12η αγ.: Πρώτη η Ίντερ, χέρι χέρι Νάπολι - Φιορεντίνα

Ένα σπουδαίο διπλό πανηγύρισε στην έδρα της Βερόνα η Νάπολι, αλλά παρέμεινε ισόβαθμη με τη Φιορεντίνα παρά την γκέλα κόντρα σε Έμπολι. Η Ίντερ εκμεταλλεύτηκε αυτό το "στραβοπάτημα" και πέρασε στην κορυφή.

Μπιαμπιανί-Ίντερ

Μετά από 11 σερί παιχνίδια που δεν είχε σημειώσει πάνω από ένα γκολ, η Ίντερ έκανε... ρεκόρ, επικράτησε με 4-0 της Φροζινόνε και προσπέρασε στον βαθμολογικό πίνακα Νάπολι και Φιορεντίνα, ανακτώντας την πρωτοπορία της Serie A μετά από 12 αγωνιστικές. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής από την αρχή, μόνο που οι "νερατζούρι" δεν... φοβήθηκαν να επιτεθούν και δικαιώθηκαν. Στο 29ο λεπτό ο Ζονατάν Μπιαμπιανί πήρε ριμπάουντ σε επέμβαση του Νίκολα Λεάλι και άνοιξε το σκορ με το πρώτο τέρμα του με τη φανέλα της Ίντερ στην οποία ανήκει από το 2006.

Το γκολ του Γάλλου εξτρέμ έβαλε φτερά στα πόδια των γηπεδούχων, που συνέχισαν να επιτίθενται και να δημιουργούν ευκαιρίες. Σε μία εξ αυτών, ο Μάουρο Ικάρντι... έσπασε την κατάρα του Νοεμβρίου και σκόραρε για πρώτη φορά μετά από περίπου έναν μήνα. Ο Σαμίρ Χαντάνοβιτς επενέβη όπου χρειάστηκε και από εκεί και πέρα ανέλαβαν οι Τζέισον Μουρίγιο και Μαρσέλο Μπρόζοβιτς να διαμορφώσουν το θριαμβευτικό 4-0.

Ίντερ (4-2-3-1): Χαντάνοβιτς, Ναγκατόμο (60' Ρανόκια), Μιράντα, Μουρίγιο, Τέλες, Μέλο, Κοντογκμπιά, Μπιαμπιανί (86' Πέρισιτς), Γιόβετιτς, Λιάγιτς, Ικάρντι (88' Μπρόζοβιτς)

Φροζινόνε (4-4-2): Λεάλι, Ρόζι, Ντιακιτέ, Μπλανκάρντ, Κριβέλο, Παγκανίνι (83' Καρλίνι), Γκόρι (77' Γκούχερ), Σαμάρκο, Σοντίμο, Ντ. Τσιοφάνι (77' Λόνγκο), Καστίγιο

Χάρη σε δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, η Νάπολι νίκησε με 2-0 εκτός έδρας τη Βερόνα και "σκαρφάλωσε" και πάλι στην κορυφή του ιταλικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Βαγγέλη Μόρα (αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι) προέβαλε σθεναρή αντίσταση για ένα ημίχρονο κόντρα στους φορμαρισμένους Ναπολιτάνους, όμως στο δεύτερο η πίεση των φιλοξενούμενων απέδωσε καρπούς.

Ιγκουαΐν-Μόρας-Βερόνα-Νάπολι

Στο 67ο λεπτό ο Λορέντζο Ινσίνιε άνοιξε το σκορ, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν με το 10ο φετινό τέρμα του "κλείδωσε" τη νίκη για την ομάδα του. Οι "παρτενοπέι" πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης και για πρώτη φορά από την τελευταία αγωνιστική της σεζόν 1989-1990, όταν και στέφθηκαν πρωταθλητές για δεύτερη και τελευταία φορά στην ιστορία τους, βρίσκονται επικεφαλής της Serie A και χωρίς "συγκάτοικο".

