12η αγ.: Ανεβαίνει η Γιουβέντους, παρέμεινε στην κορυφή η Ίντερ

Η Γιουβέντους έκαμψε την αντίσταση της Έμπολι και ετοιμάζεται να μπει στη μάχη του τίτλου. Με το "αγαπημένο" 1-0, η Ίντερ νίκησε και στο Τορίνο τη "γκρανάτα" και συνεχίζει από την κορυφή της Serie A. Από κοντά η Νάπολι που έκαμψε τον Καρνέζη.

Εβρά-Πογκμπά-Γιουβέντους

Η Γιουβέντους συνέχισε την παράδοση που τη θέλει να μην ηττάται στο "Καστελάνι" από το 1999 και έφυγε με τους τρεις βαθμούς της νίκης 3-1 απέναντι στην Έμπολι, συνεχίζοντας την ανοδική πορεία των τελευταίων εβδομάδων. Μετά από τη νίκη στο 94' στο Derby della Mole, οι "μπιανκονέρι" προέρχονταν από την ισοπαλία στη Γερμανία με τη φορμαρισμένη Γκλάντμπαχ και το γκολ του Μάσιμο Μακαρόνε στο 19ο λεπτό. Η αντίδρασή του ήταν άμεση και επαγγελματική, με τον Μάριο Μάντζουκιτς να ισοφαρίζει στο 32' και τον Πατρίς Εβρά να ανατρέπει τα δεδομένα έξι λεπτά αργότερα.

Μακαρόνε-Έμπολι-Γιουβέντους

Ο Τζιανλουίτζι Μπουφόν δεν είχε πολλή δουλειά στο 2ο ημίχρονο και η είσοδος του Τζιόρτζιο Κιελίνι στο 68ο λεπτό μετέτρεψε το σχήμα σε 3-5-2, με τους "μπιανκονέρι" να επιχειρούν να "κλειδώσουν" το αποτέλεσμα. Όχι μόνο το πέτυχαν, αλλά διεύρυναν και τη διαφορά με το πέμπτο γκολ του Πάουλο Ντιμπάλα στο πρωτάθλημα, με το οποίο έγινε ο αρχισκόρερ της "γηραιάς κυρίας" μέχρι στιγμής.

Έμπολι (4-3-1-2): Σκορούπσκι, Λορινί, Τονέλι, Κόστα, Ρούι, Ζιελίνσκι (86' Μπίχελ), Μαϊέλο (58' Ελ Χατζί), Παρέδες (68' Κρούνιτς), Σαπονάρα, Πουτσιαρέλι, Μακαρόνε

Γιουβέντους (4-3-3): Μπουφόν, Λίχτσταϊνερ (86' Παντοΐν), Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Εβρά, Κεντίρα, Μαρκίζιο, Πογκμπά, Κουαδράδο (68' Κιελίνι), Μάντζουκιτς, Μοράτα (68' Ντιμπάλα)

Ίντερ

Η Ίντερ πέρασε νικηφόρα από το Τορίνο και παρέμεινε στην πρώτη θέση της Serie Α και μετά την 12η αγωνιστική. Οι "νερατζούρι" επιβλήθηκαν 1-0 εκτός έδρας της "γκρανάτα", έχοντας ως πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακά τους, Σαμίρ Χαντάνοβιτς. Οι γηπεδούχοι είχαν οκτώ σουτ στην εστία, τα περισσότερα σε αγώνα όπου δεν σκόραραν από το 2006, ωστόσο ο Σλοβένος τερματοφύλακας δήλωνε συνεχώς "παρών" και έδωσε... νόημα στο μόλις 12ο τέρμα των "ιντερίστι" στο πρωτάθλημα.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 31ο λεπτό του αγώνα ο Ζοφρέ Κοντογκμπιά ο οποίος βρέθηκε αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι και με όμορφο γυριστό κατάφερε να σκοράρει. Η ομάδα του Μιλάνου κράτησε στο υπόλοιπο του αγώνα το προβάδισμα και έφτασε στην έκτη σερί νίκη με αυτό το σκορ.

