ΑΕΚ - Θύελλα Ραφήνας 2-1

Μπροστά σε περισσότερους από 20.000 οπαδούς η ΑΕΚ "καθάρισε" εύκολα απέναντι στην Θύελλα Ραφήνας και πέτυχε τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές στην Γ' Εθνική. Ντακόλ και Πλατέλλας τα γκολ των "κιτρινόμαυρων", ο Ραμπαβήλας αυτό της τιμής για τους ακίνδυνους φιλοξενούμενους.

Η ΑΕΚ φρόντισε να δείξει από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ότι είναι το απόλυτο αφεντικό. Η ασφυκτική πίεση των κιτρινόμαυρων απέδωσε καρπούς στο 4ο μόλις λεπτό όταν ο Τσέλιος βρήκε τη μπάλα μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή, Αθανάσιο Τζήλο να αντιλαμβάνεται την παράβαση και να δίνει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ανάκογλου αλλά ο Κατσιούλης μάντεψε σωστά και αφού απέκρουσε, έστειλε τη μπάλα να χτύπησε στο αριστερό του δοκάρι.

Παρά το χαμένο πέναλτι η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει, προσπαθώντας να βρει διαδρόμους προς την αντίπαλη περιοχή με πλαγιοκοπήσεις. Μετά από αρκετές απόπειρες, η σέντρα του του Τσουμάγκα στο 30' βρήκε τον Ντακόλ στο δεύτερο δοκάρι αμαρκάριστο και αυτός με κεφαλιά έκανε το 1-0, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό του πρώτου ημιχρόνου.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος με την ΑΕΚ να έχει και πάλι την υπεροχή, να χάνει ευκαιρίες και να καταφέρνει να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα για δεύτερη φορά με τον Πλατέλλα στο 59', μετά από λάθος της άμυνας της Θύελλας Ραφήνας.

Στο 74' μια στιγμή αδράνειας για την ΑΕΚ ήταν αρκετή για τη Θύελλα Ραφήνας προκειμένου να βγει στην αντεπίθεση με τον Ραμπαβήλα ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Βούρα και μείωσε σε 2-1.

Τα λεπτά στη συνέχεια κύλησαν με την ΑΕΚ να απειλεί σε ορισμένες περιπτώσεις, χωρίς όμως να καταφέρει να φτάσει σε ένα τρίτο τέρμα.

Σχόλιο:

Η ΑΕΚ έδειξε σε ένα ακόμη μας ότι είναι μια κλάση ανώτερη από το επίπεδο της κατηγορίας. Σκοπός είναι να λυθούν τα πόδια των παικτών του Τραϊανού Δέλλα και να καταφέρνουν έτσι να φτάνουν σε νίκες που θα συνδυάζονται με την επίτευξη πολλών τερμάτων. Εξαιρετικός ο Πλατέλλας, όπως και οι Ανάκογλου και Κορδέρο αλλά και ο σκόρερ Ντακόλ ο οποίος αγωνίστηκε σε αυτό το ματς στην κορυφή της επίθεσης και έδειξε να του ταιριάζει πολύ περισσότερο η θέση συγκριτικά με την περίπτωση Μπρέσεβιτς.

Η σύνθεση της ΑΕΚ:

Βούρας, Τσουκαλάς (Πεταυράκης 85'), Τσουμάγκας, Ρόβας, Σταθάκης, Κορδέρο, Γεωργέας, Ντακόλ (Μπρέσεβιτς 66'), Ράμα, Ανάκογλου, Πλατέλλας

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

16:11
Φίλες και φίλοι καλησπέρα. Σε περίπου 20 λεπτά αρχίζει το πρώτο παιχνίδι της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ στη Γ Εθνική. Έχει μεγάλο ενδιαφέρον να δούμε την ανταπόκριση του κόσμου.
16:13
Ας δούμε όμως τις ενδεκάδες που επέλεξαν οι δυο προπονητές

ΑΕΚΒούρας, Τσουκαλάς, Τσουμάγκας, Σταθάκης, Γεωργέας, Ρόβας, Κορδέρο, Ανάκογλου, Ράμα, Πλατέλλας και Ντακόλ.

