Άρης Ακροποτάμου - Άρης 0-2

Υπό το βλέμμα περίπου 300 φίλων του, ο Άρης επικράτησε 2-0 του Άρη Ακροποτάμου στην Ελευθερούπολη κι επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από την Δόξα Δράμας στο "Κ. Βικελίδης".

Το ντεμπούτο του Πάουλο Κάμπος στην τεχνική ηγεσία του Άρη άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς, καθώς μετά από δύο αξιόλογες φάσεις, ο Δημήτρης Σουνάς άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Νίκου Ψυχογιού στο 23ο λεπτό.

Εν συνεχεία, πέραν μιας μεγάλης ευκαιρίας του Αντώνη Καπνίδη στο 31ο λεπτό (κεφαλιά που πέρασε άουτ), οι "κίτρινοι" δεν απείλησαν την εστία του Δημήτρη Κωνσταντάκου παρά τη διάθεση των Μάουρο Πόι και Δημήτρη Γκίνο.

Οι γηπεδούχοι, αντίθετα, έχασαν ευκαιρίες με τον Μιχάλη Δούμπλατζη στο φινάλε του πρώτου και στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (δοκάρι), ενώ η -αυστηρή- αποβολή του Βάσκο Φερνάντες στο 69ο λεπτό μετέδωσε άγχος στο στρατόπεδο της ομάδας του Κάμπος.

Ο Άρης Ακροποτάμου άσκησε πίεση για το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο ο Άρης της Θεσσαλονίκης ήταν εκείνος που ξαναβρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα (στο 78' με τον Σουνά) και, παράλληλα, την πρώτη εκτός έδρας νίκη του στο εφετινό πρωτάθλημα.

Άρης Ακροποτάμου: Κωνσταντάκος, Καμπερίδης, Σολακίδης (72' Πτηνόπουλος), Τσέπα, Σεφερίδης, Καραγιαννίδης, Προβατίδης, Παπαζούδης, Δούμπλατζης (66' Moνιός), Παπαδόπουλος, Αποστολίδης.

Άρης: Καρατζιοβαλής, Ψυχογιός, Φερνάντεζ, Λιόλιος, Παπαδόπουλος (71' Μαζουλουξής), Γκόλιας, Γκίνο, Πόι, Καπνίδης, Σουνάς (87' Λεμονής), Ατματσίδης (71' Προβατίδης).

Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση του Άρη κόντρα στον Άρη Ακροποτάμου στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής της Γ' Εθνικής.
14:53
Ας ξεκινήσουμε βλέποντας τις 11άδες των δύο ομάδων.
14:53
Αρης Ακροποτάμου: Κωσταντάκος, Καμπερίδης, Σολακίδης, Τσέπα, Σεφερίδης, Καραγιαννίδης, Προβατίδης, Παπαζούδης, Δούμπλατζης, Παπαδόπουλος, Αποστολίδης

