AEK - Παναθηναϊκός 3-2 (PHOTOS)

Με πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ πανηγύρισε μία νίκη γοήτρου επί του Παναθηναϊκού (3-2) στη φιλική αναμέτρηση του ΟΑΚΑ. Ο Σωτήρης Νίνης πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στη δεύτερη θητεία του στο "τριφύλλι".

Η ΑΕΚ παρατάχθηκε με τη συνηθισμένη διάταξη 4-3-3 και ο Παναθηναϊκός δοκίμασε σύστημα 3-5-2 με τους Γκόρντον Σίλντενφελντ, Σπύρο Ρισβάνη, Κώστα Τριανταφυλλόπουλο στα μετόπισθεν και τους Διαμαντή Χουχούμη (αριστερά), Χρήστο Μπούρμπο (δεξιά) στις πτέρυγες.

Στο πρώτο τέταρτο η "Ένωση" είχε την κατοχή και το "τριφύλλι" έβγαινε γρήγορα στην κόντρα, ενώ ήταν προφανές ότι το ματς παιζόταν από την αριστερή πτέρυγα (όπως επιτίθονταν οι γηπεδούχοι).

Τα δύο γκολ της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο προήλθαν από την αριστερή πτέρυγα: στο 27ο λεπτό με πλασέ του Χρήστου Αραβίδη, έπειτα από σέντρα του Έλντερ Μπαρμπόσα και στο 34ο με φαλτσαριστό σουτ του Βαγγέλη Πλατέλλα.

Πέραν ενός δοκαριού του Ρισβάνη στο 31ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός δεν δημιούργησε κλασικές ευκαιρίες, με συνέπεια ο Γιάννης Αναστασίου να αλλάξει ενδεκάδα και διάταξη (4-4-2) στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Σωτήρης Νίνης έκανε το ανεπίσημο ντεμπούτο του στη δεύτερη θητεία του στους "πράσινους".

Η εικόνα άλλαξε, καθώς οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ και γρήγορα έφτασαν στην ισοφάριση με τα γκολ των Χρήστου Δώνη (47' προβολή), Βαλμίρ Μπερίσα (56' πλασέ), ενώ στο 60' ο Μάρκους Μπεργκ σημάδεψε το δοκάρι με πλασέ.

Εντούτοις, η ΑΕΚ ξαναβρήκε δίχτυα στην πρώτη της ευκαιρία μετά την ανάπαυλα (στο 65' με εξ επαφής κεφαλιά του Αλεσάντρε Ντακόλ), ανακτώντας τα ηνία του φιλικού και παίρνοντας τη νίκη, αφού οι "πράσινοι" δεν εκμεταλλεύθηκαν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν στο τελευταίο τέταρτο.

ΑΕΚ (Δέλλας): Ανέστης, Μπακάκης, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Πεταυράκης, Κορδέρο, Ανάκογλου, Πλατέλλας, Μάνταλος, Μπαρμπόσα, Αραβίδης.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Ντούνης, Ζόριτς, Σαρρής, Μπρέσεβιτς, Ρόβας, Γροντής, Φαγέ, Σβάρνας, Τζανετόπουλος.

Παναθηναϊκός (Αναστασίου): Κοτσόλης, Σίλντενφελντ, Ρισβάνης, Τριανταφυλλόπουλος, Μπούρμπος, Χουχούμης, Λαγός, Μπούι, Ντίνας, Κλωναρίδης, Πέτριτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Στιλ, Σπυρόπουλος, Κουτρουμπής, Μέντες, Νάνο, Δώνης, Σταματάκης, Μπαϊράμι, Νίνης, Μπερίσα, Μπεργκ.

