ΑΕΚ - Πανναξιακός 3-1

Η ΑΕΚ έκλεισε την παρένθεση της Γ' Εθνικής με νίκη επί του Πανναξιακού στο ΟΑΚΑ (3-1).

Χωρίς διάθεση για... απονομές και φιέστες μιας και έμενε ένα ενενηντάλεπτο για να ολοκληρωθεί ο εφιάλτης της Γ' Εθνικής, η ΑΕΚ μπήκε στο παιχνίδι για να το καθαρίσει γρήγορα και να κλείσει νικηφόρα μια σεζόν που πρέπει να ξεχαστεί γρήγορα και να κοιτάξει μπροστά.

Πράγματι, οι παίκτες της Ένωσης μπήκαν δυνατά στο πρώτο ημίχρονο, πέτυχαν δύο γκολ με τον Ανάκογλου που ήταν σε καλή μέρα και είχαν άλλες δύο καλές ευκαιρίες με τον Πεταυράκη για να διευρύνουν το σκορ. Η ΑΕΚ ήλεγξε απόλυτα το παιχνίδι, αλλά δεν ανέπτυξε κάποιον ιδιαίτερο ρυθμό. Ο υποβιβασμένος Πανναξιακός από την άλλη είχε παθητικό ρόλο και ήταν παντελώς ακίνδυνος.

Η ΑΕΚ σκόραρε στο 7' και στο 31': στο πρώτο γκολ ο Πλατέλλας βρήκε τον Γροντή ο οποίος έκανε την παράλληλη μπαλιά για τον Ανάκογλου που άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ. Το δεύτερο, ήρθε και πάλι από σέντρα του Γροντή από αριστερά, με τον Ανάκογλου να πετάγεται στην πορεία της μπάλας και να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του αλλά και τα προσωπικά του.

Δύο καλές στιγμές που είχε ο Πεταυράκης στο 22' και στο 35', αποκρούστηκαν με δυσκολία από τον Τσαϊλάκη.

Στην επανάληψη το ματς ήταν ανιαρό, με ανύπαρκτο ρυθμό και την ΑΕΚ να περιμένει να περάσουν τα τελευταία διαδικαστικά λεπτά, όχι μόνο στο ματς αλλά στην κατηγορία γενικότερα.

Έτσι, ο Πανναξιακός βρήκε την ευκαιρία και στην πρώτη του καλή στιγμή μείωσε σε 2-1: αυτό έγινε στο 60', όταν μετά από σουτ του Κατσάνη, ο Ρόβας ευνοήθηκε από τις κόντρες και με κοντινό πλασέ νίκησε τον Ντούνη.

Η ΑΕΚ προσπάθησε στη συνέχεια να προσφέρει κάτι παραπάνω στους οπαδούς της στο τελευταίο ματς της χρονιάς και έτσι μετά την μεγάλη ευκαιρία που έχασε ο Κορδέρο με μια ελάχιστα άστοχη κεφαλιά στο 67', έγινε τελικά το 3-1 στο 81': οι δύο πιτσιρικάδες που είχαν μπει στο παιχνίδι, ο Βιδάλης και ο Βλαχομήτρος, συνεργάστηκαν εντυπωσιακά, με τον δεύτερο να σκοράρει με καταπληκτικά εκτελεσμένη κεφαλιά.

Το 3-1 έμεινε ως το τέλος, με την ΑΕΚ να βάζει τελεία και παύλα στην "περιπέτειά" της στη Γ' Εθνική.

24 νίκες σε 28 ματς και 80 γκολ, ήταν μια ικανοποιητική συγκομιδή για την ΑΕΚ της Γ' Εθνικής, που μετά το ματς με τον Πανναξιακό αποτελεί πλέον μια ανάμνηση. Το παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής, απέναντι σε ομάδα που έχει υποβιβαστεί στο τοπικό, ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα για την Ένωση, που θα κάνει τις διακοπές της και θα επιστρέψει με τον Δέλλα (οριστικά) προπονητή για να προετοιμαστεί για τη νέα (και τελευταία) της περιπέτεια, στα γήπεδα της Football League.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΚ: Ντούνης, Γεωργέας (56' Βιδάλης), Πεταυράκης, Ρόβας, Τσιρίλο (56' Βλαχομήτρος), Κορδέρο, Γροντής, Τζανετόπουλος, Πόποβιτς (56' Τσέλιος), Ανάκογλου, Πλατέλλας.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ: Τσαϊλάκης, Καρελέμογλου (58' Σάντα), Παναγιωτίδης, Μεσημέρης (46' Βούλγαρης), Μποδόνιας, Κατσάνης, Μπανακάκης, Καλογέρης, Χαμηλοθώρης, Λίμα (78' Ευριπιώτης), Ρόβας.