Θύελλα ΡαφήναςΚατσιούλης, Οικονόμου, Μπαξεβάνης, Ντόσκας, Τασιόπουλος, Γεραγωτέλλης, Χαρακτίδης, Τσέλιος, Ραμπαβήλας, Πασάς, Δημοσπύρος.
16:15
Στον πάγκο για την ΑΕΚ βρίσκονται οι: Γροντής, Πεταυράκης, Αργυρίου, Καραγκιολίδης, Παληαρούτας, Μπρέσεβιτς και Τζανετόπουλος.

Εκτός αποστολή έμειναν Πόποβιτς και Τσιρίλο

16:26
Όμορφες εικόνες στο ΟΑΚΑ με ξυλοπόδαρους να περνούν μπροστά από την κερκίδα των οργανωμένων ντυμένοι στα χρώματα της ΑΕΚ
16:29
Γεμίζει το ΟΑΚΑ σιγά σιγά. Περίπου 8.000 φίλοι της Ένωσης αυτή τη στιγμή στο γήπεδο
16:30
Πάντος, Λαγός, Γκούμας, Ντούνης μερικοί από τους παίκτες της Θύελλας στον πάγκο. Τα ονόματα τουλάχιστον θυμίζουν κάτι από Superleague
16:31
Ο Νίκος Γεωργέας επιστρέφει στο αρχικό σχήμα και φυσικά παίρνει το περιβραχιόνιο του αρχηγού για την ΑΕΚ
16:33
Σέντρα στο παιχνίδι
16:34
1' Πρώτη φάση και κόρνερ για την ΑΕΚ μόλις στο 1ο λεπτό. Το κακό όμως είναι πως ο Ντακόλ έχει πέσει κάτω και δείχνει να πονάει στο χέρι ψηλά.
16:35
Τρία συνεχόμενα κόρνερ για την ΑΕΚ μέσα σε ένα λεπτό
16:36
Πέναλτι για την ΑΕΚ
16:36
Απίστευτη φάση! Ο Τσέλιος έπιασε τη μπάλα με το χέρι σε σέντρα του Ράμα στο 3ο λεπτό
16:38
4' Θα το χάσει η ΑΕΚ με τον Ανάκογλου! Ο τερματοφύλακας θα αποκρούσει και η μπάλα στη συνέχεια θα πάει στο δοκάρι.
16:38
16:39
Για τον όμιλο της ΑΕΚ έχουμε:
Σάββατο (28/9) Ηρόδοτος–Κηφισιά 3-1 Κυριακή (29/9)
Πανναξιακός–Μανδραϊκός 0-0
Σε εξέλιξη... Ηλυσιακός–Ερμής Ζωνιανών (16.30) ΑΕΚ–Θύελλα Ραφήνας (16.30) Τριγλία Ραφήνας–Αστέρας Βάρης (16.30) Περαμαϊκός–ΑΟ Περιστερίου (Αναβλήθηκε) Αιγάλεω–Άγιος Νικόλαος (16.30) Ρεπό: ΠΑΟ Κρουσσώνα
16:40
Η διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δυο ομάδες είναι τεράστια
16:41
8' Καλό σουτ του Πλατέλλα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, θα μπλοκάρει σταθερά ο κίπερ της Θύελλας
16:43
Εντυπωσιακή ντρίμπλα του Ραμπαβήλα πάνω στον Γεωργέα. Το ξεπέρασε δυο φορές σκάβοντας τη μπάλα πάνω από το κεφάλι του
16:43
Νέο λάθος του Γεωργέα, ευτυχώς για τον ίδιο το διόρθωσε αμέσως στο 11ο λεπτό
16:45
Η Θύελλα πάντως βγαίνει επικίνδυνα στην αντεπίθεση με τους παίκτες της ΑΕΚ να μην προσέχουν ιδιαίτερα
16:46
14' Καλό σουτ του Ράμα αρκετά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
16:47
15' Ο Χαρακτίδης πήρε να εκτελέσει απευθείας ένα φάουλ αρκετά μέτρα μακριά από την περιοχή της ΑΕΚ, με τη μπάλα να φεύγει πολλά μέτρα άουτ
16:49
Ο Πλατέλλας καθυστέρησε αρκετά να δώσει δίπλα του τη μπάλα με αποτέλεσμα να χαθεί μία καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Είναι λογικό κάποιοι παίκτες να βλέπουν την ΑΕΚ ως μεγάλη ευκαιρία στην καριέρα τους, όμως πρέπει να γίνουν ταυτόχρονα και πιο ομαδικοί.