Άρης: Καρατζιοβαλής, Ψυχογιός, Φερνάντεζ, Λιόλιος, Παπαδόπουλος, Γκόλιας, Γκίνο, Πόι, Καπνίδης, Σουνάς, Ατματσίδης
15:01
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Ηλίας Αναστασίου (Ημαθία) και βοηθοί του οι Παπαδάκης (Ημαθία), Κελεσίδης (Ημαθία)
15:09
Έχει ξεκινήσει η αναμέτρηση! Οι παίκτες του Άρη τη μπάλα
15:11
Στο 4ο λεπτό είχαμε μια επικίνδυνη επίσκεψη των γηπεδούχων στα καρέ του Άρη, έδιωξαν οι "κίτρινοι".
15:11
Έχουν έρθει αρκετοί φίλοι του Άρη στο δημοτικό γήπεδο της Ελευθερούπολης.
15:14
10' Σέντρα του Πόι από τα δεξιά ο Καπνίδης πήρε την κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.
15:20
13' Ωραία προσπάθεια του Σουνά, ο Ατματσίδης θα σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα θα κοντράρει και θα απομακρυνθεί
15:23
Η προσέλευση των φιλάθλων συνεχίζεται. Περισσότεροι από 200 αυτή τη στιγμή οι φίλαθλοι του Άρη στην κερκίδα
15:25
Ο Άρης πιέζει, αλλά προς το παρόν οι γηπεδούχοι κρατούν σταθερά στην άμυνα.
15:28
ΓΚΟΟΟΛ για τον ΆΡΗ
15:30
23΄ Ο Ψυχογιός κάνει τη σέντρα από τα δεξιά και ο Σουνάς με ωραία κεφαλιά γράφει το 0-1 στο γήπεδο της Ελευθερούπολης!
15:34
31' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη με τον Καπνίδη να πιάνει τη κεφαλιά από σέντρα του Πόι, όμως η μπάλα να φεύγει άουτ.
15:35
Κυρίαρχοι οι "κίτρινοι" στο πρώτο ημίχρονο.
15:39
Συνεχίζουν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων οι φιλοξενούμενοι, το προβάδισμα έχει λύσει κάπως τα πόδια τους.
15:41
Πόι και Γκίνο οι κινητήριοι μοχλοί των φιλοξενούμενων.
15:43
Περίπου 200 είναι οι οπαδοί του Άρη Θεσσαλονίκης.
15:43
Χωρίς κάποια σπουδαία ευκαιρία στο ματς μέχρι στιγμής. Παραμένει το 0-1 καθώς οδεύουμε προς τη λήξη του α' ημιχρόνου.
15:46
Δεν έχουν σχέδιο οι γηπεδούχοι, ανορθόδοξος τρόπος επίθεσης.
15:47
42' Πρώτη σημαντική ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Δούμπλατζη να σουτάρει έξω από την περιοχή, αλλά την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ
15:48
Ημίχρονο. Ο Άρης Θεσσαλονίκης προηγείται έναντι αυτού του Ακροποτάμου με 1-0.
16:05
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
16:07
47' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ακροπόταμο. Το καλό σουτ του Δούλμπατζη, σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Καρατζιοβαλή.
16:09
50' Έχει κερδίσει την κατοχή της μπάλας ο Ακροπόταμος, ο Άρης αμύνεται στην Ελευθερούπολη.
16:10
52' Δυνατά μαρκαρίσματα στα όρια μεταξύ αθλητικού και αντιαθλητικού, εκατέρωθεν.
16:12
54' Οι στημένες φάσεις των γηπεδούχων περνούν ανεκμετάλλευτες, την ίδια ώρα οι φιλοξενούμενοι προσπαθούν να χτυπήσουν στην αντεπίθεση.
16:14
56' Ο Άρης Ακροποτάμου συνεχίζει να μην έχει ξεκάθαρο, ορθόδοξο σχέδιο επίθεσης.
16:15
Ο αγωνιστικός χώρος του γηπέδου στην Ελευθερούπολη, είναι σε κακή κατάσταση.
16:17
58' Ο Καρατζιοβαλής αποτελεί εγγύηση για τη φιλοξενούμενη ομάδα, μιας και το κεντρικό αμυντικό δίδυμο δεν δείχνει σταθερό ούτε στις ψηλές, ούτε στις χαμηλές μπαλιές.
16:19
59' Συνεχείς οδηγίες από τον Πάουλο Κάμπος στο ντεμπούτο του, στον πάγκο του Άρη.
16:23
62' Όσο περνάει η ώρα, ο Άρης Ακροποτάμου συνεχίζει να σφίγγει τον κλοιό γύρο από τους φιλοξενούμενους, που προτιμούν να διαφυλάξουν το υπέρ τους αποτέλεσμα.
16:26
69' Με αριθμητικό μειονέκτημα συνεχίζει ο Άρης, λόγω αποβολής του Βάσκο.
16:29
71' Είναι επόμενο να ενταθεί η πίεση των γηπεδούχων, αγωνίζονται με παίκτη παραπάνω.
16:33
75' Συνεχίζεται η πίεση του Ακροποτάμου, συνεχίζει και η αντίσταση του Άρη.
16:36
75' Υπερβολική η αποβολή του Βάσκο, αλλά όπως και να έχει, αυτή ήταν η απόφαση του διαιτητή. Ακόμη και με το αριθμητικό μειονέκτημα, αμύνεται καλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης.
16:40
78' ΓΚΟΛ! Και όμως ο Άρης παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, καταφέρνει και βάζει και δεύτερο γκολ, πάλι με τον Σουνά που κλειδώνει το πρώτο εκτός έδρας τρίποντο των φιλοξενούμενων.
16:42
83' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Κοντά και στο 3-0. Ο Πάουλο Κάμπος, ήταν έτοιμος να πανηγυρίσει.
16:46
87' Ο Σουνάς μετέτρεψε σε προσωπική υπόθεση την νίκη του Άρη Θεσσαλονίκης επί του Άρη Ακροποτάμου.
16:47
89' Πιέζουν οι γηπεδούχοι, αλλά φαίνεται ο χρόνος να έχει τελειώσει γι' αυτούς.
16:50
Τέλος της αναμέτρησης. Ο Άρης πέρασε από τον Ακροπόταμο με 2-0 χάρη στα γκολ του Σουνά.