Βερόνα (4-3-3): Ραφαέλ, Πιζάνο, Μπιανκέτι, Μόρας, Αλμπερτάτσι (47' Χελάντερ), Γκρέκο, Κεκίν (69' Βσόλεκ), Χάλφρεντσον, Γιάνκοβιτς (73' Τόνι), Πατσίνι, Γκόμες

Νάπολι (4-3-3):Ρέινα, Χισάι, Αλμπιόλ, Κίρικες, Γκουλάμ, Αλάν, Ζορζίνιο, Χάμσικ, Καγεχόν (66' Ελ Καντουρί), Χάμσικ, Ινσίνιε (88' Μάτζιο)

Φιορεντίνα-Έμπολι

Η Έμπολι δούλεψε για τους πρωτοπόρους, αφού έκοψε δύο βαθμούς από τη Φιορεντίνα στο ντέρμπι της Τοσκάνης. Το τελικό 2-2, μάλιστα, προέκυψε μετά από προσπάθεια ανατροπής των γηπεδούχων, οι οποίοι βρέθηκαν πίσω με δύο γκολ, μέχρι να συνέλθουν και με τον Νίκολα Κάλινιτς να πάρουν τα πάνω τους. Ο Μάρκο Λιβάγια και ο Μαρσέλ Μπίχελ έβαλαν μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους πριν από τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα και περίμεναν την αντίδραση των παικτών του Πάουλο Σόουζα.

Κάλινιτς-Βαλέρο-Φιορεντίνα

Ο Πορτογάλος τεχνικός πέρασε στον αγώνα τον Κάλινιτς αντί του Μάριο Σουάρεθ και τον Φερνάντο Μπερναντέσκι αντί του Άντε Ρέμπιτς και η εικόνα των "βιόλα" βελτιώθηκε άρδην. Ο Κροάτης επιθετικός σκόραρε δύο φορές σε έξι λεπτά (55'-61') και έφερε το παιχνίδι στα ίσια, αλλά στο τελευταίο ημίωρο δεν βρήκε το γκολ της νίκης. Η είσοδος του Τζιουζέπε Ρόσι στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν βοήθησε και η Φιορεντίνα πλέον ισοβαθμεί με τη Νάπολι.

Φιορεντίνα (4-3-3): Ταταρουσάνου, Τόμοβιτς, Ροντρίγκες, Αστόρι, Αλόνσο, Βαλέρο, Σουάρεθ (46' Κάλινιτς), Βεσίνο, Ρέμπιτς (46' Μπερναρντέσκι), Μπαμπακάρ (79' Ρόσι), Φερνάντες

Έμπολι (4-3-1-2): Σκορούπσκι, Λορινί, Τονέλι, Κόστα, Ρούι, Ζιελίνσκι, Παρέδες, Μπίχελ (83' Μπιτάντε), Σαπονάρα (74' Κρούνιτς), Λιβάγια, Μακαρόνε (65' Πουτσιαρέλι)

# Χαμός στη Γένοβα, με την Τζένοα να ισοφαρίζεται στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων από τη Σασουόλο, σε μία φάση που είχε ανέβει ακόμα και ο τερματοφύλακας Αντρέα Κονσίλι, ωστόσο στο 95' ο Λεονάρντο Παβολέτι με κεφαλιά απέτρεψε το σοκ των "γκριφόνι". Στον πάγκο των νικητών ο Παναγιώτης Ταχτσίδης.

# Ο Ορέστης Καρνέζης κράτησε το μηδέν στη νίκη 1-0 της Ουντινέζε επί της Σαμπντόρια (εκτός αποστολής ο τραυματίας Παναγιώτης Κονέ), με την οποία αγωνίστηκε αγωνίστηκε μετά από δύο μήνες ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος, ως αλλαγή στο 64'.

# Ο Σάββας Γκέντσογλου αγωνίστηκε βασικός και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 78', ενώ ο Αντώνης Πετρόπουλος έμεινε στον πάγκο στη νίκη της Μπάρι με 1-0 επί της Λιβόρνο για τη Serie B.

