Μία νίκη μακριά από τη Football League ο Άρης

Ο Άρης επικράτησε, έστω και δύσκολα, με 1-0 του Εθνικού Αλεξανδρούπολης και χρειάζεται πλέον μία νίκη προκειμένου να πανηγυρίσει και μαθητικά την άνοδο στη Football League. "Τεσσάρα" του ΟΦΗ κόντρα στον Ερμή Ζωνιανών.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Mία νίκη μακριά από τη Football League βρίσκεται ο Άρης. Οι "κίτρινοι" δυσκολεύτηκαν στην Αλεξανδρούπολη κόντρα στον μαχητικό Εθνικό, αλλά τελικά πήραν το "τρίποντο" χάρη σε γκολ του Μάουρο Πόι στο 60ό λεπτό της αναμέτρησης. Η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα στον τομέα της ανάπτυξης κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, όμως στο δεύτερο μέρος ανέβασε στροφές και έφθασε στην επικράτηση.

Εθνικός Αλεξανδρούπολης: Καλαϊτζίδης, Θάνος, Τσορμπατζίδης, Δούπας, Κοτρινίτσας, Τορομανίδης, Αμπαχαμιάν, Θεοδωράκης, Γωνιάδης, Τσαμουρλίδης (65΄Μαμούρ), Γκαϊδατζής.

Άρης: Σιδεράκης, Γεωργιάδης, Μελισσάς, Ιντζίδης, Τσουμάνης, Ρόβας, Τάτος, Κόκε (70΄Καλογέρης), Πόι (78΄Ν΄Λουντούλου), Ντούνης, Καπνίδης (87΄Κωνσταντινίδης).

Εύκολο έργο είχε ο ΟΦΗ, ο οποίος συνέτριψε με 4-0 τον Ερμή Ζωνιανών στο "Γεντί Κουλέ" για την 24η αγωνιστική του 4ου ομίλου. Οι Κηρτικοί έδειξαν από τα πρώτα λεπτά τις... άγριες διαθέσεις τους, αφού έχασαν αρκετές ευκαιρίες να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα με τους Φαμπίνιο και Πόποβιτς. Τελικά, στο 26' ο Περογαμβράκης έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του. Με την ψυχολογία στα ύψη, οι παίκτες του Νίκου Νιόπλια κατάφεραν να κλειδώσουν τη νίκη προτού ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο. Μέσα σε διάστημα δύο λεπτών (42', 43') οι Καλέ και Μπολάκης ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 3-0. Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την υπεροχή και την μετουσίωσαν σε τέταρτο γκολ στο 83ο λεπτό με τον Πόποβιτς.

ΟΦΗ: Δερμιτζάκης, Μπολάκης, Κιάσσος, Κώτσιος, Φαζός, Νάστος, Πόποβιτς, Χαντί (74΄Πατινιώτης),Καλέ, Σαχινίδης (8΄ λ.τρ. Περογαμβράκης, 51΄ Γουόρντεν)

Ερμής Ζωνιανών: Καρακούτσης (13΄Ανδρεαδάκης), Κορτσινίδης, Κασαπάκης, Ανυφαντάκης, Βογιατζής,Τζανής, Στρατηγής, Σταθόγλου, Κατσικοκέρης (56΄Σκουτέλης), Πλουσής Δ., Μπεκατώρος (58΄Πασιαλής)