Η κλήρωση της Γ' Εθνικής 2015-2016

Στις 27 Σεπτεμβρίου αρχίζει η Γ' Εθνική της νέας σεζόν. Δείτε την κλήρωση που έγινε την Πέμπτη (10/9), τον καταρτισμό των τεσσάρων ομίλων καθώς και τον τρόπο διεξαγωγής του πρωταθλήματος.

Η κλήρωση της Γ' Εθνικής 2015-2016

Η Επιτροπή Έκτακτων Θεμάτων της ΕΠΟ γνωστοποίησε ότι από τη Γ' Εθνική θα προβιβαστούν στην δεύτερη τη τάξει κατηγορία οι τέσσερις πρώτες ομάδες κάθε ομίλου.

Στο πρωτάθλημα της Γ΄Εθνικής για την περίοδο 2016/2017 θα παραμείνουν, σε κάθε όμιλο, οι ομάδες που θα καταλάβουν τις θέσεις από την 2η έως και την 9η. Οι υπόλοιπες ομάδες κάθε ομίλου θα υποβιβαστούν στα πρωταθλήματα των Ε.Π.Σ. που ανήκουν. Από τα πρωταθλήματα ευθύνης των Ε.Π.Σ. θα προβιβαστούν στη Γ΄ Εθνική (για την περίοδο 2016/2017) 28 ομάδες, δηλαδή οι δύο πρώτες ομάδες από κάθε έναν από τους 14 ομίλους που συγκροτούνται.

Το πρωτάθλημα της περιόδου 2015/2016 θα αρχίσει στις 27 Σεπτεμβρίου 2015 και θα λήξει (και για τους τέσσερις ομίλους) στις 8 Μαϊου 2016. Το πρωτάθλημα θα διεξάγεται Σάββατο και Κυριακή, αλλά θα έχει τέσσερις (4) εμβόλιμες αγωνιστικές μέρες στο πρόγραμμα του 1ου και 2ου ομίλου τις Τετάρτες 14.10.2015, 04.11.2015, 25.11.2015 και 16.12.2015.

Στο πρωτάθλημα μετέχουν συνολικά 65 ομάδες. Οι όμιλοι θα καταρτίστηκαν, όπως και στις προηγούμενες περιόδους, με γεωγραφικά, κατά βάση, κριτήρια για τη μείωση του λειτουργικού κόστους των ομάδων. Οι όμιλοι είναι 4 και θα αποτελούνται ο 1ος και ο 2ος από 17 ομάδες, ο 3ος από 15 ομάδες και ο 4ος από 16 ομάδες.

Αναλυτικά οι όμιλοι της Γ' Εθνικής:

1ος όμιλος: Έβρος Σουφλίου, Εθνικός Αλεξανδρούπολης, Νέστος Χρυσούπολης, Βυζάντιο Κοκκινοχώματος, Καβάλα, Δόξα Δράμας, Εθνικός Γαζώρου, Εθνικός Αγιονερίου, Καλαμαριά, Καμπανιακός, Ηρακλής Αμπελοκήπων, Άρης, ΑΠΕ Λαγκαδά, Θύελλα Φιλώτα, Απόλλων 1960, Κοζάνη, Εορδαϊκός.

2ος όμιλος: Αχιλλέας Νεοκαισάρειας, Πύδνα Κίτρους, Πιερικός, Αιγινιακός, Εθνικός Φιλιππιάδας, Αχέρων Καναλακίου, Θεσπρωτός, ΑΕ Καραϊσκάκης, Φαρκαδώνα, Ρήγας Φεραίος, Πύρασος, Νίκη Βόλου, Δωτιέας Αγιάς, Οικονόμος Τσαριτσάνης, Τύρναβος, Οπούντιος Μαρτίνου, Φωκικός.

3ος όμιλος: Αιολικός, Κανάρης Χίου, Χαλκίδα, Ηρακλής Ψαχνών, ΑΟ Λεβάντε, ΠΑΟ Λουτρακίου, Παναρκαδικός, Καλαμάτα, Δόξα Ν. Μανωλάδας, ΠΑΟ Βάρδας, Πανηλειακός, Παναργειακος, Ερμιονίδα, Βύζας Μεγάρων, ΑΕ Σπάρτη.

4ος όμιλος: Ηλυσιακός, Κηφισιά, Ηράκλειο, Κεραυνός Γλυφάδας, Φωστήρας, Τράχωνες, Ατρόμητος Πειραιά, Ιωνικός, Εθνικός, ΟΦΗ, ΠΑΟ Κρουσσώνα, Ερμής Ζωνιανών, Επισκοπή, Ιάλυσος, Τρίγλια, Αστέρας Βάρης.