Τορίνο (3-5-2): Παντέλι, Σίλβα, Γκλικ, Μορέτι, Πέρες (78' Τζαπακόστα), Μπενάσι, Βίβες, Μπαζέλι (82' Αμαουρί), Μολινάρο, Κουαλιαρέλα, Μπελότι (63' Λόπες)

Ίντερ (3-5-2): Χαντάνοβιτς, Μουρίγιο (90+4' Ρανόκια), Μιράντα, Ζεζούς, Ντ' Αμπρόζιο, Μέλο, Μεδέλ, Κοντογκμπιά, Ναγκατόμο, Παλάσιο (76' Λιάγιτς), Ικάρντι (67' Πέρισιτς)

Ίλιτσιτς-Φιορεντίνα-Σαμπντόρια

Στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με την Ίντερ βρίσκεται και η Φιορεντίνα, η οποία έφυγε νικηφόρα 2-0 από το "Μαράσι" με αντίπαλο τη Σαμπντόρια. Οι "βιόλα" ήταν εξαιρετικοί για ακόμα ένα παιχνίδι και προηγήθηκαν μόλις στο 10ο λεπτό. Ο Γιόσιπ Ίλιτσιτς εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι, το πέμπτο φετινό για τη Φιορεντίνα που συνέχισε το απόλυτο από τα έντεκα βήματα, σε σχέση με τα πέντε ανεπιτυχή σε επτά προσπάθειες την περσινή σεζόν.

Foto LaPresse - Valerio Andreani
08/11/2015 Città Genova ( Italia)
Sport Calcio
Sampdoria vs Fiorentina
Campionato di Calcio Serie A TIM 2015 2016 - Stadio "Luigi Ferraris"

Φιορεντίνα LAPRESSE

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι και μετά από το γκολ, έχασαν ευκαιρίες και έπαιζαν όμορφο ποδόσφαιρο, απόρροια των αλλαγών του Πάουλο Σόουζα. Στο 58ο λεπτό, μάλιστα, βρήκαν και δεύτερο τέρμα με τον Νίκολα Κάλινιτς, διαμορφώνοντας από νωρίς συνθήκες νίκης στη Γένοβα. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν ανεπαρκής, η είσοδος του Αντόνιο Κασάνο αργοπορημένη (ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος έμεινε στον πάγκο) και το 2-0 έμεινε μέχρι τέλους.

Σαμπντόρια (4-3-3): Βιβιάνο, Ντε Σιλβέστρι, Σιλβέστρε, Ζουκάνοβιτς, Περέιρα (46' Μεσμπάχ), Μπαρέτο (65' Ιβάν), Φερνάντο, Σοριάνο (80' Κασάνο), Καρμπονέρο, Μουριέλ, Έντερ

Φιορεντίνα (3-4-2-1): Ταταρουσάνου, Ρονκάγλια, Ροντρίγκες, Αστόρι, Μπερναρντέσκι, Μπάντελι (74' Σουάρεθ), Βεσίνο, Πασκουάλ (66' Αλόνσο), Ίλιτσιτς (82' Φερνάντες), Βαλέρο, Κάλινιτς

Ιγκουαΐν-Καρνέζης-Νάπολι-Ουντινέζε

Από τη μία πλευρά, ο καλύτερος επιθετικός της ομάδας κυνηγούσε τα 200 γκολ σε 415 παιχνίδια. Από την άλλη, ο καλύτερος επιθετικός της ομάδας απουσίαζε για πέμπτη σερί σεζόν από την αναμέτρηση κόντρα στον σύλλογο της γενέτειράς του. Όταν ήρθε η ώρα της κρίσης, ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν έκανε τη διαφορά και η Νάπολι επικράτησε με 1-0 της Ουντινέζε που αγωνίστηκε δίχως τον Αντόνιο ντι Νατάλε στο "Σαν Πάολο".

