ΑΕΚ - Άγιος Νικόλαος 3-0

Με δύο γκολ του Πόποβιτς η ΑΕΚ νίκησε εύκολα 3-0 τον Αγιο Νικόλαο στο γεμάτο ΟΑΚΑ και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής. Ο Ντακόλ το τρίτο "κιτρινόμαυρο" γκολ.

Εικόνα του αγώνα

Η ΑΕΚ φρόντισε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης να δείξει ότι είναι το αφεντικό στο ματς, με τον Άγιο Νικόλαο να περιορίζεται σε ανασταλτικό ρόλο. Η πίεση των "κιτρινόμαυρων" απέδωσε καρπούς λίγο πριν από τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, όταν ο Πόποβιτς βρέθηκε απέναντι στον Μπρόκο, μετά από κάθετη μπαλιά του Μπρέσεβιτς, και με ψύχραιμο πλασέ κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Στο υπόλοιπο διάστημα και μέχρι τη συμπλήρωση των πρώτων 45 λεπτών η κυριαρχία της ΑΕΚ συνεχίστηκε, όμως οι ευκαιρίες που δημιούργησαν οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα δεν αξιοποιήθηκαν.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ χρειάστηκε ένα δεκάλεπτο για να πάρει μπρος, στη συνέχεια όμως ήταν εξαιρετική καθώς μέσα σε διάστημα τριών λεπτών κατάφερε να πετύχει δύο τέρματα. Αρχικά στο 60' με τον Πόποβιτς να "εκτελεί" τον Μπρόκο με εκτέλεση φάουλ από τη γωνία της περιοχής και στο 63' με τον Ντακόλ να βρίσκει δίχτυα με εντυπωσιακό βολ πλάνε.

Το ΟΑΚΑ πήρε φωτιά και η ΑΕΚ προσπάθησε στη συνέχεια απαλλαγμένη από το άγχος να προσφέρει θέαμα και να ευχαριστήσει τους 10.000 και πλέον φίλους που βρέθηκαν στις εξέδρες. Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Κρητικού βρήκε την ΑΕΚ να παίρνει την πιο ευρεία νίκη της στο πρωτάθλημα με σκορ 3-0.

Σχόλιο:

Αυτή τη φορά η ΑΕΚ φρόντισε να ανταμείψει τον κόσμο της που βρέθηκε στο ΟΑΚΑ. Οι παίκτες του Δέλλα, αν και δημιούργησαν και πάλι ουκ ολίγες ευκαιρίες, φρόντισαν να αξιοποιήσουν τρεις από αυτές και να φτάσουν σε μια εύκολη νίκη. Ο Άγιος Νικόλαος αγωνίστηκε κόντρα στην ισχυρότερη ομάδα του πρωταθλήματος θέλοντας να παίξει ποδόσφαιρο, αποφεύγοντας την τακτική του ΑΟ Περιστερίου και παρά το γεγονός ότι δεν κατάφερε να αποσπάσει το θετικό αποτέλεσμα, κέρδισε τις εντυπώσεις φτάνοντας σε ορισμένες περιπτώσεις με αξιώσεις στην εστία του Καραγκιολίδη. Οι φίλαθλοι της Ένωσης δεν ήταν αυτή τη φορά τόσοι πολλοί όσο στο παιχνίδι με την Θύελλα, όμως δημιούργησαν εξαιρετική ατμόσφαιρα και έδειξαν να ευχαριστιούνται.

ΑΕΚ: Καραγκιολίδης, Αργυρίου, Πεταυράκης, Σταθάκης (67' Τσούπρος), Ρόβας, Γεωργέας, Κορδέρο, Γροντής (74' Παληαρούτας), Πόποβιτς, Ντακόλ, Μπρέσεβιτς (86' Τσεβάς).

Άγιος Νικόλαος: Μπρόκος, Πυγιάκης, Μουτάκης, Κοκολάκης, Ιασωνίδης, Χρηστάκης (75' Σταυρακάκης), Χατζάη (46' Γκέκας), Φαγάς, Λεπτοκαρύδης, Κοκολάκης, Καρνιάτης.

15:40
Φίλες και φίλοι καλησπέρα. Σε είκοσι περίπου λεπτά αρχίζει η αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον Άγιο Νικολάο για την Γ Εθνική.
15:43
Ας δούμε όμως τις ενδεκάδες των δυο ομάδων:

ΑΕΚ
: Καραγκιολίδης, Αργυρίου, Πεταυράκης, Σταθάκης, Ρόβας, Γεωργέας, Κορδέρο, Γροντής, Πόποβιτς, Ντακόλ, Μπρέσεβιτς.

