3ος γύρος: Άνοιξε λογαριασμό ο Λουίζ Αντριάνο, πέρασε η Μίλαν

Ιδανικό ήταν το επίσημο ντεμπούτο του Λουίζ Αντριάνο με τη φανέλα της Μίλαν, αφού σκόραρε στο "Σαν Σίρο" και συνέβαλε στη νίκη-πρόκριση της ομάδας του επί της Περούτζια με 2-0.

Μίλαν

Την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Coppa Italia πανηγύρισε η Μίλαν , η οποία επικράτησε 2-0 εντός έδρας της Περούτζια.

Ο Σίνισα Μιχαΐλοβιτς έδωσε φανέλα βασικού στους νεοαποκτηθέντες Κάρλος Μπάκα και Λουίζ Αντριάνο, οι οποίοι συνυπήρξαν για πρώτη φορά στη γραμμή κρούσης των "ροσονέρι" σε επίσημο ματς.

Ο Κεϊσούκε Χόντα εκμεταλλεύθηκε μία υπέροχη προσποίηση του Λουίζ Αντριάνο και άνοιξε το σκορ με σουτ στο 9ο λεπτό, ενώ έπειτα από ασίστ του Ιάπωνα, ο Βραζιλιάνος διπλασίασε το προβάδισμα της Μίλαν στο 27ο.

Ο Πιερπάολο Μπισόλι, προπονητής της Περούτζια, άλλαξε τη διάταξη από 4-4-1-1 σε 4-4-2 (προς το 20ό λεπτό), ωστόσο η ομάδα του δεν απείλησε καθόλου τα καρέ του Ντιέγκο Λόπεθ.

Ο Ματία ντε Σίλιο δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Ροσάτι στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ωστόσο το γεγονός ότι δεν σκόραρε είχε μικρή σημασία από τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ντάβιντε Λαντζαφάμε για σκληρό φάουλ στον Αντρέα Μπερτολάτσι στο 63'.

Το 2-0 παρέμεινε μέχρι τέλους και η Μίλαν προκρίθηκε στη φάση των "16".

Μίλαν (4-3-1-2): Ντιέγκο Λόπεθ, Ντε Σίλιο, Έλι, Ρομανιόλι, Αντονέλι, Μποναβεντούρα (74' Πόλι), Ντε Γιονγκ, Μπερτολάτσι, Χόντα (69' Μενέζ), Μπάκα, Λουίζ Αντριάνο.

Περούτζια (4-4-1-1): Ροσάτι, Ντελ Πρέτε, Βόλτα, Μαντσίνι, Ρόσι, Σπινάτσολα, Σαλίφου, Ρίτσο, Φαμπίνιο, Λαντζαφάμε, Αρντεμάνι.