάρει άουτ!
15:47
Ημίχρονο στο παιχνίδι μας. Ο Άρης προηγείται με 1-0 με το πέναλτι του Πόι στο 32ο λεπτό.
16:02
Όλα έτοιμα για το δεύτερο μέρος.
16:03
Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο.
16:04
47' Ξαφνικό σουτ του Ν΄Λουντουλού η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
16:05
48' Φάουλ για τον Άρη, όλοι στην περιοχή του Βυζαντίου
16:06
Ο Παπαδόπουλος θα βγει εντυπωσιακά και θα μαζέψει.
16:07
49' Γκοοοολ 2-0 ο Άρης με ποιον άλλο; Τον Μάουρο Πόι!
16:07
Ο Αργεντινός με ατομική ενέργεια θα ξεμαρκαριστεί και θα πλασάρει στην αντίθετη γωνία του Παπαδόπουλου.
16:09
51' Δέχθηκε μία γερή κλωτσιά τώρα ο Πόι και έχει πέσει κάτω.
16:10
52' Νέα τεράστια ευκαιρία για τον Άρη. Ο Σανιά θα πιέσει θα πάρει τη μπάλα, όμως το πλασέ του πέρασε άουτ!
16:11
Οκτώ χρόνια στην Ελλάδα ο Μάουρο Πόι, πέτυχε το 13ο γκολ του για φέτος.
16:11
54' Κόρνερ για τον Άρη, το πρώτο στο δεύτερο μέρος.
16:13
56' Φάουλ έξω από την περιοχή του Βυζαντίου
16:15
57' Αλλαγή για το Βυζάντιο: Καρλόπουλος έξω, Κουμπρόγλου μέσα.
16:16
Οι φίλοι του Άρη έχουν κάθε λόγο να πανηγυρίζουν απόψε
16:18
60' Αλλαγή για τον Άρη: Σουνάς έξω, Νάκας μέσα.
16:19
62' Αλλαγή για το Βυζάντιο: Ταχματζίδης έξω, Μουρατίδης μέσα
16:20
63' Αλλαγή για τον Άρη: Λιόνης έξω, Λιόλιος μέσα
16:22
64' Γκοοοολ 3-0 ο Άρης ξανά με τον Μάουρο Πόι! Καταπληκτική ατομική ενέργεια και σουτ στο ύψος της μεγάλης περιοχής. Ο Παπαδόπουλος δεν μπορούσε να κάνει κάτι.
16:23
66' Παραλίγο το 4-0! Ο Νάκας φάτσα με το τέρμα θα σουτάρει άουτ!
16:23
Άλλη ομάδα ο Άρης στο δεύτερο ημίχρονο, σπουδαία μπάλα.
16:24
66' Γκοοοοολ 4-0 ο Άρης!
16:24
Δεν τα προλαβαίνουμε! Ο Καπνίδης θα κρεμάσει τον Παπαδόπουλο με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή!
16:26
68' Αλλαγή για το Βυζάντιο: Μουσικάκης έξω, Αγγελίδης μέσα.
16:28
Μία αλλαγή έχει ακόμα ο Άρης και λογικά θα αποχωρήσει ο Πόι. Δεν χρειάζεται να κουραστεί άλλο απόψε. Κλείνει και τα 34 σε λίγο καιρό.
16:30
Για τον φίλο που ρωτάει, η Καβάλα είναι στο 1-0 με τον Καμπανιακό.
16:31
74' Αλλαγή για τον Άρη: Πόι έξω, Παπαδόπουλος μέσα
16:32
Όπως τα είπαμε, ο αρχηγός Πόι θα αποχωρήσει και θα αποθεωθεί.
16:33
Πανσερραϊκός: 56 βαθμοί
Καβάλα: 52 βαθμοί
Άρης: 52 βαθμοί

Αυτή είναι η τριάδα της βαθμολογίας μέχρι στιγμής. Με δεδομένο πως Άρης και Καβάλα θα κερδίσουν (προηγούνται και οι δυο).
16:40
Δεν υπάρχει κάποια φάση στο παιχνίδι. Διαδικαστικού χαρακτήρα τα τελευταία λεπτά.
16:44
Μονότερμα το παιχνίδι μας. Με τον Άρη μόνιμα στην επίθεση με το Βυζάντιο να περιμένει το τελευταίο σφύριγμα.
16:48
91' Γκοοολ 5-0 ο Άρης με τον Νάκα!
16:49
Ο Έλληνας άσος με ατομική ενέργεια έφτασε στο ύψος της μεγάλης περιοχής και σούταρε, με τον Παπαδόπουλο να μένει άγαλμα.
16:49
Τέλος! Ο Άρης θα πάρει σπουδαίο νίκη με ωραίο ποδόσφαιρο κυρίως στο δεύτερο μέρος. Καλό απόγευμα σε όλους.