Μαζί παρακολούθησαν τον αγώνα Μελισσανίδης κι Αλαφούζος (PHOTOS)

Το ανεπίσημο ντεμπούτο του Νίνη (PHOTOS)

Το live του φιλικού

14:32
14:30 Αγαπητοί φίλοι, καλησπέρα από το "Σπύρος Λούης", όπου η ΑΕΚ υποδέχεται τον Παναθηναϊκό σε ένα φιλικό με ξεχωριστή σημασία.
14:35
Οι δύο ομάδες οργάνωσαν το φιλικό παιχνίδι ώστε να καλύψουν την απουσία επίσημης αγωνιστικής δραστηριότητας.
14:36
Ωστόσο, με δεδομένη την κόντρα που έχει ξεσπάσει ανάμεσα στον Δημήτρη Μελισσανίδη και τον Βαγγέλη Μαρινάκη και την υποστήριξη του Γιάννη Αλαφούζου στον πρώτο, το ματς έχει και σημειολογική σημασία για τη συμμαχία των δύο ανδρών.
14:37
Το αθηναϊκό ντέρμπι, έστω και σε φιλική version, δεν θα έχει τηλεοπτική κάλυψη και θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών.
14:38
Για τη γηπεδούχο ΑΕΚ αρχίζουν οι Ανέστης, Μπακάκης, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Πεταυράκης, Κορδέρο, Ανάκογλου, Πλατέλλας, Μάνταλος, Μπαρμπόσα, Αραβίδης.
14:41
Για το φιλοξενούμενο Παναθηναϊκό παίζουν οι Κοτσόλης, Σίλντενφελντ, Ρισβάνης, Τριανταφυλλόπουλος, Μπούρμπος, Χουχούμης, Λαγός, Μπούι, Ντίνας, Κλωναρίδης, Πέτριτς.
14:45
Η ΑΕΚ θα παίξει με τον Μπακάκη δεξιό μπακ, τον Πεταυράκη αριστερό, τους Κολοβέτσιο, Λαμπρόπουλο στα στόπερ, τους Κορδέρο, Ανάκογλου αμυντικούς χαφ, τον Μάντελο επιτελικό μέσο, τον Πλατέλλα δεξιό εξτρέμ, τον Μπαρμπόσα αριστερό και τον Αραβίδη στην κορυφή της επίθεσης.
14:46
Η σύνθεση του Παναθηναϊκού δημιουργεί απορίες όσον αφορά τον σχηματισμό της.
14:47
Με βάση τη λογική, οι Τριανταφυλλόπουλος, Ρισβάνης, Σίλντενφελντ θα είναι στην τριάδα των στόπερ, ο Μπούρμπος ο δεξιός μπακ-χαφ, ο Χουχούμης ο αριστερός, οι Λαγός και Μπούι οι δύο αμυντικοί χαφ, ο Ντίνας ο επιτελικός χαφ και οι Κλωναρίδης, Πέτριτς στην επίθεση.
14:48
Οι δύο ομάδες έχουν ολοκληρώσει την προθέρμανση τους και αποχωρούν για τα αποδυτήρια.
14:49
Υπάρχει διαιτητής, δύο βοηθοί και τέταρτος, ώστε το ματς να έχει κανονική διαιτησία.
14:52
Μόλις έφτασε στο γήπεδο ο πρόεδρος της ΠΑΕ Παναθηναϊκός, Γιάννης Αλαφούζος
14:53
Υπενθυμίζεται ότι το ματς δεν έχει τηλεοπτική κάλυψη και διεξάγεται κεκλεισμένων των θυρών.
14:56
Ο Γιάννης Αλαφούζος έχει κάτσει στο μπουθ δίπλα στον Δημήτρη Μελισσανίδη.
15:00
Οι δύο ενδεκάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο.
15:01
Οι δύο ενδεκάδες και η διαιτητική τριάδα θα βγουν μία κοινή αναμνηστική φωτογραφία.
15:02
1΄ Αρχίζει το ματς.
15:04
Με 3-5-2 ο Παναθηναϊκός, με 4-3-3 η ΑΕΚ.
15:05
Ίσως ο Αναστασίου να κάνει πρόβα εν όψει του αγώνα της Μόσχας, την επόμενη Πέμπτη με τη Ντιναμό.