16:50
Έχει πέσει ο ρυθμός εδώ και 3-4 λεπτά
16:52
Φτάσαμε στο 20ο λεπτό. Οι παίκτες της ΑΕΚ είναι φανερό πως υπερτερούν έναντι των αντιπάλων τους, όμως βιάζονται πολύ στην τελική προσπάθεια και κάνουν πολλά λάθη.
16:54
Μέχρι στιγμής πάντως ο παίκτης που έχει κλέψει την παράσταση είναι ο Ραμπαβήλας της Θύελλας. Έχει κάνει τρεις εντυπωσιακές ενέργειες πάνω στους αντιπάλους του.
16:55
23' Αδύναμο σουτ του Ντακόλ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και δεξιά, η μπάλα στην αγκαλιά του Κατσιούλη
16:57
24' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Πλατέλλας και Αργυρίου συνδυάστηκαν όμορφα, με τον πρώτο να κάνει το σουτ και τον τερματοφύλακα της Θύελλας να διώχνει σε κόρνερ
16:58
28' Πάσα του Πλατέλλα στον Κορδέρο, αυτός πεσμένος θα πλασάρει όμως η μπάλα θα βγει άουτ
16:59
Η διαφορά του Ράμα με τον Πλατέλλα έχει να κάνει με την απλότητα. Ο Αλβανός άσος πάει πάντα να κάνει το κάτι παραπάνω.
17:00
27' Κακό σουτ του Ράμα η μπάλα θα περάσει πολλά μέτρα άουτ
17:01
Το κακό με τον Πλατέλλα είναι πως τα δίνει όλα στο πρώτο μέρος και μετά πέφτει. Πρέπει να κάνει πιο σωστή διαχείριση των δυνάμεων του κατά τη διάρκεια ενός αγώνα
17:02
30' Γκολ για την ΑΕΚ με τον Ντακόλ. Σέντρα του Τσουμάνγκα από τα αριστερά, ο Κατσιούλης θα κάνει λάθος έξοδο και ο Ντακόλ εύκολα με κεφαλιά θα κάνει το 1-0
17:04
32' Επικίνδυνη κατάσταση για την άμυνα της ΑΕΚ. Ο Ραμπαβήλας άργησε να βρει συμπαίκτη του που έβγαινε φάτσα με το τέρμα
17:04
32' Πρώτο κόρνερ για την Θύελλα
17:06
Να που η ΑΕΚ έκανε νωρίς το 1-0, οπότε όλο το άγχος έφυγε
17:07
Κίτρινη κάρτα στον Κορδέρο στο 34ο λεπτό, η πρώτο στο παιχνίδι μας
17:09
37' Κεφαλιά του Σταθάκη, η μπάλα για λίγο πάνω από τα δοκάρια
17:11
39' Καλό δυνατό και συρτό σουτ του Πλατέλλα η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι
17:15
43' Σέντρα του Τσουκαλά από τα δεξιά, ο Ντακόλ με γυριστό στον αέρα δεν θα μπορέσει να σκοράρει. Εντυπωσιακή σκέψη, κακή εκτέλεση όμως
17:16
Δεν είναι υπερβολή να πούμε πως απόψε όλη η ΑΕΚ στηρίζεται αποκλειστικά στις εμπνεύσεις του Πλατέλλα, οι υπόλοιποι απλά ακολουθούν.
17:17
45' Σέντρα του Πλατέλλα από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε μπροστά από όλους! Παραλίγο να γίνει και δεύτερο μοιραίο λάθος εδώ.
17:19
Ημίχρονο στο ΟΑΚΑ. ΑΕΚ - Θύελλα Ραφήνας 1-0 (Ντακόλ 30' με κεφαλιά)
17:24
Στον όμιλο της ΑΕΚ και συγκεκριμένα στο ματς Ηρόδοτος - Κηφισιά, το πρώτο γκολ μπήκε στο 6ο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης!