Η απονομή του πρωταθλήματος (PHOTOS)

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

18:27
Καλωσήρθατε στο live της αναμέτρησης του ΟΑΚΑ μεταξύ της ΑΕΚ και του Πανναξιακού στο πλαίσιο της 30ής και τελευταίας αγωνιστικής του 6ου ομίλου της Γ' Εθνικής.
18:32
Αυτό θα είναι το τελευταίο ματς της Ένωσης στην τρίτη τη τάξει κατηγορία της χώρας, αφού ως γνωστόν έχει κερδίσει την άνοδο. Η απονομή θα γίνει πριν τη σέντρα από τον πρόεδρο της Γ' Εθνικής Μιχάλη Τζανόπουλο και το τρόπαιο θα παραληφθεί από τον Νίκο Γεωργέα.
18:34
Οι παίκτες του Πανναξιακού απολαμβάνουν την παρουσία τους στο ΟΑΚΑ και ανυπομονούν για την ιδιαίτερη αυτή αναμέτρηση. Χαρακτηριστικό είναι ότι μόλις βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο για προθέρμανση, τράβηξαν αρκετές αναμνηστικές φωτογραφίες με τα κινητά τους τηλέφωνα.
18:35
Υπό το βλέμμα του Μιχάλη Παυλή, ο οποίος έχει ήδη πάρει θέση στα επίσημα, θα διεξαχθεί η αναμέτρηση.
18:38
Οι παίκτες ολοκληρώνουν την προθέρμανσή τους και επιστρέφουν στα αποδυτήρια.
18:45
Ο αγώνας μεταδίδεται τηλεοπτικά από το Novasports 2.
18:47
Ελάχιστοι θεατές "λιάζονται" στις εξέδρες του ΟΑΚΑ.
18:49
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.
18:51

ΑΕΚ:
Ντούνης, Γεωργέας, Πεταυράκης, Ρόβας, Τσιρίλο, Κορδέρο, Γροντής, Τζανετόπουλος, Πόποβιτς, Ανάκογλου, Πλατέλλας.

Πανναξιακός: Τσαϊλάκης, Καρελέμογλου, Παναγιωτίδης, Μεσημέρης, Μποδόνιας, Κατσάνης, Μπανακάκης, Καλογέρης, Χαμηλοθώρης, Λίμα, Ρόβας.
18:52
Όλο το ρόστερ της ΑΕΚ στον αγωνιστικό χώρο για την απονομή. Ο Νίκος Γεωργέας σηκώνει το Κύπελλο.
18:53
Σέντρα στο ματς
18:55
Ανεκμετάλλευτο το πρώτο κόρνερ που κέρδισε ο Πανναξιακός.
18:56
Η είδηση της ημέρας για την ΑΕΚ δεν είναι ούτε το ματς ούτε η απονομή, αλλά η ανανέωση της συνεργασίας με τον Τραϊανό Δέλλα.
18:57
Στις εξέδρες βρίσκονται και λιγοστοί φίλαθλοι του Πανναξιακού.
19:02
ΓΚΟΛ! ΑΕΚ - Πανναξιακός 1-0 (7ο λεπτό): Ωραία ανάπτυξη από αριστερά, ο Πλατέλλας βρίσκει τον Γροντή, ο οποίος κάνει την παράλληλη μπαλιά και ο καλυπτόμενος Ανάκογλου ανοίγει το σκορ με κοντινό πλασέ.
19:03
Αυτή ήταν η πρώτη φορά που η ΑΕΚ προωθήθηκε από την αριστερή πτέρυγα.
19:08
Με εξαίρεση το γκολ, δεν υπάρχει κάτι αξιοσημείωτο στο πρώτο τέταρτο.
19:09
Στο ματς του πρώτου γύρου η ΑΕΚ είχε επικρατήσει 5-0.
19:10
Περίπου 7.000 φίλαθλοι βρίσκονται στις εξέδρες του ΟΑΚΑ. Ιδιαίτερα εκδηλωτικοί, όπως στα περισσότερα ματς, οι οργανωμένοι.
19:12
Η απονομή του πρωταθλήματος στην ΑΕΚ
19:15
22ο λεπτό: Ο Πεταυράκης σε θέση βολής εντός περιοχής, σουτάρει με το αριστερό και ο Τσαϊλάκης αποκρούει σε κόρνερ.
19:17
Σύντομη διακοπή λόγω τραυματισμού του Τζανετόπουλου.
19:18
Ένα πλάνο από το "πέταλο"
19:21
Το πιο χαριτωμένο "κλικ" του ματς
19:24
ΓΚΟΛ! ΑΕΚ - Πανναξιακός 2-0 (31ο λεπτό): Σέντρα του Γροντή από αριστερά, ο Ανάκογλου πετάγεται στην πορεία της μπάλας και με πλασέ διπλασιάζει τα γκολ του.
19:25
Το πρώτο γκολ του Ανάκογλου
19:29
35ο λεπτό: Yπέροχη ατομική ενέργεια του Πεταυράκη από αριστερά, κάνει το γύρισμα, ο Τσαϊλάκης πέφτει στην κλειστή του γωνία και αποκρούει με υπερένταση.
19:29
36ο λεπτό: Σέντρα του Κορδέρο, παραλίγο αυτογκόλ.
19:34
Το τμήμα της ξιφασκίας που κατέκτησε το πρωτάθλημα έφτασε στο ΟΑΚΑ και χειροκροτείται θερμά. Κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας θα γίνει φιέστα.
19:36
Σε ρόλο δεξιού εξτρέμ ο Πλατέλλας, στην κορυφή, πλέον, ο Πόποβιτς.