15:07
Καμία αξιόλογη ευκαιρία μέχρι στιγμής για τις δύο ομάδες, παίζουν ένα αναγνωριστικό παιχνίδι.
15:08
Για την ΑΕΚ είναι μία καλή ευκαιρία να τεστάρει τις δυνάμεις της κόντρα σε μία από τις δυνατές ομάδες της Superleague, αλλά και να δείξει τη δυναμική της.
15:10
Η ΑΕΚ επιτίθεται κυρίως από αριστερά έως τώρα, με τους Πεταυράκη και Μπαρμπόσα, θέλοντας να βγάλει αριθμητικό πλεονέκτημα.
15:11
Ο Παναθηναϊκός προσπαθεί να πιέσει ψηλά και να βγάλει κλεψίματα.
15:14
Οι Μελισσανίδης και Αλαφούζος στο μπουθ, παρακολουθούν το ματς.
15:15
Έκανε την κάθετη πάσα ο Ντίνας, αλλά ο Πέτριτς κινήθηκε αργά στην πορεία τηςμπάλας.
15:16
Η ΑΕΚ έχει για περισσότερα λεπτά τη μπάλα στα πόδια της, αλλά ο Παναθηναϊκός βγάζει πιο εύκολα την κόντρα.
15:17
14' Χαμηλή πάσα του Χουχούμη, ο Πέτριτς σούταρε στην κίνηση, αλλά δεν τη βρήκε καλά και η μπάλα έφυγε προς την πλάγια γραμμή.
15:19
Ο Κλωναρίδης παίζει πολύ με τη μπάλα από δεξιά, αλλά έως τώρα ο Πεταυράκης τον έχει σταματήσει.
15:21
Κάθετη εφόρμηση του Μάνταλου με τη μπάλα, ο Σίλντενφελντ τον έκοψε τελευταία στιγμή.
15:22
Σέντρα του Μπούρμπου από δεξιά, τελευταία στιγμή ο Κολοβέτσιος απομάκρυνε προς του Πέτριτς.
15:23
Σέντρα του Χουχούμη, ο Κλωναρίδης σούταρε στην κίνηση, αλλά η μπάλα κατέληξε στον Ανέστη.
15:24
Έχει ανέβει ο Παναθηναϊκός, βγάζει φάσεις στην περιοχή της ΑΕΚ.
15:25
Αρκετές σέντρες με τον Πέτριτς να σημαδεύεται, αλλά η έλλειψη ταχύτητας επιτρέπει στους Λαμπρόπουλο και Κολοβέτσιο να τον προλαβαίνουν.
15:27
Μία στημένη φάση για τον Παναθηναϊκό πέρασε αναξιοποίητη.
15:28
Από λάθος του Τριανταφυλλόπουλου, ο Αραβίδης πήγε να βγει τετ α τετ, αλλά ο Ρισβάνης πρόλαβε να κόψει.
15:29
Ο Μάνταλος είναι ο πιο δραστήριος παίκτης της ΑΕΚ στο επιετικό κομμάτι και προβληματίζει τους αμυνόμενους.
15:31
27' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ. Ο Μπαρμπόσα έκανε τη σέντρα από αριστερά, στο πρώτο δοκάρι ο Αραβίδης πρόλαβε τον Τριανταφυλλόπουλο και πλάσαρε εύστοχα.
15:32
Ο Ντίνας γύρισε τη μπάλα από δεξιά, ο Μπακάκης έδιωξε πριν σουτάρει ο Χουχούμης.
15:34
Έχει βγει μπροστά ο Παναθηναϊκός και προσπαθεί να επιτεθεί.
15:35
Σουτ του Χουχούμη, η μπάλα κόντραρε στον Κορδέρο και κατέληξε άουτ.
15:35
Γυριστό σουτ του Ρισβάνη εντός περιοχής, η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.
15:37
Έχει ανεβάσει ψηλά την πίεση του ο Παναθηναϊκός, όμως η ΑΕΚ την διαχειρίζεται σωστά.
15:38
34' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ: Ο Πλατέλλας κινήθηκε αριστερά στην περιοχή, πέρασε τον Ρισβάνη και με φαλτσαριστό σουτ, έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Κοτσόλη.
