Ημιτελικά: Δεν άντεξε στο "Ολίμπικο" η Νάπολι

Η Ρόμα έχασε προβάδισμα 2 τερμάτων στο "Ολίμπικο", αλλά με γκολ του Ζερβίνιο στο 88' πήρε τη νίκη 3-2 επί της Νάπολι στον πρώτο ημιτελικό του Coppa Italia.

Οι "τζιαλορόσι" προηγήθηκαν με 2 καταπληκτικά τέρματα των Ζερβίνιο και Κέβιν Στρότμαν, σε ένα 1ο ημίχρονο όπου ήταν οι κυρίαρχοι του αγώνα και είχαν τον έλεγχο. Οι "παρτενοπέι" αιφνιδιάστηκαν και όντας σε κακή κατάσταση, δεν κατάφεραν να αντιδράσουν άμεσα στις ορέξεις των γηπεδούχων.

Για να δεχθούν γκολ για πρώτη φορά μετά από 557 λεπτά (9 ώρες και 17 λεπτά) εντός έδρας οι "τζιαλορόσι", χρειάστηκε η παρέμβαση ενός πρώην παίκτη της Νάπολι. Ο Μόργκαν ντε Σάνκτις σημείωσε ένα αστείο αυτογκόλ με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου κι έβαλε ξανά στο παιχνίδι τους φιλοξενούμενους. Τέσσερα λεπτά μετά από την είσοδό του στο παιχνίδι, ο Ντρις Μέρτενς ισοφάρισε σε 2-2 και αναπτέρωσε το ηθικό της ομάδας του Ράφα Μπενίτεθ. Ο Ισπανός τεχνικός έριξε στο παιχνίδι τον Βαλόν Μπεράμι για να κρατήσει την ισοπαλία, αλλά ο Ζερβίνιο είχε διαφορετική άποψη και με γκολ στο 88' έδωσε ισχνό προβάδισμα στο συγκρότημα του Ρουντί Γκαρσιά.

Ρόμα (4-3-3): Ντε Σάνκτις, Μάικον, Μπενατιά, Καστάν, Τοροσίδης, Στρότμαν, Ντε Ρόσι, Ναϊνγκολάν (60' Πιάνιτς), Λιάγιτς (72' Φλορέντζι), Τότι (65' Ντέστρο), Ζερβίνιο

Νάπολι (4-2-3-1): Ρέινα, Μάτζιο, Αλμπιόλ, Φερνάντες, Ρεβεγέ (24' Γκουλάμ), Ζορζίνιο, Ινλέρ, Καγεχόν, Χάμσικ (66' Μέρτενς), Ινσίνιε, Ιγκουαΐν (85' Μπεραμί)