Κ20: ΠΑΟΚ -Ολυμπιακός 0-4

Θρίαμβος για τους νέους του Ολυμπιακού στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ για το πρωτάθλημα υποδομών, καθώς οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν των ασπρόμαυρων με 4-0!

Στο 41' Μεγαρίτης, στο 66' Πλέγας, στο 76' ο Ανδρούτσος και στο 83' ο Βάρκας τα γκολ του Ολυμπιακού.

Στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες και τα πολλά λάθη, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να μην φτάσουν πολλές φορές με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ. Ωστόσο, ο Μεγαρίτης στο 41' εκμεταλλεύτηκε μία αδράνεια της άμυνας του ΠΑΟΚ και με κοντινό πλασέ νίκησε τον Κουτογλίδη σημειώνοντας το 0-1. Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και παραλίγο να ισοφαρίσει με δυνατό σουτ του Δεληγιαννίδη στο 58ο λεπτό. Από εκεί και πέρα, όμως, ο Δικέφαλος σίγησε και ο Ολυμπιακός ήταν το απόλυτο αφεντικό του ματς.

Στο 66' ο Πλέγας με κεφαλιά έγραψε το 0-2, ένα γκολ που έριξε την ψυχολογία των παικτών του ΠΑΟΚ, οι οποίοι "εξαφανίστηκαν" από το γήπεδο. Ο Ανδρούτσος στο 76' έκλεψε την μπάλα από τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ, τον Κουτογλίδη, ο οποίος επιχείρησε να ντριπλάρει στην μικρή του περιοχή και στο 83' ο Βάρκας πέτυχε το τελικό 0-4.

ΠΑΟΚ: Κουτογλίδης, Τοπαλίδης, Χατζηδίμπας, Παντεκίδης, Τσιαμπάζης, Πατράλης, Δεληγιαννίδης (71'Μπατάεφ), Παναγιωτίδης, Συράκος, Κτιστόπουλος (46' Δημητριάδης), Κάκκο (46' Ρανγκέλοφ).

Ολυμπιακός: Γαβαλάς, Σάλιακας, Νικολάου, Βατουσιάδης, Τόλι, Μεγαρίτης, Μανθάτης, Πλέγας, Ανδρούτσος (78' Βάργκας), Λάτσι (81' Κούγιος), Τσιμίκας.

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

11:57
Καλημέρα. Από το γήπεδο του Μακεδονικού στη Νέα Ευκαρπία θα παρακολουθήσουμε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα των ομάδων Κ20 ΠΑΟΚ και Ολυμπιακού.
12:01
Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Κουτογλίδης, Δεληγιαννιδης, Κάκκο, Συράκος, Πατράλης, Τοπαλίδης, Παναγιωτίδης, Χατζηδίμπας, Κτιστόπουλος, Τσιαμπάζης, Παντεκίδης
12:04
Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Γαβαλάς, Σάλιακας, Νικολάου, Βατουσιάδης, Τόλι, Μεγαρίτης, Μανθάτης, Ρήγας, Ανδρούτσος, Λάτσι, Τσιμίκας.
12:05
Ο αγώνας άρχισε
12:06
Ο πάγκος του ΠΑΟΚ: Μούτσα, Ranxha Arbi, Δοδοντσάκης, Μίσκοβιτς,  Δημητριάδης, Rangelov, Bataev
12:07
Ο πάγκος του Ολυμπιακού: Λάμπρου, Δερμιτζάκης, Κούγιος, Σταματόπουλος, Βάρκας, Τσιλίκης, Τζουμάκης

