ΑΕΚ - Ηλυσιακός 0-0

Ο ψυχωμένος Ηλυσιακός υποχρέωσε την ΑΕΚ στην πρώτη εφετινή εντός έδρας απώλεια (0-0) χάρη στις επεμβάσεις του Μιχάλη Σηφάκη και το αριστερό δοκάρι που σταμάτησε τον Ρενάλντο Ράμα στο 65ο λεπτό.

Μπροστά σε 7-8 χιλιάδες κόσμο, η ΑΕΚ μπήκε στο ΟΑΚΑ και ανέλαβε τον έλεγχο από την αρχή, είχε την κατοχή που ποσοστιαία ολοένα και αυξανόταν και προσπαθούσε να απειλήσει με κάποια οργανωμένη προσπάθεια. Όμως στο πρώτο τέταρτο αυτό έγινε μόνο με ένα απ' ευθείας φάουλ του Πόποβιτς που απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Σηφάκης.

Ο Ηλυσιακός αμυνόταν υποδειγματικά, χωρίς να δείχνει ιδιαίτερο ενδιαφέρον να εκδηλώσει αντεπιθέσεις, όμως οι παίκτες της Ένωσης που κυκλοφορούσαν καλά τη μπάλα, δεν είχαν το καθαρό μυαλό για να ολοκληρώσουν τις επιθετικές τους πρωτοβουλίες. Οι μοναδικές φάσεις που αξίζει να αναφερθούν, εξουδετερώθηκαν από τον εξαιρετικό γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, Σηφάκη: τόσο το γύρισμα του Πόποβιτς στο 14', όσο και η κεφαλιά του Τζανετόπουλου στο 18', ενώ στο 39' ο Κορδέρο είχε ένα μακρινό συρτό σουτ που έφυγε ελάχιστα άουτ.

Όπως και το πρώτο, έτσι και το δεύτερο ημίχρονο προσέφερε ελάχιστες συγκινήσεις στον κόσμο που το παρακολούθησε. Κορυφαία στιγμή, το δοκάρι του πολύ δραστήριου στο ματς αυτό, Ράμα, στο 65'. Χαρακτηριστικό της εικόνας του αγώνα, ήταν πως το δοκάρι του Αλβανού αποτέλεσε την τελευταία αξιόλογη ευκαιρία της ΑΕΚ!

Πριν από αυτό, ο τρομερός Σηφάκης είπε άλλες δύο φορές "όχι" σε ισάριθμα ωραία σουτ του Ράμα στο 50' και στο 57'.

Το ισόπαλο χωρίς τέρματα αποτέλεσμα, έμεινε ως το τέλος, με τους παίκτες του Ηλυσιακού να πανηγυρίζουν έντονα το γεγονός ότι έγιναν η πρώτη ομάδα που έκοψε βαθμούς από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.