15:39
Φωνές από τον Αναστασίου στους παίκτες του, ώστε να τους αφυπνίσει.
15:41
37' Μπαλιά-τρύπα του Μπαρμπόσα στο πέναλτι, ο Πλατέλλας κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε προ του Κοτσόλη, αλλά ο Τριανταφυλλόπουλος πρόλαβε να διώξει στη γραμμή πριν διαμορφωθεί το 3-0.
15:43
Σέντρα του Πλατέλλα, ο Αραβίδης επιχείρησε να πιάσει την κεφαλιά αλλά δεν τη βρήκε σωστά.
15:44
"Κόμπρα" η ΑΕΚ στις αντεπιθέσεις, βρήκε ψηλά την άμυνα του Παναθηναϊκού, έχει πετύχει δύο γκολ και μπορούσε να σκοράρει άλλο ένα.
15:44
Ο Λαγός έκανε ένα σκληρό μαρκάρισμα στη σέντρα στον Μάνταλο και ο χαφ της ΑΕΚ έχει μείνει στο έδαφος.
15:45
Αποχωρεί με το αμαξάκι εκτός αγωνιστικού χώρου και κρατάει το πόδι του.
15:46
Ο Μάνταλος δεν θα συνεχίσει και τη θέση του πήρε ο Ντακόλ.
15:48
43' Εκτέλεση φάουλ του Ντακόλ έξω από την περιοχή, ο Κοτσόλης μπλόκαρε.
15:50
45' Ο Μπαρμπόσα πέρασε ανάμεσα από τους Μπούρμπο και Τριανταφυλλόπουλο, αλλά αντί να σοαυτάρει, έκανε την αδύναμη σέντρα και ο Κοτσόλης μπλόκαρε.
15:50
Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
16:05
Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο.
16:06
Αλλάζει όλη την ενδεκάδα του Παναθηναϊκού ο Αναστασίου.
16:07
Τέρμα ο Στιλ, άμυνα οι Σπυρόπουλος, Κουτρουμπής, Μέντες, Νάνο, στη μεσαία γραμμή οι Δώνης, Σταματάκης, Μπαϊράμι, Νίνης και στην επίθεση οι Μπερίσα, Μπεργκ.
16:08
47' Σέντρα του Σπυρόπουλου, ο Μπεργκ έκανε την κεφαλιά πάσα στο δεύτερο δοκάρι και αμαρκάριστος ο Δώνηςμε προβολή, σκόραρε.
16:10
Η ΑΕΚ δεν έχει αλλαγές στη σύνθεση της.
16:10
49' Συρτό σουτ του Νίνη, η μπάλα άουτ.
16:12
Η είσοδος του Μπεργκ ανέβασε τον Παναθηναϊκό, αλλά ακόμα ο Σουηδός δεν μπαίνει στις μονομαχίες.
16:12
Αρκετά κινητικός ο Νίνης στα πρώτα λεπτά, παίρνει πρωτοβουλίες.
16:13
Η ΑΕΚ έχει περιοριστεί σε παθητικό ρόλο και δεν μπορεί να κρατήσει τη μπάλα, ή να βγει στην κόντρα όπως έκανε στο πρώτο ημίχρονο.
16:15
56' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ: Σέντρα του Σπυρόπουλου από δεξιά, αφύλακτος ο Μπερίσα στο πρώτο δοκάρι και με πλασέ, ισοφάρισε το σκορ.
16:17
58' Κάθετη πάσα του Νίνη στον Μπεργκ, αυτός σούταρε δυνατά και ο Ανέστης απέκρουσε σε κόρνερ.
16:19
59' Αλλαγές για την ΑΕΚ. Βγαίνουν οι Αραβίδης και Πλτέλλας και μπαίνουν οι Ντούνης και Ζόριτς.
16:21
60' Κάθετη πάσα του Σταματάκη στον Μπεργκ, αυτός πλάσαρε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Μπαϊράμι σούταρε, αλλά ο Λαμπρόπουλος απομάκρυνε στη γραμμή.
16:21
Μόνολογος του Παναθηναϊκού το δεύτερο ημίχρονο.