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής

Σάββατο 21 Νοεμβρίου 2015

19:00 Μπολόνια Ρόμα 2-2

(14' Μαζίνα, 87' πέν. Ντέστρο - 52' πέν. Πιάνιτς, 72' πέν. Τζέκο)

16:00 Κάρπι - Κιέβο 1-2

(61' αυτ. Γκαμπερίνι - 8' Ινγκλέζε, 14' Μετζιορίνι)

16:00 Φιορεντίνα - Έμπολι 2-2

(55', 61' Κάλινιτς - 18' Λιβάγια, 27' Μπίχελ)

16:00 Τζένοα - Σασουόλο 2-1

(51' Ρινκόν, 90+5' Παβολέτι - 90+3' Ατσέρμπι)

16:00 Λάτσιο - Παλέρμο 1-1

(69' πέν. Καντρέβα - 21' Γκολντανίγκα)

16:00 Ουντινέζε - Σαμπντόρια 1-0

(34' Μπαντού)

21:45 Ίντερ - Φροζινόνε 4-0

(29' Μπιαμπιανί, 53' Ικάρντι, 87' Μουρίγιο, 90+2' Μπρόζοβιτς)

Οι συνθέσεις και τα videos των υπολοίπων αγώνων

Αταλάντα (4-3-3): Σπορτιέλο, Μαζιέλο (82' Ντ' Αλεσάντρο), Στεντάρντο, Παλέτα, Μπελίνι (55' Μπρίβιο), Καρμόνα, Ντε Ρουν, Τσιγκαρίνι (70' Ραϊμόντι), Μοράλες, Ντένις, Γκόμες

Τορίνο (3-5-2): Παντέλι, Μπόβο, Γκλικ, Μορέτι, Πέρες, Ακουά, Βίβες, Μπαζέλι (89' Γκάτσι), Μολινάρο, Κουαλιαρέλα (84' Λόπες), Μπελότι (90+5' Μαρτίνες)

Κάρπι (4-4-1-1): Μπέλετς, Λετίτζια, Τζακάρντο, Μπούμπνιτς (59' Γκαλιόλο), Σίλβα, Μάτος, Μαρόνε (71' Λαζάνια), Μπιάνκο, Πασιούτι (46' Ντι Γκαούντιο), Λόλο, Μπακογκού

Κιέβο (4-3-1-2): Μπιτσάρι, Φρε, Γκαμπερίνι, Σέζαρ, Γκόμπι, Κάστρο, Ριγκόνι, Χετεμάι, Μπίρσα (74' Πέπε), Ινγκλέζε (67' Παλόσκι), Μετζιορίνι (83' Ραντοβάνοβιτς)

Τζένοα (3-4-3): Περίν, Ίτσο (79' Σισοκό), Μπουρδίσο, Ανσάλντι, Φιγκέιρας (58' Τζεμαΐλι), Ρινκόν, Κόστα, Λασάλτ, Λάζοβιτς (68' Γκακπέ), Παβολέτι, Περότι

Σασουόλο (4-3-3): Κονσίλι, Βερσάλικο, Καναβάρο, Ατσέρμπι, Πελούζο, Μισιρόλι, Μανιανέλι, Ντάνκαν (62' Φλόκαρι), Μπεράρντι, Ντεφρέλ (72' Πολιτάνο), Σανσόνε (79' Φλόρο Φλόρες)

Λάτσιο (4-3-3): Μαρκέτι, Μπάστα, Χουντ, Χεντιλέτι, Λούλιτς, Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, Μπίγλια, Παρόλο, Άντερσον (58' Μάτρι), Τζόρτζεβιτς (58' Καντρέβα), Κεϊτά (83' Κίσνα)

Παλέρμο (4-3-2-1): Σορεντίνο, Στρούνα (81' Ρισπόλι), Γκολντανίγκα, Γκονσάλες, Λαζάαρ, Χίλιεμαρκ (74' Ριγκόνι), Γιάγιαλο, Τσότσεβ, Μπρούγκμαν, Βάσκες, Τζιλαρντίνο (73' Τραϊκόβσκι)

Ουντινέζε (3-5-2): Καρνέζης, Γουαγκέ, Ντανίλο, Φελίπε (81' Πίρις), Γουιντμέρ (73' Αντνάν), Μπαντού, Λόντι, Ιτούρα, Εντενίλσον, Τερό, Αγκίρε (73' Ντι Νατάλε)

Σαμπντόρια (4-3-3): Βιβιάνο, Ντε Σιλβέστρι, Σιλβέστρε, Μοϊσάντερ, Ζουκάνοβις, Μπαρέτο, Φερνάντο, Σοριάνο (82' Μπονατσόλι), Καρμπονέρο (64' Χριστοδουλόπουλος), Μουριέλ (65' Κασάνο), Έντερ