Η κλήρωση του πρωταθλήματος:

(Δείτε τις τρεις πρώτες αγωνιστικές κάθε ομίλου)

1ος Όμιλος

1η αγωνιστική

Απόλλων 1960 – Εθνικός Γαζώρου

Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Κοζάνη

Καβάλα – Έβρος Σουφλίου

Εορδαϊκός – Καλαμαριά

Ηρακλής Αμπελοκήπων – Δόξα Δράμας

Καμπανιακός – Νέστος Χρυσούπολης

Εθνικός Αγιονερίου – Θύελλα Φιλώτα

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος – Λαγκαδάς

Ρεπό ο Άρης

2η αγωνιστική

Άρης – Απόλλων 1960

Εθνικός Γαζώρου – Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Κοζάνη – Εορδαϊκός

Έβρος Σουφλίου – Ηρακλής Αμπελοκήπων

Καλαμαριά – Καμπανιακός

Δόξα Δράμας – Εθνικός Αγιονερίου

Νέστος Χρυσούπολης – Βυζάντιο Κοκκινοχώματος

Θύελλα Φιλώτα – Λαγκαδάς

Ρεπό η Καβάλα

3η αγωνιστική

Απόλλων 1960 – Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Καβάλα – Άρης

Εορδαϊκός– Εθνικός Γαζώρου

Καμπανιακός – Κοζάνη

Εθνικός Αγιονερίου  - Έβρος Σουφλίου

Βυζάντιο Κοκκινοχώματος – Καλαμαριά

Λαγκαδάς – Δόξα Δράμας

Θύελλα Φιλώτα – Νέστος Χρυσούπολης

Ρεπό ο Ηρακλής Αμπελοκήπων

2ος όμιλος

1η αγωνιστική

Φαρκαδόνα – ΑΕ Καραϊσκάκης

Εθνικός Φιλιππιάδας – Ρήγας Φεραίος

Πύδνα Κίτρους – Θεσπρωτός

Οπούντιος Μαρτίνου – Δωτιέας Αγιάς

Οικονόμος Τσαριτσάνης – Αχέρων Καλαμακίου

Τύρναβος – Πιερικός

Πύρασος – Νίκη Βόλου

Φωκικός – Αιγινιακός

Ρεπό ο Αχιλλέας Νεοκαισάρειας

2η αγωνιστική

Αχιλλέας Νεοκαισάρειας – Φαρκαδόνα

ΑΕ Καραϊσκάκης – Εθνικός Φιλιππιάδας

Ρήγας Φεραίος – Οπούντιος Μαρτίνου

Θεσπρωτός – Οικονόμος Τσαριτσάνης

Δωτιέας Αγιάς – Τύρναβος

Αχέρων Καναλακίου – Πύρασος

Πιερικός – Φωκικός

Νίκη Βόλου -  Αιγινιακός

Ρεπό η Πύδνα Κίτρους

3η αγωνιστική

Φαρκαδόνα – Εθνικός Φιλιππιάδας

Πύδνα Κίτρους – Αχιλλέας Νεοκαισάρειας

Οπούντιος  Μαρτίνου – ΑΕ Καραϊσκάκης

Τύρναβος – Ρήγας Φεραίος

Πύρασος – Θεσπρωτός

Φωκικός – Δωτιέας Αγιάς

Αιγινιακός – Αχέρων Καναλακίου

Νίκη Βόλου - Πιερικός

3ος όμιλος

1η αγωνιστική

Ηρακλής Ψαχνών – Παναρκαδικός

Καλαμάτα – Δόξα Ν. Μανωλάδας

Λεβάντε – Κανάρης

Λουτράκι – Βύζας Μεγάρων

Χαλκίδα – Αιολικός

Παναργειακός – ΠΑΟ  Βάρδας

Σπάρτη – Ερμιονίδα

2η αγωνιστική

Καλαμάτα – Ηρακλής Ψαχνών

Παναρκαδικός – Λεβάντε

Δόξα Ν. Μανωλάδας – Λουτράκι

Κανάρης – Χαλκίδα

Βύζας Μεγάρων – Παναργειακός

Αιολικός – Σπάρτη

ΠΑΟ Βάρδας – Ερμιονίδα

3η αγωνιστική

Ηρακλής Ψαχνών – Λεβάντε

Λουτράκι – Καλαμάτα

Χαλκίδα – Παναρκαδικός

Παναργειακός – Δόξα Ν. Μανωλάδας

Σπάρτη -  Κανάρης

Ερμιονίδα – Βύζας Μεγάρων

ΠΑΟ Βάρδας – Αιολικός

4ος όμιλος

1η αγωνιστική

Αστέρας Βάρης – Ιωνικός

ΠΑΟ Κρουσσώνα – Κεραυνός Γλυφάδας

Ηλυσιακός – Τριγλία Ραφήνας

Ιάλυσος – Κηφισιά

Τράχωνες – Ατρόμητος Πειραιά

Επισκοπή – Ηράκλειο

Φωστήρας – Ερμής Ζωνιανών

Εθνικός – ΟΦΗ

2η αγωνιστική

ΠΑΟ Κρουσσώνα - Αστέρας Βάρης

Ιωνικός – Ηλυσιακός

Κεραυνός Γλυφάδας – Ιάλυσος

Τριγλία Ραφήνας – Τράχωνες

Κηφισιά – Επισκοπή

Ατρόμητος Πειραιά – Φωστήρας

Ηράκλειο – ΟΦΗ

Ερμής Ζωνιανών – Εθνικός

3η αγωνιστική

Αστέρας Βάρης – Ηλυσιακός

Ιάλυσος – ΠΑΟ Κρουσσώνα

Τράχωνες – Ιωνικός

Επισκοπή -  Κεραυνός Γλυφάδας

Φωστήρας – Τριγλία Ραφήνας

ΟΦΗ – Κηφισιά

Εθνικός – Ατρόμητος Πειραιά

Ηράκλειο – Ερμής Ζωνιανών

 

Πρώτη Σελίδα