11η αγ.: Ισόπαλες Σαμπντόρια και Μίλαν (VIDEO)

Χορταστικό ήταν το ματς του "Λουίτζι Φεράρις", όπου Σαμπντόρια και Μίλαν αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2. Αποβλήθηκε ξανά ο Ντανιέλε Μπονέρα, σκόραρε ο Στεφάν Ελ Σαραουί, έπαιξε ο Φιλίπ Μεσές.

Η 8η Νοεμβρίου συνδυάστηκε με δύο σημαντικά γεγονότα για την Μίλαν: με την πρώτη συμμετοχή του Φιλίπ Μεσές από την περασμένη άνοιξη και με το πρώτο γκολ του Στεφάν Ελ Σαραουί στη Serie A από τις 24 Φεβρουαρίου (μεσολάβησαν 622 ημέρες). Ο 22χρονος επιθετικός, μάλιστα, έκανε μία τρομερή κούρσα από αριστερά, προτού εξαπολύσει ένα αριστοτεχνικό πλασέ κι ανοίξει το σκορ στο 9ο λεπτό.

Η Σαμπντόρια έχασε τρεις καλές ευκαιρίες, αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Στέφανο Οκακά ισοφάρισε με προβολή και στο 52ο λεπτό ο Έντερ της έδωσε το προβάδισμα με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Πέδρο Ομπιάνγκ.

Ο Φιλίπο Ιντζάγκι άλλαξε τη διάταξη σε 4-4-2 με τους Φερνάντο Τόρες, Ζερεμί Μενέζ στην κορυφή και δεν άργησε να δικαιωθεί χάρη σε γκολ του Γάλλου (στο 65' με πέναλτι), με συνέπεια η Μίλαν να γίνει η πρώτη ομάδα εφέτος που βάζει δύο γκολ στο "Λουίτζι Φεράρις". Η αποβολή του Ντανιέλε Μπονέρα στο 85' δεν άλλαξε την κατάσταση και το 2-2 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Σαμπντόρια (4-3-3): Ρομέρο, Ντε Σιλβέστρι, Σιλβέστρ (83' Ρεγκίνι), Γκασταλντέλο, Μεσμπά, Σοριάνο, Ομπιάνγκ (91' Μπεργκέσιο), Ντάνκαν (67' Ρίτσο), Γκαμπιαντίνι, Έντερ, Οκακά.

Μίλαν (4-3-3): Λόπες, Ντε Σίλιο, Μεσές, Ραμί, Μπονέρα, Εσιέν, Ντε Γιονγκ, Μποναβεντούρα, Χόντα (59' Τόρες), Ελ Σαραουί, Μενέζ (87' Πόλι).

# Ο Ντανιέλε Μπονέρα έχει αποβληθεί στα δύο από τρία τελευταία ματς της Serie A που αγωνίστηκε βασικός