12η αγ.: Νίκησε και τις απουσίες η Ρόμα (VIDEO)

H ελλιπέστατη Ρόμα έφυγε νικήτρια από μία έδρα όπου παραδοσιακά δυσκολεύεται (2-1 την Αταλάντα στο "Ατλέτι Ατζούρι ντ' Ιτάλια"), παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε με αρκετούς αναπληρωματικούς εξαιτίας τραυματισμών και... Champions League.

O Ρουντί Γκαρσιά δεν είχε στη διάθεσή του τους Φραντσέσκο Τότι, Λεάντρο Καστάν και Μαπού Γιανγκά-Εμπιουά, ενώ ξεκούρασε τον Ζερβίνιο ενόψει του αγώνα με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Το ματς άρχισε με τους χειρότερους οιωνούς για την Ρόμα, αφού μόλις στο 1ο λεπτό ο Κρίστιαν Ραϊμόντι εξέθεσε τον Άσλεϊ Κόουλ και έδωσε στον Μαξιμιλιάνο Μοράλες, ο οποίος άνοιξε το σκορ, ενώ στάθηκε τυχερή στο 10', όταν ο Ντανιέλε Μπαζέλι σημάδεψε το δοκάρι του Μόργκαν ντε Σάνκτις.

Οι δυνατές μονομαχίες δεν έλειψαν στο πρώτο ημίχρονο, πρόσωπο του οποίου αναδείχθηκε ο Άντεμ Λιάγιτς χάρη στο γκολ της ισοφάρισης (στο 23') και την ασίστ για το 1-2 από τον Ράτζα Ναϊνγκολάν στο 42'.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Βασίλη Τοροσίδη (έπαιξε μέχρι το 49'), του Κώστα Μανωλά (αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο) και του Χοσέ Χολέμπας (έμεινε στον πάγκο) έδωσε χώρο στην Αταλάντα, ωστόσο ευνοήθηκε από το γεγονός ότι η αντίπαλος δεν είχε καθαρό μυαλό στην τελική πάσα.

Αταλάντα (4-4-2): Σπορτιέλο, Μπελίνι, Στεντάρντο, Τσερουμπίν, Ντραμέ, Ραϊμόντι, Καρμόνα, Μπαζέλι (69' Γκράσι), Γκόμες (75' Μπιάνκι), Ντένις (75' Μποάκιε), Μοράλες.

Ρόμα (4-3-3): Ντε Σάνκτις, Τοροσίδης (49' Σόμα), Μανωλάς, Αστόρι, Κόουλ, Πιάνιτς, Ντε Ρόσι, Ναϊνγκολάν, Ιτούρμπε (59' Φλορέντζι), Ντέστρο, Λιάγιτς (82' Κεϊτά).

# Η Αταλάντα ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ρίτσμοντ Μποάκιε στο 95'