Χάμσικ-Νάπολι-Ουντινέζε

Οι "παρτενοπέι" είχαν την υπεροχή και επιχείρησαν να αποδείξουν ότι η "λευκή" ισοπαλία της προηγούμενης αγωνιστικής με την Τζένοα ήταν απλώς μία κακή παρένθεση. Η κατοχή και οι ευκαιρίες, όμως, δεν έφεραν και το γκολ, με τον Ορέστη Καρνέζη να επεμβαίνει όποτε χρειαζόταν (ο Παναγιώτης Κονέ είναι τραυματίας). Ο Έλληνας τερματοφύλακας απέτυχε να κρατήσει το μηδέν και στη φάση του 53ου λεπτού, όταν ο Ιγκουαΐν από καλή θέση πλάσαρε και σκόραρε για 64η φορά σε 116 αγώνες με τη Νάπολι. Αυτό ήταν και το γκολ που έκρινε τη συνάντηση, φέρνοντας τη Νάπολι στη δεύτερη θέση.

Νάπολι (4-3-3): Ρέινα, Χισάι, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ, Αλάν, Ζορζίνιο, Χάμσικ, Καγεχόν (78' Ελ Καντουρί), Ιγκουαΐν (83' Γκαμπιαντίνι), Ινσίνιε (68' Μέρτενς)

Ουντινέζε (3-5-1-1): Καρνέζης, Γουαγκέ, Ντανίλο, Φελίπε (52' Πίρις), Γουιντμέρ, Μπαντού, Λόντι, Ιτούρα (70' Αντνάν), Εντενίλσον, Φερνάντες (57' Αγκίρε), Τερό

# Ο Παναγιώτης Ταχτσίδης πέρασε ως αλλαγή στο τελευταίο τέταρτο στην εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 της Τζένοα με τη Φροζινόνε.

16:00 Έμπολι - Γιουβέντους 1-3

(19' Μακαρόνε - 32' Μάντζουκιτς, 38' Εβρά, 84' Ντιμπάλα)

16:00 Φροζινόνε - Τζένοα 2-2

(31' Μπλανκάρντ, 38' Ντιακιτέ - 6' Παβολέτι, 75' Γκακπέ)

Οι συνθέσεις και τα videos των υπολοίπων αγώνων

Φροζινόνε (4-4-2): Λεάλι, Ρόζι, Ντιακιτέ, Μπλανκάρντ, Κρίβελο, Παγκανίνι (90' Τόνεβ), Τσιμπσάχ (10' Γκόρι), Γκούχερ (89' Λόνγκο), Σοντίμο, Ντ. Τσιοφάνι, Ντιονίζι

Τζένοα (3-4-3): Περίν, Ντε Μαϊό, Μπουρδίσο, Ανσάλντι, Φιγκέιρας, Ρινκόν, Κόστα (61' Γκακπέ), Λασάλτ, Λάζοβιτς (79' Ταχτσίδης), Παβολέτι, Περότι (84' Ίτσο)

Παλέρμο (4-3-2-1): Σορεντίνο, Βιτιέλο (59' Ρίσπολι), Γκονσάλες, Αντζέλκοβιτς, Λαζάαρ (35' Νταπρελά), Χίλιεμαρκ, Μαρέσκα, Τσότσεβ, Βάσκες, Κουαϊσόν (81' Γκολντανίγκα), Τζιλαρντίνο

Κιέβο (4-3-1-2): Μπιτσάρι, Κατσιατόρε, Γκαμπερίνι (46' Νταϊνέλι), Σέζαρ, Γκόμπι, Κάστρο, Ραντοβάνοβιτς, Χετεμάι, Μπίρσα (75' Πέπε), Παλόσκι, Ινγκλέσε (72' Πελισιέρ)

Σασουόλο (4-3-3): Κονσίλι, Βερσάλικο (69' Γκάτσολα), Αριάουντο, Ατσέρμπι, Πελούζο, Πελεγκρίνι (64' Μπιοντίνι), Μανιανέλι, Μισιρόλι, Μπεράρντι, Φαλτσινέλι (67' Ντεφρέλ), Σανσόνε

Κάρπι (4-4-1-1): Μπέλετς, Τζακάρντο (77' Γουάλας), Ρομανιόλι, Γκαλιόλο, Σίλβα, Λετίτζια, Μαρόνε (61' Ντι Γκαούντιο), Μπιάνκο, Πασιούτι (66' Μάτος), Λόλο, Λαζάνια