17:38
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο ΟΑΚΑ
17:39
47' Φάουλ σε καλή θέση για την ΑΕΚ. Στο ύψος της μεγάλης περιοχής ακριβώς στο κέντρο
17:40
48' Καλή εκτέλεση από τον Ράμα η μπάλα θα περάσει για λίγο άουτ
17:42
Ο σκόρερ της ΑΕΚ Αλεξάντερ Ντακόλ μαζί με τον Πλατέλλα
17:44
51' Καλό σουτ για την ΑΕΚ από τον Γεωργέα, η μπάλα θα κοντράρει σε αμυντικό της Θύελλας όμως ο τερματοφύλακας με διπλή προσπάθεια θα μαζέψει
17:50
58' Μπέρδεμα στην περιοχή της Θύελλας, ο Ράμα τελευταίος αποδέκτης, όμως ο Κατσιούλης θα διώξει σε κόρνερ
17:53
59' Νέο τραγικό λάθος από τον Τσέλιο αυτή τη φορά που έκανε "τσαφ" μέσα στη μεγάλη περιοχή, ο Πλατέλλας από κοντά έκανε το 2-0
17:53
Από δυο απίστευτα λάθη των παικτών της Θύελλας έχουν προέλθει και τα δυο γκολ της Ένωσης. Αρχικά ήταν η άστοχη έξοδος του τερματοφύλακα, ενώ τώρα το "τσαφ"
17:55
Σημαδιακή η φωτογραφία που δείξαμε πριν, αφού σε αυτή απεικονίζονται οι δυο σκόρερ της ΑΕΚ
17:56
64' Σουτ από τον Πλατέλλα, η μπάλα πέρασε άουτ
17:57
Ο Ντακόλ, σκόρερ του 1-0 στο 30', θα περάσει σε λίγο εκτός αγωνιστικού χώρου
17:58
66' Τι σε λίγο, τώρα ο Ντακόλ θα βγει και ο Μπρέσεβιτς θα μπει
17:59
Αλλαγή και για την Θύελλα ο Προδρόμου στη θέση του Μπαξεβάνη
18:01
68' Καλό σουτ του Κορδέρο, ο Κατσούλης με διπλή προσπάθεια θα μαζέψει
18:02
Μετά το 2-0 έχει πέσει η ποιότητα του αγώνα
18:03
70' Καλό σουτ του Πλατέλλα η μπάλα για λίγο άουτ
18:05
73' Σκληρό μαρκάρισμα του Κορδέρο που γλιτώνει τη κάρτα
18:07
74' Γκολ η Θύελλα με τον Ραμπαβήλα. Έφυγε μόνος του από τα αριστερά και με εξαιρετικό πλασέ θα μειώσει σε 2-1.
18:07
Σας είπαμε και στο πρώτο μέρος πως ο συγκεκριμένος ποδοσφαιριστής ήταν εξαιρετικός. Στο γκολ αυτό πάντως ήταν ολομόναχος και ανενόχλητος. Τεράστιο το κενό στην άμυνα.
18:08
Όσο μένει αυτό το 2-1 τα πάντα είναι ρευστά. Και το προηγούμενο ματς η Ένωση με 2-1 το κέρδισε (απέναντι στον Μανδραϊκό)
18:09
76' Σταθάκης έξω στη θέση του ο Γροντής για την ΑΕΚ
18:10
Χτύπησε ο τερματοφύλακας της Θύελλας, Κατσιούλης, και το θέμα είναι πως η ομάδα του δεν έχει άλλη αλλαγή
18:12
Δύσκολα θα συνεχίσει οπότε κάποιος παίκτης θα... μεταμορφωθεί σε τερματοφύλακα!
18:13
Σηκώθηκε ο Κατσιούλης όμως δείχνει να πονάει αρκετά και να λέει πως δεν μπορεί άλλο
18:16
Ελέγχει τον αγώνα η ΑΕΚ που προσπαθεί να πετύχει ένα ακόμα γκολ για να κλειδώσει το παιχνίδι
18:16
84' Σουτ του Τσουμάνγκα, η μπάλα θα κοντράρει στον Μπρέσεβιτς με τη μπάλα να βγαίνει άουτ
18:17
Ο Ράμα ενώ δείχνει παίκτης με καλή τεχνική δεν μπορεί να βοηθήσει ουσιαστικά την ΑΕΚ