Γιουβέντους - Ίντερ 3-0

Η Γιουβέντους, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλβάρο Μοράτα, επικράτησε με 3-0 της Ίντερ στο "Juventus Stadium" και πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στον μεγάλο τελικό του Coppa Italia. Με 10 παίκτες από το 70' οι "νερατζούρι" λόγω αποβολής του Χέισον Μουρίγιο.

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό του Coppa Italia έκανε η Γιουβέντους, η οποία επιβλήθηκε με 3-0 της Ίντερ εντός έδρας. Η απόφαση του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι να αφήσει στον πάγκο -για λόγους ξεκούρασης- τον Πάολο Ντιμπάλα, δυσκόλεψε τους "μπιανκονέρι" στον δημιουργικό τομέα. Οι "νερατζούρι" το εκμεταλλεύτηκαν και έχασαν δύο καλές ευκαιρίες με τους Γκάρι Μεδέλ (9') και Φελίπε Μέλο (10'). Στο 14' οι γηπεδούχοι ζήτησαν σωστά πέναλτι σε χέρι του Μεδέλ, αλλά ο Πάολο Ταλιαβέντο έδειξε να συνεχιστεί κανονικά ο αγώνας.

Η Γιουβέντους ανέλαβε τα ηνία κι είχε μία καλή στιγμή στο 21', όταν το διαγώνιο σουτ του Χουάν Κουαδράδο πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Σαμίρ Χαντάνοβιτς. Τελικά, η "Μεγάλη Κυρία" μετουσίωσε την υπεροχή της σε γκολ, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αλβάρο Μοράτα στο 36ο λεπτό. Ένα πέναλτι που κέρδισε ο Κουαδράδο σε ανατροπή από τον Χέισον Μουρίγιο. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, καθώς οι "μπιανκονέρι" θέλησαν να κρατήσουν το υπέρ τους προβάδισμα.

Οι παίκτες του Ρομπέρτο Μαντσίνι δεν έδειχναν ικανοί να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Νέτο, ενώ στον αντίποδα οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να χτυπήσουν στην κόντρα επίθεση. Σε μία απ' αυτές, ο Μοράτα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με όμορφο σουτ, ύστερα από γύρισμα του Πατριτς Εβρά και αδυναμία του Φελίπε Μέλο να απομακρύνει την μπάλα.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για τους "νερατζούρι", αφού στο 70' ο Μουρίγιο αντίκρισε -σωστά- τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και είδε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Η "Γιούβε" προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα κι έχασε μία τεράστια ευκαιρία στο 78', όταν το πλασέ του Μοράτα από πλεονεκτική θέση κατέληξε πάνω από την εστία του Χαντάνοβιτς. Τελικά, ό,τι δεν κατάφερε ο Ισπανός άσος στο 78', κατάφερε πέντε λεπτά αργότερα ο νεοεισελθών Ντιμπάλα. Ο Kουαντούο Ασαμόα έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Αργεντινός σταρ με πλασέ στην κίνηση διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Γιουβέντους (3-5-2):Νέτο, Κασέρες, Μπονούτσι, Κιελίνι, Κουαδράδο (90' Παντοΐν), Πογκμπά, Μαρκίζιο, Ασαμόα, Εβρά (83' Άλεξ Σάντρο), Μάντζουκιτς (76' Ντιμπάλα), Μοράτα.

Ίντερ (4-1-2-3):Χαντάνοβιτς, Ντ' Αμπρόζιο, Μιράντα, Μουρίγιο, Ναγκατόμο, Μεδέλ, Φελίπε Μέλο (64' Μπρόζοβιτς), Κοντογκμπιά, Μπιαμπιανί (77' Ικάρντι), Λιάγιτς (80' Χεσούς), Γιόβετιτς.

Το live της αναμέτρησης

21:31
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ της Γιουβέντους και της Ίντερ στο πλαίσιο των ημιτελικών του Coppa Italia.
21:33
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Γιουβέντους (3-5-2): Νέτο, Κασέρες, Μπονούτσι, Κιελίνι, Κουαδράδο, Πογκμπά, Μαρκίζιο, Ασαμόα, Εβρά, Μάντζουκιτς, Μοράτα.
Ίντερ (4-1-2-3): Χαντάνοβιτς, Ντ' Αμπρόζιο, Μιράντα, Μουρίγιο, Ναγκατόμο, Μεδέλ, Φελίπε Μέλο, Κοντογκμπιά, Μπιαμπιανί, Λιάγιτς, Γιόβετιτς.

