Νάπολι - Λάτσιο 0-1

Η Λάτσιο επιστρέφει στον τελικό του Coppa Italia μετά από δύο χρόνια και για όγδοη φορά στην ιστορία της. Νίκησε 1-0 τη Νάπολι στο Σαν Πάολο, με γκολ του Λούλιτς, και στη μάχη της κούπας θ' αντιμετωπίσει στις 7 Ιουνίου στο Ολίμπικο την έτερη φιναλίστ Γιουβέντους.

Ένα ήταν σίγουρο πριν από τη σέντρα: πώς μία εκ των δύο τροπαιούχων της τελευταίας διετίας δεν θα είχε την ευκαιρία να διεκδικήσει το τρόπαιο.

Η Νάπολι είχε το βολικό 1-1 από τον αγώνα στη Ρώμη και η Λάτσιο την πίεση, αφού όφειλε να βρει εκτός έδρας γκολ για να προκριθεί. Άρχισε καλύτερα, αλλά μετά το 25' οι "παρτενοπέι" κυριάρχησαν. Το πρόβλημα ήταν ότι δεν έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα του Μπερίσα. Ο Γκαμπαντίνι στο 29' σημάδεψε, ενώ ο Ιγκουαΐν κάθε φορά που είχε την ευκαιρία να σκοράρει ενεργούσε λάθος.

Η Λάτσιο δεν μπορούσε να ελέγξει την κατάσταση και καθόλου απειλητική τουλάχιστον μέχρι να μπει στο ματς ο Σέναντ Λούλιτς. Ο Βόσνιος ακραίος έκανε εξαιρετική δουλειά ως κρυφός επιθετικός και στο 76' ανάγκασε τον Αντούχαρ σε μια δύσκολη επέμβαση.

Ο γκολκίπερ της Νάπολι πάντως δεν μπορούσε να κάνει κάτι στο 79', όταν ο Λούλιτς πλάσαρε εύστοχα. Μοναδική παραφωνία στο γκολ το γεγονός ότι η προσπάθεια άρχισε από τον εκτεθειμένο Κλόζε.

Ο Μπενίτεθ έπαιξε το χαρτί του Ινσίνιε, ο Ιταλός έκανε μια τρομερή ενέργεια στο 87', αλλά ο Λούλιτς ήταν και εκεί να διώξει την μπάλα προτού περάσει τη γραμμή. Εν πολλοίς καθόρισε τη μοίρα του ματς και έστειλε τη Λάτσιο στον τελικό.

Νάπολι (4-2-3-1): Αντούχαρ, Μάτζιο, Αλμπιόλ, Μπρίτος, Γκουλάμ, Ινλέρ, Γκάργκανο (85' Ινσίνιε), Γκαμπιαντίνι (73' Καγεχόν), Χάμσικ, Μέρτενς (68' Ντε Γκουζμάν), Ιγκουαΐν

Λάτσιο (4-3-3): Μπερίσα, Μπάστα, Ντε Φράι, Μαουρίσιο, Μπραφχάιντ (84' Καβαντά), Παρόλο, Μπίλια, Κατάλντι (55' Μάουρι), Καντρέβα (67' Λούλιτς), Φελίπε Άντερσον, Κλόζε

Φιορεντίνα - Γιουβέντους 0-3 (VIDEO)