19:55
46ο λεπτό: Αλλαγή για τον Πανναξιακό. Ο Βούλγαρης στη θέση του Μεσημέρη.
19:57
46ο λεπτό: Σουτ του Πόποβιτς, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει σε κόρνερ.
20:05
Βιδάλης, Τσέλιος και Βλαχομήτρος ντύνονται για να περάσουν στον αγωνιστικό χώρο.
20:08
56ο λεπτό: Tρεις αλλαγές για την ΑΕΚ. Ο Τσέλιος, ο Βιδάλης και ο Βλαχομήτρος παίρνουν τη θέση των Τσιρίλο, Γεωργέα και Πόποβιτς.
20:09
Μετά από αυτές τις αλλαγές η ΑΕΚ αγωνίζεται με τέσσερις παίκτες που έχουν γεννηθεί το 1997.
20:11
58ο λεπτό: Ο Σάντα παίρνει τη θέση του Καρελέμογλου.
20:12
ΓΚΟΛ! ΑΕΚ - Πανναξιακός 2-1 (60ό λεπτό): Σουτ του Κατσάνη, ο Ρόβας ευνοείται από τις κόντρες και με κοντινό πλασέ μειώνει.
20:12
Ο Βιδάλης παίζει δεξί μπακ, ο Βλαχομήτρος αριστερό χαφ και ο Τσέλιος "δεκάρι".
20:16
Το "κιτρινόμαυρο" τμήμα της ξιφασκίας αποθεώθηκε κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας για την κατάκτηση του πρωταθλήματος
20:18
67ο λεπτό: Εκτέλεση φάουλ του Ρόβα, ο Κορδέρο παίρνει τη γυριστή κεφαλιά και στέλνει την μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Πανναξιακού.
20:22
Διακοπή λόγω τραυματισμού του Ρόβα του Πανναξιακού.
20:27
Συνέχεια στο ματς.
20:28
77ο λεπτό: Ψηλοκρεμαστό σουτ του Πλατέλλα, η μπάλα πολύ άουτ.
20:28
78ο λεπτό: O Ευριπιώτης στη θέση του Λίμα.
20:30
"Χορευτικό" ενσταντανέ με πρωταγωνιστές τους Κορδέρο και Λίμα
20:33
ΓΚΟΛ! ΑΕΚ - Πανναξιακός 3-1 (81ο λεπτό): Η συνεργασία των μικρών αποδίδει καρπούς. Σέντρα του Βιδάλη από δεξιά, ο Βλαχομήτρος παίρνει μία υπέροχη κεφαλιά και ξαναδίνει προβάδισμα δύο γκολ στην ΑΕΚ.
20:33
Μία πολύ όμορφη στιγμή: o Kατσάνης του Πανναξιακού συγχαίρει τον Βλαχομήτρο για το γκολ στο ντεμπούτο του.
20:34
Θερμό χειροκρότημα από τους πάντες στον πάγκο και τις εξέδρες. Ο Τσιρίλο όρθιος και χαμογελαστός πράττει αναλόγως.
20:37
Μία ιστορική στιγμή για τον Πανναξιακό
20:41
Τέλος αγώνα: ΑΕΚ - Πανναξιακός 3-1
20:42
Εισβολή αγάπης από τους οπαδούς της ΑΕΚ, οι οποίοι περικυκλώνουν τους παίκτες για να πάρουν φανέλες.
20:44
Αυτό ήταν το τελευταίο ματς της ΑΕΚ στη Γ' Εθνική. Σας ευχαριστούμε που ενημερωθήκατε από εμάς για το σημερινό και όλα τα προηγούμενα 29 παιχνίδια της Ένωσης.