21:44
Οι καθιερωμένες χειραψίες πριν την έναρξη του αγώνα.
21:45
Video από τις εξέδρες του γηπέδου:
21:46
1' Έναρξη του αγώνα.
21:48
2' Ευκαιρία για τη Γιουβέντους! Σουτ του Ασαμόα μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ!
21:50
Η Γιουβέντους έχει τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα λεπτά.
21:51
Το κορεό των φίλων της Γιουβέντους:
21:55
9' Ωραίο σουτ του Μεδέλ, η μπάλα άουτ.
21:56
10' Σουτ του Φελίπε Μέλο, μπλόκαρε ο Νέτο.
22:00
Οι παίκτες της Γιουβέντους διαμαρτύρονται για χέρι του Μεδέλ μέσα στην μεγάλη περιοχή, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Κουαδράδο. Σωστές οι διαμαρτυρίες, καθώς ο Χιλιανός βρίσκει την μπάλα με το χέρι.
22:03
To χέρι του Μεδέλ:
22:04
18' Κίτρινη κάρτα στον Μπονούτσι.
22:07
21' Ευκαιρία για τη Γιουβέντους! Ωραία προσπάθεια και σουτ του Κουαδράδο, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Χαντάνοβιτς!
22:09
Η Γιουβέντους έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγωνα, αλλά δεν έχει καταφέρει -μέχρι στιγμής- να μετουσιώσει την υπεροχή σε γκολ.
22:16
Πάβελ Νέντβεντ, Χαβιέρ Σανέτι, Ντέγιαν Στάνκοβιτς, Νταβίντ Τρεζεγκέ στις εξέδρες του γηπέδου. Θρυλικές μορφές των δύο ομάδων.
22:18
32' Σέντρα του Ντ' Αμπρόζιο, κεφαλιά του Γιόβετιτς, η μπάλα μακριά από την εστία του Νέτο.
22:20
34' ΠΕΝΑΛΤΙ για τη Γουβέντους! Ο Μουρίγιο ανέτρεψε τον Κουαδράδο μέσα στην μεγάλη περιοχή κι ο Ταλιαβέντο έδειξε -σωστά- την άσπρη βούλα.
22:21
35' Κίτρινη κάρτα στον Μουρίγιο.
22:21
36' ΓΚΟΛ! Ο Μοράτα ευστοχεί και ανοίγει το σκορ για τη Γιουβέντους!
22:23
Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Κιελίνι.
22:24
Η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μοράτα:
22:26
Αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα στα τελευταία λεπτά.
22:28
42' Μακρινό σουτ του Μαρκίζιο, η μπάλα άουτ.
22:31
Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.
22:31
45 +1' Κίτρινη κάρτα στον Μιράντα.
22:33
45 +2' Ο Κουαδράδο εκτέλεσε το φάουλ, ο Μοράτα πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Χαντάνοβιτς.
22:33
45 +2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Η Γιουβέντους πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 1-0.
22:48
Όλα έτοιμα για να αρχίσει το δεύτερο μέρος.
22:49
Η Ίντερ στη σέντρα.
22:50
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρονου.
22:53
49' Σουτ του Κουαδράδο, η μπάλα πάνω στον Μουρίγιο.
22:54
Η Γιουβέντους έχει μπει πιο δυνατά και πιέζει για το δεύτερο γκολ.
22:56
22:59
H Ίντερ δεν δείχνει ικανή να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Νέτο.
23:05
Έχει πέσει αισθητά ο ρυθμός του αγώνα στο δεύτερο μέρος.
23:07
63' ΓΚΟΛ! 2-0 η Γιουβέντους και πάλι με τον Μοράτα! Ο Εβρά έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Φελίπε Μέλο δεν κατάφερε να απομακρύνει την μπάλα και ο Ισπανός άσος με εξαιρετικό σουτ διπλασίασε τα τέρματα των "μπιανκονέρι"!
23:08
64' Αλλαγή για την Ίντερ. Ο Μπρόζοβιτς στη θεση του Φελίπε Μέλο.
23:11
66' Ο Λιάγιτς εκτέλεσε το φάουλ, ο Μουρίγιο πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Νέτο μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.
23:14
70' ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα στον Μουρίγιο! Ο Κολομβιανός ανέτρεψε εκτός περιοχής τον Κουαδράδο κι είδε σωστά τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.
23:16
Φάουλ σε καλή θέση για τη Γιουβέντους.
23:16
72' Ο Πογκμπά εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα βρήκε στο τείχος και κατέληξε κόρνερ.
23:17
73' Κεφαλιά του Μοράτα, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα άουτ.
23:21
76' Αλλαγή για τη Γιουβέντους. Ο Ντιμπάλα στη θέση του Μάντζουκιτς.
23:21
77' Αλλαγή για την Ίντερ. Ο Ικάρντι εντός, ο Μπιαμπιανί εκτός.
23:23
78' Απίθανη ευκαιρία για τη Γοουβέντους! Ο Πογκμπά έβγαλε σέντρα "πάρε-βάλε" στον Μοράτα, αλλά ο Ισπανός δεν κατάφερε από πλεονεκτική θέση να στείλει την μπάλα στα δίχτυα!
23:24
80' Αλλαγή για την Ίντερ. Ο Χεσούς στη θέση του Λιάγιτς.
23:27
83' Αλλαγή για τη Γιουβέντους. Ο Άλεξ Σάντρο εντός, ο Εβρά εκτός.
23:28
83' ΓΚΟΟΟΟΛ! 3-0 η Γιουβέντους! Ο Ασαμόα έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο νεοεισελθών Ντιμπάλα με όμορφο πλασέ στην κίνηση "καθάρισε" την υπόθεση νίκη!
23:34
89' Κίτρινη κάρτα στον Κοντογκμπιά.
23:34
90' Αλλαγή για τη Γιουβέντους. Ο Παντοΐν στη θέση του Κουαδράδο.
23:35
91' Κίτρινη κάρτα στον Μιράντα.
23:35
Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.
23:36
92' Κεφαλιά του Μοράτα, η μπάλα άουτ.
23:40
95' Tέλος του αγώνα. Η Γιουβέντους επικράτησε με 3-0 της Ίντερ και πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στον μεγάλο τελικό του Coppa Italia.