Θύελλα Ραφήνας - ΑΕΚ 1-0

Την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής γνώρισε η ΑΕΚ, με την Θύελλα Ραφήνας να επικρατεί με 1-0 με γκολ στο φινάλε της αναμέτρησης και την Ένωση να πληρώνει την αδυναμία της να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου και την ιδιαίτερα προβληματική εικόνα της στο δεύτερο μέρος. Σημαντική βαθμολογική ανάσα για τους γηπεδούχους.

Εικόνα αγώνα:

Με τη φόρα των άνετων νικών η ΑΕΚ μπήκε στο γήπεδο με σκοπό να καθαρίσει το ματς από νωρίς και να πάρει ακόμη ένα άνετο τρόποντο.

Η αλήθεια είναι πως η ομάδα του Δέλλα δημιούργησε και έχασε ευκαιρίες με πρωταγωνιστές τους Πλατέλλα, Μπρέσεβιτς και Κορδέρο, αλλά ο γκολκίπερ της Θύελλας, Κατσούλης, ήταν σε... μεγάλα κέφια και όποτε χρειαζόταν κρατούσε το μηδέν με τις επεμβάσεις του.

Αυτό, εκ των υστέρων, αποδείχθηκε πολύτιμο, αφού στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης και μετά από αδράνεια της "κιτρινόμαυρης" άμυνας, ο Μητρόπουλος με κοντινό πλασέ "έγραψε" το 1-0.

Στο μεσοδιάστημα μέχρι να έρθει το γκολ που έκρινε το ματς, η ΑΕΚ συνέχισε να έχει την υπεροχή και τις φάσεις για να ανοίξει το σκορ, αλλά όσο περνούσε η ώρα, έδειχνε μια δυσκολία στη δημιουργία. Μάλιστα, ο Δημήτρης Μελισσανίδης που παρακολούθησε το ματς από μπουθ μαζί με τον Ντούσαν Μπάγεβιτς, αποχώρησε από το γήπεδο περίπου στο 80ό λεπτό, όντας απογοητευμένος από την εικόνα της Ενωσης.

Τελικά, η ΑΕΚ δεν γλίτωσε από την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής, αποτέλεσμα που δεν της κοστίζει ιδιαίτερα στο βαθμολογικό κομμάτι, είναι όμως πλήγμα στην εικόνα της.