16:23
Ιδιαίτερα δραστήριος ο Σπυρόπουλος, με τις σέντρες του έχει ανοίξει την άμυνα της ΑΕΚ και με τις ενέργειες του δίνει λύσεις στην ανάπτυξη.
16:23
62' Σουτ του Νάνο από το ημικύκλιο, απέκρουσε ο Ανέστης σε κόρνερ στη δεξιά γωνία του.
16:24
Χαμηλό σουτ του Κουτρουμπή στο πέναλτι, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Ανέστης.
16:26
65' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ: Στην πρώτη της ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ζόριτς με κεφαλιά πάσα βρήκε τον Ντακόλ και αυτός εξ΄ επαφής με δεύτερη κεφαλιά σκόραρε.
16:27
Από διαδοχικά λάθη προήλθε το γκολ της ΑΕΚ, πρώτα από την αδυναμία του Μέντες να διώξει και μετά από την λάθος ενέργεια του Νάνο να τριπλάρει, αφύ έχασε τη μπάλα από τον Ντούνη.
16:27
66' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Σαρρής στη θέση του Λαμπρόπουλου.
16:30
69'  Αλλαγές για την ΑΕΚ. Μπαίνουν οι Μπρέσεβιτς και Ρόβας αντί των Ανάκογλου και Μπαρμπόσα.
16:31
Το γκολ της ΑΕΚ της έδωσε ξανά τον έλεγχο του ματς.
16:33
Ο Ντούνης βγήκε τετ α τετ αλλά ο Νάνο τον έκοψε και βγήκε με τη μπάλα στην επίθεση.
16:35
73' Αλλαγές για την ΑΕΚ. Βγήκαν οι Πεταυράκης και Κορδέρο και μπήκαν οι Γροντής και Φαγέ.
16:36
75' Γκολ που δεν μέτρησε για τον Παναθηναϊκό, αφού μετά από φάουλ του Μπαϊράμι, ο Μπερίσα έκανε την κεφαλιά και σκόραρε, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.
16:37
76' Νίνης και Μπεργκ έπαιξαν το "ένα-δύο", αλλά δεν συνδυάστηκαν σωστά.
16:38
77' Δυνατό σουτ του Ντακόλ εντός περιοχής, ο Στιλ απέκρουσε.
16:39
78' Ο Μπεργκ έσπασε το οφσάιντ και βγήκε τετ α τετ, όμως στην προσπάθεια του να περάσει τον Ανέστη, εκείνος τον έκοψε.
16:40
80' Μακρινό σουτ του Φαγέ, η μπάλα άουτ.
16:42
Έχει πέσει ο ρυθμός και γίνονται πολλά λάθη.
16:44
83' Αλλαγές για την ΑΕΚ. Βγήκαν οι Κολοβέτσιος και Μπακάκης και μπήκαν οι Σβάρνας και Τζανετόπουλος.
16:45
Η ΑΕΚ κυκλοφορεί τη μπάλα και ο Παναθηναϊκός προσπαθεί να βγάλει κλεψίματα.
16:46
85' Ο Μπαϊράμι προωθήθηκε κάθετα και πάσαρε στον Μπερίσα, αλλά αυτός πλάσαρε αρκετά μέτρα άουτ.
16:47
Η ΑΕΚ έχει κερδίσει κόρνερ.
16:49
88' Σέντρα του Σπυρόπουλου, ο Μπεργκ δεν βρήκε καλά τη μπάλα και ο Ανέστης μπλόκαρε.
16:50
Ο Μπερίσα σουτάρει εντός περιοχής και ο Ανέστης μπλόκαρε.
16:52
Τέλος παιχνδιού, ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 3-2.
16:53
Η ΑΕΚ παίρνει μία νίκη γοήτρου επικρατώντας 3-2 του Παναθηναϊκού.
16:53
Ο Παναθηναϊκός είχε περισσότερες κλασικές ευκαιρίες, με τετ α τετ και δύο δοκάρια, η ΑΕΚ είχε την ουσία και αξιοποίησε τις ευκαιρίες της.