Άγιος Νικόλαος:
 Μπρόκος, Πυγιάκης, Μουτάκης, Κοκολάκης, Ιασωνίδης, Χρηστάκης, Χατζάη, Φαγάς, Λεπτοκαρύδης, Κοκολάκης, Καρνιάτης
15:54
Οι παίκτες των δυο ομάδων έχουν μπει στον αγωνιστικό χώρο και κάνουν ζέσταμα λίγα λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα.
15:58
Αρκετός κόσμος στο ΟΑΚΑ απόψε έχει έρθει να στηρίξει την Ένωση στην προσπάθεια αναγέννησης της.
16:00
Στο γήπεδο και ο Δημήτρης Μελισσανίδης
16:06
Ο Νίκος Γεωργέας στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Μετά και τον τραυματισμό του Ανάκογλου η παρουσία του εκεί είναι επιβεβλημένη.
16:09
3' Καλή αντεπίθεση για την ΑΕΚ με τη μπαλιά προς τον Ντακόλ, πρόλαβε ο κίπερ του Άγιου Νικόλαου.
16:12
Χωρίς φάση ακόμα το παιχνίδι. Ο Άγιος Νικόλαος πάντως παίζει έξυπνα στην κόντρα.
16:13
Πρώτο κόρνερ στο ματς στο 7' για τον Άγιο Νικόλαο.
16:15
9' Πρώτο κόρνερ και για την ΑΕΚ με τον Πόποβιτς
16:16
Νωρίτερα ο Γροντής έκανε ωραία ατομική ενέργεια στη μεσαία γραμμή, όμως η τελική του πάσα στον Αργυρίου ήταν κακή.
16:17
Σε ένα ακόμα παιχνίδι η ΑΕΚ δυσκολεύεται να βρει φάσεις από το ξεκίνημα του αγώνα.
16:19
Καλά στοιχεία δείχνει το δεκάρι του Άγιου Νικόλαου, Νικολάκης, ο οποίος έχει περάσει 1-2 καλές μπαλιές στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ.
16:21
Κακό παιχνίδι στα πρώτα 15 λεπτά. Δεν έχουμε δει φάσεις από καμία ομάδα.
16:23
16' Προσπάθησε η ΑΕΚ να βγάλει μία καλή προσπάθεια όμως τελευταία στιγμή έδιωξαν οι παίκτες του Α. Νικόλαου.
16:25
18' Σουτ του Μπρέσεβιτς από το ύψος της μεγάλης περιοχής και λίγο πιο μέσα, ο Μπρόκος θα διώξει.
16:27
Οι παίκτες του Α. Νικόλαου έχουν κάνει 2-3 εξαιρετικές επεμβάσεις σε κάθετες μπαλιές των παικτών της ΑΕΚ. Αρκετά διαβασμένοι πρέπει να πούμε και 100% συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι.
16:30
Τραϊανός Δέλλας και Στέφανος Μπορμπόκης στον πάγκο της ΑΕΚ
16:31
Οι παίκτες της ΑΕΚ έχουν βρεθεί πολλά φορές 3 με 3 και 4 με 4 στην περιοχή του Άγιου Νικόλαου, όμως δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν επικίνδυνη κατάσταση.
16:32
26' Νέο σουτ του Μπρέσεβιτς η μπάλα πάνω στον Μπρόκο.
16:33
Λάθος υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ στην ΑΕΚ με τον Πεταυράκη. Γενικά οι βοηθοί έχουν ένα θέμα στην Γ Εθνική. Πάντως ο νεαρός άσος φαίνεται να έκανε κοντρόλ με το χέρι.
16:35
29' Γκολ για την ΑΕΚ με τα δυο... -ιτς. Ο Μπρέσεβιτς έδωσε ωραία στον Πόποβιτς στο ύψος της μεγάλης περιοχής, αυτός με όμορφο πλασέ νίκησε τον Μπρόκο.
16:36
Σκληρό μαρκάρισμα του Γεωργέας σε παίκτη του Άγιου Νικόλαου και φάουλ σε καλή θέση για τους φιλοξενούμενους. Ο Νικολάκης είναι καλός όπως σας είπαμε και πριν...
16:37
30' Ωραία εκτέλεση από τον Έλληνα άσο του Α. Νικόλαου, ο Καραγκιολίδης με διπλή προσπάθεια θα μαζέψει.
16:39
33' Ο Μπρέσεβιτς πήγε να "ψαρώσει" τον τερματοφύλακα Μπρόκο, όμως έμπλεξε τα... μπούτια του στην κυριολεξία!
16:42
37' Κίτρινη κάρτα στο ματς για τον Άγιο Νικόλαο και τον Κοκολάκη για μαρκάρισμα στον Κορδέρο.
16:43
6-2 οι τελικές προσπάθειες υπέρ της ΑΕΚ στο παιχνίδι.
16:44
