Στα ημιτελικά με Ρόμα η Νάπολι

Η Νάπολι επικράτησε δύσκολα με 1-0 του ενός συλλόγου της Ρώμης, της Λάτσιο, και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Coppa Italia όπου θα αντιμετωπίζει την έτερη ομάδα της ιταλικής πρωτεύουσας, Ρόμα.

Οι "παρτενοπέι" ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν μεγάλες ευκαιρίες στην εστία του Ετρίτ Μπερίσα. Η αμυντική λειτουργία των "λατσιάλι" άντεξε στην πίεση, αλλά επιθετικά οι φιλοξενούμενοι ήταν ακίνδυνοι, έχοντας μόλις 3 τελικές προσπάθειες σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Η προσπάθειά τους να "κλέψουν" τη νίκη ή να οδηγήσουν το παιχνίδι στην παράταση και στα πέναλτι δεν ευοδώθηκε. Ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν βρήκεν τον τρόπο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα στο 82ο λεπτό της συνάντησης και έδωσε τη νίκη πρόκριση στην ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ.

Νάπολι (4-2-3-1): Ρέινα, Μάτζιο, Φερνάντες, Αλμπιόλ, Ρεβεγέ, Ζορζίνιο (90+1' Τζεμαϊλί), Ινλέρ, Καγεχόν, Χάμσικ (76' Πάντεφ), Ινσίνιε (68' Μέρτενς), Ιγκουαΐν

Λάτσιο (3-4-2-1): Μπερίσα, Σιανί, Νοβαρέτι, Ντίας (72' Μπιάβα), Κονκό (34' Καβαντά), Ονάζι (46' Γκονσάλες), Λεντέσμα, Λούλιτς, Άντερσον, Κεϊτά, Περέα

# Χρειάστηκε αρκετή ώρα για να αντιληφθεί ο Ζορζίνιο ότι πρέπει να αποχωρήσει από το γήπεδο γιατί έγινε αλλαγή. Στη Νάπολι φοράει τον αριθμό 8, ωστόσο στη Βερόνα μέχρι πριν μερικές ημέρες είχε τον αριθμό 19 στη φανέλα και δεν αντιλήφθηκε ότι η "καμπάνα" αφορούσε εκείνον.

Τα αποτελέσματα των προημιτελικών

Τρίτη 21 Ιανουαρίου 2014

21:45 Ρόμα - Γιουβέντους 1-0

(79' Ζερβίνιο)

Τετάρτη 22 Ιανουαρίου 2014

22:00 Μίλαν - Ουντινέζε 1-2

(6' Μπαλοτέλι - 41' πέν. Μουριέλ, 78' Λόπες)

Πέμπτη 23 Ιανουαρίου 2014

22:00 Φιορεντίνα - Σιένα 2-1

(20' Ίλιτσιτς, 75' Κόμπερ - 59' Τζιακομάτσι)

Τετάρτη 29 Ιανουαρίου 2014

21:45 Νάπολι - Λάτσιο 1-0

(82' Ιγκουαΐν)

* Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις 22 Ιανουαρίου 2014.

Τα ζευγάρια των ημιτελικών

1. Ουντινέζε - Φιορεντίνα

2. Ρόμα - Νάπολι

* Οι πρώτοι αγώνες θα διεξαχθούν στις 5 Φεβρουαρίου και οι επαναληπτικοί στις 12 Φεβρουαρίου 2014.