21:15
Καλησπέρα σε όλους, μισή ώρα πριν από τον επαναληπτικό ημιτελικό του ιταλικού κυπέλλου μεταξύ Νάπολι και Λάτσιο.
21:15
Το παιχνίδι αρχίζει σε μισή ώρα. 1-1 ο πρώτος αγώνας στη Ρώμη.
21:16
Η Γιουβέντους περιμένει ήδη στον τελικό της 7ης Ιουνίου στη Ρώμη.
21:24
Ο Ράφα Μπενίτεθ, προπονητής της Νάπολι, έχει επιλέξει για το ματς τους: Αντούχαρ, Μάτζιο, Αλμπιόλ, Μπρίτος, Γκουλάμ, Ινλέρ, Γκάργκανο, Γκαμπιαντίνι, Χάμσικ, Μέρτενς, Ιγκουαΐν.
21:25
Η Λάτσιο του Στέφανο Πιόλι θα παίξει με τους Μπερίσα, Μπάστα, Ντε Φράι, Μαουρίσιο, Μπραφχάιντ, Κατάλντι, Μπίλια, Παρόλο, Καντρέβα, Κλόζε, Φελίπε Άντερσον
21:35
Σε δέκα λεπτά η σέντρα στο μεγάλο ματς.
21:37
Δεν υπάρχουν οπαδοί της Λάτσιο στο γήπεδο, τουλάχιστον όχι με διακριτικά. Υπήρξε σχετική απαγόρευση.
21:43
Ο τεχνικός διευθυντής της Λάτσιο, Ίγκλι Τάρε, ρωτήθηκε για τους εφετινούς στόχους και το δίλημμα κύπελλο ή δεύτερη θέση. Αποκρίθηκε: "Αν έπρεπε να διαλέξω, θα επέλεγα να είμαστε πάνω από τη Ρόμα". Αυτό μόνο...
21:48
Σέντρα στο παιχνίδι.
21:53
4ο λεπτό: Ευκαιρία για τη Λάτσιο με τον Καντρέβα. Επεμβαίνει ο Καντρέβα.
22:05
15ο λεπτό: Η Λάτσιο έχει την κατοχή στο πρώτο τέταρτο.
22:08
19ο λεπτό: Καλό το διαγώνιο σουτ του Καντρέβα. Απειλεί τον Αντούχαρ.
22:13
25ο λεπτό: Ο Μάτζιο κόβει τον Κλόζε που είχε μπει με απειλητικές διαθέσεις στην περιοχή.
22:20
29ο λεπτό: Δοκάρι για την ασθμαίνουσα έως τώρα Νάπολι. Ο Γκαμπιαντίνι εκτελεί φάουλ και η μπάλα βρίσκει στη ρίζα του αριστερού δοκαριού.
22:22
32ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Αλμπιόλ για μαρκάρισμα στον Κλόζε.
22:27
38ο λεπτό: Κεφαλιά του Γκαμπιαντίνι από τη σέντρα του Χάμσικ, περνάει άουτ η μπάλα.
22:29
40ο λεπτό: Καλές προϋποθέσεις, κακή εκδήλωση αντεπίθεσης από τον Άντερσον.
22:31
42o λεπτό: Ολομόναχος ο Μπραφχάιντ ενεργεί ως αμυντικός απέναντι στον Αντούχαρ και σπαταλάει την ευκαιρία.
22:34
Ημίχρονο στο Σαν Πάολο. Χωρίς σκορ τα πρώτα 45 λεπτά, αποτέλεσμα με το οποίο προκρίνεται η Νάπολι στον τελικό λόγω του 1-1 στη Ρώμη.
22:36
Καλύτερη στιγμή για το πρώτο μισό το δοκάρι της Νάπολι σε φάουλ του Γκαμπιαντίνι στο 29'. Μέχρι τότε η Λάτσιο πατούσε καλύτερα ή οι "παρτενοπέι" της είχαν δώσει την μπάλα.
22:51
Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο στο Σαν Πάολο.
22:54
49o λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Μαουρίσιο για μαρκάρισμα στον Ιγκουαΐν.
22:56
51ο λεπτό: Ευκαιρία για τη Νάπολι. Ουδείς μπορεί να σπρώξει την μπάλα στο κενό τέρμα. Διώχνουν οι αμυντικοί της Λάτσιο.
23:01
55ο λεπτό: Αλλαγή για τη Λάτσιο. Στη θέση του Κατάλντι μπαίνει ο Μάουρι.
23:05
59ο λεπτό: Ο Ιγκουαΐν σπαταλάει το τετ α τετ. Χάνει την ισορροπία του και δεν προλαβαίνει να πλασάρει.
23:07
61ο λεπτό: Σουτ του Μάτζιο άουτ.
23:11
Πολύ καλύτερη η Νάπολι στο πρώτο 20λεπτο του β΄ημιχρόνου.
23:13
68ο λεπτό: Αλλαγή για τη Νάπολι. Έξω ο Μέρτενς, μέσα ο Ντε Γκουζμάν. Μαζί μπαίνει ο Λούλιτς στη θέση του Καντρέβα για τη Λάτσιο.
23:14
68ο λεπτό: Ο Μπερίσα προλαβαίνει τον Ιγκουαΐν στα όρια της περιοχής και μ' εξαιρετικό τάκλινγκ διώχνει.
23:20
75ο λεπτό: Η Λάτσιο δεν βρίσκει τρόπο ν' απειλήσει και με το 0-0 αποκλείεται.
23:22
76ο λεπτό: Ο Αντούχαρ κρατάει το μηδέν για τη Νάπολι σε κεφαλιά του Λούλιτς. Αυτή ήταν η μεγαλύτερη ευκαιρία της Λάτσιο έως τώρα.
23:23
Από το 73' ο Καγεχόν έχει πάρει τη θέση του Γκαμπιαντίνι για τη Νάπολι.
23:24
77ο λεπτό: Ο Χάμσικ απειλεί με μακρινό σουτ. Έχει ανοίξει το ματς.
23:25
Γκολ η Λάτσιο!
23:26
79ο λεπτό: Στη δεύτερη φορά που βρίσκεται σε θέση βολής ο Λούλιτς δεν αστοχεί! Τον έχασαν οι αμυντικοί της Νάπολι και 1-0 η Λάτσιο. Με το σκορ αυτό προκρίνεται. Ανοικτό το ενδεχόμενο παράτασης.
23:27
82ο λεπτό: Ο Ιγκουαΐν σπαταλάει ακόμη μία ευκαιρία για τη Νάπολι.
23:28
Φυσικά και υπάρχει οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης του γκολ της Λάτσιο, αφού ο Κλόζε ήταν εκτεθειμένος.
23:29
83ο λεπτό: Αλλαγή για τη Λάτσιο. Ο Μπραφχάιντ δίνει τη θέση του στον Καβαντά.
23:31
85ο λεπτό: Ο Ινσίνιε στη θέση του Γκάργκανο. Τελευταία επιλογή για Μπενίτεθ.
23:34
87ο λεπτό: Τρομερή ευκαιρία για τη Νάπολι. Με το που μπαίνει ο Ινσίνιε ταλαιπωρεί την άμυνα της Λάτσιο, αλλά ο Λούλιτς διώχνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.
23:37
92o λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Παρόλο.
23:40
Φινάλε στο Σαν Πάολο. Η Λάτσιο νικάει 1-0 τη Νάπολι και προκρίνεται στον τελικό του ιταλικού κυπέλλου.
23:48
Η Λάτσιο θα παίξει τελικό για όγδοη φορά στην ιστορία της και πρώτη μετά το 2013. Έχει έξι τρόπαια. Η Νάπολι πάει σπίτι της.