Άρης - Θύελλα Φιλώτα 2-0

Με πρωταγωνιστή τον Μάουρο Πόι, ο οποίος ευστόχησε δύο φορές από την άσπρη βούλα, ο Άρης επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 2-0 της Θύελλας Φιλώτα στο "Κλεάνθης Βικελίδης", στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ΄Εθνικής.

Παρά το απειλητικό ξεκίνημα της Θύελλας, ο Άρης ανέβασε την απόδοσή του και διατήρησε την πρωτοβουλία κινήσεων στο πρώτο εικοσάλεπτο, χωρίς ωστόσο να έχει τη μεγάλη ευκαιρία. Οι φιλοξενούμενοι αμύνονταν μαζικά, ψάχνοντας τις αντεπιθέσεις για να βρεθούν στην περιοχή του Καρατζιοβαλή.

Έχοντας προειδοποιήσει στο 31' με κεφαλιά του Καπνίδη, οι "κίτρινοι" άνοιξαν το σκορ τέσσερα λεπτά αργότερα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάουρο Πόι, ο οποίος νίκησε τον πολύ καλό Κοντογουλίδη και έφτασε τα πέντε γκολ στο φετινό πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής.

Περίπου 20 λεπτά μετά το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο διαιτητής υπέδειξε δεύτερο πέναλτι για τον Άρη, αυτή τη φορά λανθασμένα, αφού ο αμυντικός της Θύελλας έδιωξε πεντακάθαρα την μπάλα.

Ο Μάουρο Πόι ανέλαβε και αυτή τη φορά την εκτέλεση, στέλνοντας ξανά την μπάλα στα δίχτυα και δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Από εκεί και πέρα η αναμέτρηση έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Άρη να κρατά χωρίς δυσκολία το προβάδισμα μέχρι το σφύριγμα της λήξης και να επιστρέφει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Άρης: Kαρατζιοβαλής (90' Μπαϊμάκης), Γκίνο (90' Βασιλόπουλος), Γιαννίτσης, Λιόλιος, Φερνάντες, Λεμονής, Προβατίδης, Παπαδόπουλος, Πόι, Ατματσίδης, Καπνίδης (86' Ρένια).

Θύελλα Φιλώτα: Α. Koντογουλίδης, Σιδηρόπουλος, Σιμηχανίδης, Μπάμπαρης, Κλάζογλου (62' Βελλίδης), Μισαηλίδης, Θεοδουλίδης (54'Κοντογουλίδης Δ.), Χαϊτίδης (57' Στασινόπουλος), Ζηνόβιος, Κόλα, Μαρκόπουλος.

Το LIVE του αγώνα:

14:53
Καλησπέρα. Σε λίγα λεπτά ξεκινάει η αναμέτρηση του Άρη με τη Θύελλα Φιλώτα για το πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής
14:54
Οι "κίτρινοι" βρίσκονται στη 2η θέση του 1ου ομίλου με 20 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι από τις καλές ομάδες της κατηγορίας, αφού είναι 4οι στον όμιλο, μόλις τέσσερις βαθμούς πίσω από τους Θεσσαλονικείς.
14:58
Η ενδεκάδα του Άρη: Kαρατζιοβαλής, Γκίνο, Γιαννίτσης, Λιόλιος, Φερνάντες, Λεμονής, Προβατίδης, Παπαδόπουλος, Πόι, Ατματσίδης, Καπνίδης
14:58
Η ενδεκάδα της Θύελλας Φιλώτα: Α. Koντογουλίδης, Σιδηρόπουλος, Σιμηχανίδης, Μπάμπαρης, Κλάζογλου, Μισαηλίδης, Θεοδουλίδης, Χαϊτίδης, Ζηνόβιος, Κόλα, Μαρκόπουλος
15:04
Ξεκίνησε η αναμέτρηση
15:09
5' Προσπάθεια μέσα στην περιοχή για τους φιλοξενούμενους, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ, περνώντας λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
15:12
8' Σωτήριο τάκλιν του Γιαννίτση στον Σιδηρόπουλο, λίγο πριν βγει απέναντι από τον Καρατζιοβαλή
15:20
Ωραία ενέργεια του Κόλα, που κερδίζει φάουλ από τον Προβατίδη
15:25
Δύο συνεχόμενες φάσεις όπου ο Ατματσίδης υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ
15:28
24' Πρώτη καλή φάση για τον Άρη, με τον Πόι να σεντράρει, τον Καπνίδη να παίρνει την κεφαλιά, αλλά ο Κοντογουλίδης αποκρούει εντυπωσιακά
15:30
26' Εκτέλεση φάουλ, ο Κοντογουλίδης εκτινάσσεται και διώχνει σε κόρνερ. Μία ακόμα εξαιρετική απόκρουση από τον τερματοφύλακα της Θύελλας.
15:34
31' Νέα κεφαλιά του Καπνίδη, αποκρούει και πάλι ο Κοντογουλίδης
15:38
34' Πέναλτι υπέρ του Άρη, μετά από μαρκάρισμα του Μισαηλίδη στον Γκίνο
15:39
35' ΓΚΟΛ! Ο Πόι ευστοχεί από την άσπρη βούλα και κάνει το 1-0
15:50
Ολοκληρώνεται το πρώτο ημίχρονο
15:51
Μία εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ήταν αρκετή για να πάρει το προβάδισμα ο Άρης, παρά το απειλητικό ξεκίνημα της Θύελλας. Εν συνεχεία ανέβασαν την απόδοσή τους οι "κίτρινοι", που τελικά νίκησαν τον πολύ καλό Κοντογουλίδη.
16:08
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο "Βικελίδης"
16:16
53' Βολίδα του Λιόλιου, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια
16:17
54' Αλλαγή για τη Θύελλα. Ο Κοντογουλίδης αντί του Θεοδουλίδη
16:20
57' Ο Στασινόπουλος στη θέση του Χαϊτίδη
16:26
62' Δεύτερο πέναλτι για τον Άρη. Λάθος απόφαση από το διαιτητή, αφού ο αμυντικός της Θύελλας έδιωξε πεντακάθαρα την μπάλα
16:28
64' ΓΚΟΛ! Ευστοχεί και πάλι ο Πόι στο πέναλτι και κάνει το 2-0.
16:41
78' Τεράστια ευκαιρία για το τρίτο γκολ του Πόι, αλλά τον προλαβαίνουν οι αμυντικοί της Θύελλας
16:45
81' Καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
16:50
86' Εκτός αγώνα ο Καπνίδης, στη θέση του ο Ρένια
16:57
90'+3 Ο Βασιλόπουλος στη θέση του Γκίνο