Φάση των 16: Καθάρισε ο Περέα για την Λάτσιο

Με μεγάλο πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Μπράιαν Περέα, η Λάτσιο επικράτησε 2-1 της Πάρμα στις καθυστερήσεις και πήρε το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του Coppa Italia όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Νάπολι-Αταλάντα.

Η κάτοχος του τροπαίου έχασε κάποιες ευκαιρίες μέχρι να σκοράρει ο ταλαντούχος Μπράιαν Περέα (στο 25ο λεπτό ύστερα από ασθενή απόκρουση του άπειρου Πάβολ Μπάιζα σε σουτ του Φελίπε Άντερσον). Στη συνέχεια, πάντως, η Πάρμα κέρδισε κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο του "Ολίμπικο" και ευτύχησε να ισοφαρίσει στο 43' με πλασέ του Ζονατάν Μπιαμπιανί, έπειτα από σέντρα του Ματία Κασάνι (είχε ευθύνη ο μέχρι πρότινος τραυματίας Αμπντουλαΐ Κονκό).

Το δεύτερο μέρος ήταν εξίσου καλό με το πρώτο, μόνο που αυτή τη φορά οι "παρμέντσι" δημιούργησαν δύο κλασικότατες ευκαιρίες για να ανατρέψουν τα δεδομένα με τον Νικόλα Σανσόνε (στο 69' και το 82'). Τελικά η ομάδα που σκόραρε ήταν η Λάτσιο και μάλιστα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με πανομοιότυπο ψηλοκρεμαστό πλασέ του Περέα, έπειτα από σέντρα του Αντόνιο Καντρέβα, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή.

Λάτσιο (4-2-3-1): Μπερίσα, Κονκό, Ράντου (56' Καβάντα), Μπίγλια, Νοβαρέτι (75' Ντίας), Σιανί, Φελίπε, Ονάζι, Περέα, Έντερσον (67' Καντρέβα), Κεϊτά.

Πάρμα (4-3-3): Μπάιζα, Κασάνι, Γκόμπι, Μαρκιόνι, Παλέτα, Φελίπε, Γκάργκανο, Παρόλο, Κασάνο, Μπιαμπιανί (67' Παλαντίνο), Σανσόνε.

# Ο Μπράιαν Περέα είναι ο μοναδικός παίκτης της Λάτσιο που έχει σκοράρει και στις τρεις διοργανώσεις (Serie A, Coppa Italia, Europa League).

# Η Λάτσιο συνέχισε την παράδοση που τη θέλει να μην χάνει εντός έδρας στο θεσμό του Κυπέλλου. Στα τελευταία 15 ματς μετρά μόλις μία ήττα (από την Ρόμα τον Ιανουάριο του 2011).

# Η Πάρμα έφτασε τις επτά συνεχόμενες ισοπαλίες ή ήττες σε εκτός έδρας ματς του Κυπέλλου.

Τα αποτελέσματα της φάσης των "16"

Τετάρτη 19 Δεκεμβρίου 2013

21:45 Γιουβέντους - Αβελίνο 3-0

(7' Τζιοβίνκο, 16' Κάσερες, 34' Κουαλιαρέλα)

Δ. Νάπολι ή Αταλάντα - Λάτσιο

* Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις 22 Ιανουαρίου 2014.

Τα ζευγάρια των ημιτελικών

1. Νικητής Α - Νικητής Β

2. Νικητής Γ - Νικητής Δ

* Οι πρώτοι αγώνες θα διεξαχθούν στις 5 Φεβρουαρίου και οι επαναληπτικοί στις 12 Φεβρουαρίου 2014.