12:08
Ο αθλητικός διευθυντής του ΠΑΟΚ, Φρανκ Αρνεσεν και ο σκάουτερ Γιώργος Κωστίκος βρίσκονται στο γήπεδο.
12:09
Εικόνα από το γήπεδο του Μακεδονικού όπου διεξάγεται ο αγώνας
12:12
Μετά από 4 αγωνιστικές ο Ολυμπιακός είναι πρωτοπόρος στη βαθμολογία με 12 βαθμούς, ενώ ο ΠΑΟΚ ισοβαθμεί με την ΑΕΚ στη δεύτερη θέση με 10.
12:13
Ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να βρει διαδρόμους μέσα από οργανωμένες επιθέσεις και ο Ολυμπιακός, κυρίως, μέσα από αντεπιθέσεις
12:15
Δύο κλούβες της Αστυνομίας βρίσκονται για λίγους ασφαλείας έξω από  το γήπεδο του Μακεδονικού
12:19
Παιχνίδι κέντρου στα τελευταία λεπτά
12:26
20' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Παντεκίδης σεντράρει, ο Δεληγιαννίδης πιάνει μονοκόματο σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα περνάει άουτ
12:27
24' Οι επιθετικοί του Ολυμπιακού προσπαθούν να συνεργαστούν μέσα στα καρέ του ΠΑΟΚ, κόβουν τελευταία στιγμή οι αμυντικοί του Δικεφάλου
12:28
Ο Ολυμπιακός τελευταία γυρνάει την μπάλα με υπομονή, προσπαθώντας να βρει κενά στα μετόπισθεν του ΠΑΟΚ
12:30
Η πρώτη καλή στιγμή των φιλοξενουμένων στο ματς ήταν στο 9ο λεπτό, όταν μετά από προβολή του Ανδρούτσου η μπάλα πέρασε άουτ
12:34
Στιγμιότυπο από το ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Κ20
12:36

12:42
33' Ο Πλέγας προσπάθησε να απειλήσει με σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως, τελικώς, δεν ανησύχησε τον γκολκίπερ του ΠΑΟΚ
12:43
41' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό. Μετά από κόντρες και αδράνεια της άμυνας του ΠΑΟΚ, η μπάλα στρώθηκε στον Μεγαρίτη, ο οποίος απέναντι από τον Κουτογλίδη πλάσαρε εύστοχα γράφοντας το 0-1
12:50

12:51
Το κύριο χαρακτηριστικό στο πρώτο ημίχρονο ήταν οι δυνατές μονομαχίες. Οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν πολλές καθαρές φάσεις στο παιχνίδι, σε ένα φτωχό από άποψης θεάματος ματς μέχρι στιγμής
12:59
Οι παίκτες του ΠΑΟΚ βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο
13:03
Και οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού στο γήπεδο, όλα έτοιμα για να αρχίσει το δεύτερο μέρος
13:05

13:05
Αρχισε το δεύτερο ημίχρονο
13:09
Λίγο πριν ξεκινήσει το δεύτερο μέρος
13:09
51' Μικρή διακοπή για να γίνουν συστάσεις από τον διαιτητή στους παίκτες των δύο ομάδων
13:13
Δημητριάδης και Ραγκέλοφ τα νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα του ΠΑΟΚ, στις  θέσεις των Κάκκο και Κτιστόπουλου
13:14
Δυνατό παιχνίδι και στο δεύτερο μέρος. Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύεται να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα του Ολυμπιακού
13:18
58' Ωραία προσποίηση και δυνατό σουτ του Δεληγιαννίδη, η μπάλα περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γαβαλά
13:25
66' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό. Οι αμυντικοί του ΠΑΟΚ προσπαθούν να διώξουν πάνω στη γραμμή κεφαλιά του Πλέγα, ο διαιτητής δείχνει σέντρα
13:33
70' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, ο Μανθάτης επιχειρεί να πλασάρει από πλάγια θέση, όμως, ο Κουτογλίδης έχει βγει και του έχει κλείσει το οπτικό πεδίο
13:34
Στο 70' ο Μπατάεφ αντικατέστησε τον Δεληγιαννίδη
13:36
76' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό. Λάθος του Κουτογλίδη, ο οποίος προσπάθησε να κάνει τρίπλα στην μικρή περιοχή, ο Ανδρούτσος του έκλεψε την μπάλα και σε κενή εστία έγραψε το 0-3
13:43
83' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό. Ο Βάρκας γράφει το 0-4 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των φιλοξενουμένων