Φάση των 32: Πρόκριση μέσω... παράτασης για Μίλαν

Η Μίλαν τα βρήκε "σκούρα" κόντρα στη μαχητική Κροτόνε, αλλά τελικά πήρε τη νίκη (3-1) και κατ' επέκταση την πρόκριση για τους "16" του Coppa Italia στην ημίωρη παράταση χάρη στα γκολ των Μποναβεντούρα (105') και Νιάνγκ (115').

Ο Σίνισα Μιχαΐλοβιτς αποφάσισε να αλλάξει ολοκληρωτικά την ενδεκάδα σε σχέση με το παιχνίδι του πρωταθλήματος κόντρα στη Σαμπντόρια, με αποτέλεσμα η Μίλαν να αντιμετωπίσει προβλήματα συνοχής στο πρώτο ημίχρονο. Η Κροτόνε τα εκμεταλλεύτηκε κι έχασε δύο καλές ευκαιρίες με τους Τζουζέπε Τορομίνο (20') και Ραφαέλε Παλαντίνο, αλλά ο Κρίστιαν Αμπιάτι δήλωσε "παρών" κι έσωσε την ομάδα του. Οι "ροσονέρι" ισορρόπησαν το παιχνίδι και "απάντησαν" με τον Σούσο στο 32' και τον Αντόνιο Νοτσερίνο στο 39', αλλά η μπάλα δεν τους έκανε στο χατίρι με τον Άλεξ Κόρνταζ να πραγματοποιεί μία εντυπωσιακή επέμβαση στο σουτ του δεύτερου.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους και συγκεκριμένα στο 47' ο Λουίζ Αντριάνο έλυσε τον "γόρδιο δεσμό" για τους Μιλανέζους. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός δέχθηκε εξαιρετική κάθετη πάσα από τον Αντρέα Πόλι, ξεπέρασε τον Κόρνταζ κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι δεν τα έβαλαν κάτω και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα με τον Άντε Μπούντιμιρ, ο οποίος απέφυγε εξαιρετικά τον Σαπάτα και με τρομερό αριστερό σουτ νίκησε τον Αμπιάτι για το 1-1. Οι παίκτες του Μιχαΐλοβιτς πίεσαν για το πολυπόθητο γκολ, αλλά δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα του Κόρνταζ.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, με τον Τζιάκομο Μποναβεντούρα να δίνει τη λύση στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ. Στο 115', ο... φορμαρισμένος Νιανγκ "κλείδωσε" τη νίκη με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Μίλαν (4-3-3): Αμπιάτι, Καλάμπρια, Ζαπάτα, Μεξές, Ντε Σίλιο, Πόλι, Μάουρι (99' Μοντολίβο), Νοτσερίνο (71' Μποναβεντούρα), Σούσο (71' Νιανγκ), Χόντα, Λουίζ Αντριάνο.

Κροτόνε (3-4-3): Κορντάζ, Γιάο (71' Γκάλι), Κρεμονέζι, Φεράρι, Μπαλάζα, Πάρο, Μπαρμπέρις, Μαρτέλλα, Ντε Τζιόρτζιο, Παλαντίνο (32' Μπούντιμιρ), Τορομίνο (67' Στόιαν).