38' Καλό σουτ του Πόποβιτς, ο Μπρόκος θα διώξει.
16:47
Πιέζει στα τελευταία 2-3 λεπτά ο Άγιος Νικόλαος
16:50
Κακή σέντρα του Πεταυράκη από τα αριστερά η μπάλα απευθείας άουτ.
16:51
Ημίχρονο στο ΟΑΚΑ. ΑΕΚ - Άγιος Νικόλαος 1-0 με το τέρμα του Πόποβιτς στο 29ο λεπτό.
16:52
Ο σκόρερ της ΑΕΚ Ζντράβκο Πόποβιτς νικά τον Μπρόκο και κάνει το 1-0 (29')
17:07
Όλα έτοιμα για το δεύτερο ημίχρονο
17:09
Γκέκας μέσα, Χατζάι έξω για τον Άγιο Νικόλαο στο δεύτερο ημίχρονο
17:09
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. ΑΕΚ - Άγιος Νικόλαος 1-0 με το γκολ του Πόποβιτς στο 29΄
17:10
Ο Δημήτρης Μελισσανίδης στο ΟΑΚΑ
17:13
Εξαιρετικός ο τερματοφύλακας Μπρόκος. Έχει βγει 3-4 φορές σαν λίμπερο και έχει κόψει τη μπάλα πριν βγει τετ α τετ παίκτης της ΑΕΚ.
17:15
Πιέζει ο Άγιος Νικόλαος στα τελευταία λεπτά
17:17
51' Καλό σουτ του Χριστάκη, μπλοκάρει ο Καραγκιολίδης
17:19
54' Οι παίκτες της ΑΕΚ διαμαρτύρονται για πέναλτι του Γκέκα πάνω στον Πεταυράκη. Δύσκολη φάση. Πραγματικά. Δεν φάνηκε ξεκάθαρα αν βρήκε πρώτα μπάλα ο παίκτης του Άγιου Νικόλαου.
17:24
60' Δεύτερο γκολ για την ΑΕΚ πάλι με τον Πόποβιτς. Ο Σέρβος άσος εκτέλεσε το φάουλ όμως ο τερματοφύλακας Μπρόκος αν και η μπάλα πήγε πάνω στα χέρια του δεν μπόρεσε να τη διώξει.
17:25
Καθαρίζει λοιπόν η ΑΕΚ μόλις στο 60ο λεπτό και η αλήθεια ήταν πως χρειαζόταν αυτό το δεύτερο τέρμα, από τη στιγμή που ο Άγιος Νικόλαος είχε ανέβει.
17:27
63' Εκτέλεση φάουλ του Ντακόλ, ο Μπρόκος σε κόρνερ! Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ.
17:28
Πανέμορφο γκολ για την με τον Ντακόλ. Ο Βραζιλιάνος άσος κοντρόλαρε τη μπάλα και με γυριστό σουτ έγραψε το 3-0 στο 63ο λεπτό
17:29
Ο Πόποβιτς έχει κάνει το 2-0 με απευθείας εκτέλεση φάουλ
17:30
Η ΑΕΚ εύκολα και απλά φτάνει σε αυτό το 3-0. Πλέον τα πόδια των ποδοσφαιριστών της Ένωσης έχουν "λυθεί" και παίζουν όμορφα τη μπάλα.
17:30
Τσούπρος μέσα στη θέση του Σταθάκη στο 67ο λεπτό.
17:32
Ο Λεπτοκαρίδης πήγε να πετύχει ένα εντυπωσιακό γκολ, αλλά δεν του βγήκε. Ξεπέρασε δυο παίκτης της ΑΕΚ, όμως δεν κατάφερε να κρεμάσει τον Καραγκιολίδη.
17:34
Κίτρινη κάρτα στον Γροντή στο 70ο λεπτό
17:37
Έχει πέσει ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά, με τον Άγιο Νικόλαο να πιέζει.
17:38
Παληαρούτας στη θέση του Γροντή για την ΑΕΚ
17:38
Σταυρακάκης μέσα, Χρηστάκης έξω για τον Άγιο Νικόλαο
17:39
Έχει χαλαρώσει η ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά στη μεσαία γραμμή με αποτέλεσμα να βγαίνει συνέχεια στην αντεπίθεση ο Άγιος Νικόλαος.
17:42
Φτάσαμε στο 80ο λεπτό και η ΑΕΚ έχει κερδίσει ένα κόρνερ.
17:43
13-5 οι τελικές προσπάθειες υπέρ της ΑΕΚ
17:45
81' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άγιο Νικόλαο να κάνει το 3-1, ο Λεπτοκαρίδης από τα αριστερά δεν μπόρεσε να σκοράρει σε κενό τέρμα.
17:49
84' Ο Ντακόλ απέναντι από τον Μπρόκο θα σουτάρει, όμως ο Έλληνας κίπερ θα διώξει εκπληκτικά!
17:49
Τσεβάς μέσα στη θέση του Μπρέσεβιτς
17:50
Τρία λεπτά ακόμα μέχρι το 90' και το παιχνίδι είναι αρκετά ανοιχτό. Ένα ακόμα γκολ είναι πολύ πιθανό.