Δεν κερδίζει ούτε τους... χειρότερους!

Ο Παναθηναϊκός γκέλαρε για τέταρτο σερί παιχνίδι και το Contra.gr ψάχνει μέσα από τους αριθμούς την απάντηση στην... πράσινη αποτυχία. Οι πολλές τελικές που δεν γίνονται γκολ, η κούραση στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικότερα μετά το 70' και μια διαπίστωση για τα... X-Files.

villafanez ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Το τι συμβαίνει στις προπονήσεις το γνωρίζουν καλά ο Αντρέα Στραματσόνι με το τιμ του, οι ποδοσφαιριστές και κάποια στελέχη της ΠΑΕ Παναθηναϊκός. Εμείς κρίνουμε το αποτέλεσμα και η αλήθεια είναι πως μέχρι στιγμής προκαλεί ανησυχία.

Βάσει των αριθμών, το "τριφύλλι" είναι μία αλλοπρόσαλλη ομάδα που μπορεί για το καλύτερο και το χειρότερο. Μέση λύση δεν φαίνεται στον ορίζοντα. Επίσης είναι ένα σύνολο, που φανερά πλέον, έχει τεράστιο πρόβλημα διαχείρισης των δυνάμεων, αφού δέχεται πολλά γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα μετά το 80ο λεπτό! Ας τα δούμε όμως αναλυτικά.

X-FILES

Ποια ομάδα έχει τις περισσότερες τελικές στο πρωτάθλημα; Ο Παναθηναϊκός με... διαφορά (97)! Ποιες ομάδες έχουν τις λιγότερες τελικές; Ξάνθη (36), Βέροια (37) και Ηρακλής (42). Μαντέψε. Οι πράσινοι γκέλαραν στην Super League με τις δυο πρώτες (ήττα, ισοπαλία), ενώ με τον Γηραιό ήρθε γκέλα στην πρεμιέρα του κυπέλλου (ισοπαλία) παρότι οι πράσινοι είχαν και πάλι ένα ένα σωρό ευκαιρίες ( 17-4).

Στην Ευρώπη πάνω κάτω η ίδια εικόνα. Μόνο στην αναμέτρηση με τον Άγιαξ οι πράσινοι ήταν κατώτεροι σε θέμα τελικών:

Παναθηναϊκός - Άγιαξ: 7 - 12

Θέλτα - Παναθηναϊκός: 5 - 13

Σταντάρ - Παναθηναϊκός: 6 - 5

ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ

Πάμε και στο κομμάτι που έχει το περισσότερο... ζουμί. Στα τελευταία έξι παιχνίδια ο Παναθηναϊκός έχει δεχθεί οκτώ γκολ. Τα επτά από αυτά έχουν μπει στο δεύτερο ημίχρονο. Τα τέσσερα από αυτά μετά το 80ο λεπτό!