15η αγ.: Νικάει και εκτός η Μίλαν

Την πρώτη της εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα μετά την 1η Σεπτεμβρίου σημείωσε η Μίλαν, η οποία εκμεταλλεύθηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και νίκησε 3-1 την Κατάνια στο "Μασιμίνο". Σεφτέ στα γκολ έκανε ο Κέβιν-Πρινς Μπόατενγκ, ο οποίος αποβλήθηκε στο φινάλε.

Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι έχασε την πρώτη ευκαιρία του αγώνα (στο 6' ο Αντούχαρ σταμάτησε τον Μπόατενγκ), πέντε λεπτά αργότερα όμως, ένας πρώην παίκτης της (Νικόλα Λεγκροτάλιε) άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με καρφωτή κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Λόντι.

Στη συνέχεια η Κατάνια φρόντισε να κλείσει καλά τους διαδρόμους προς την εστία του Αντούχαρ, ενώ θα μπορούσε να σημειώσει δεύτερο γκολ τόσο στο 16ο όσο και στο 36ο λεπτό. Αντίθετα, η Μίλαν απείλησε στο 32', αλλά ο Λεγκροτάλιε επενέβη σωτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο, πάντως, ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για το σύλλογο της Σικελίας, αφού στο 49' ο Μπαριέντος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα (για σκληρό μαρκάρισμα στον Νοτσερίνο), στο 53' ο Ελ Σαραουί ισοφάρισε και στο 56' ο Μπόατενγκ έδωσε το προβάδισμα στους "ροσονέρι" με ωραία προσπάθεια. Σημειώνεται ότι ο Γκανέζος σκόραρε μετά από 44 τελικές προσπάθειες στο πρωτάθλημα!

Στο υπόλοιπο διάστημα της αναμέτρησης η Μίλαν είχε τη συντριπτική κατοχή της μπάλας και δεν έδωσε κανένα δικαίωμα στους γηπεδούχους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα. Στο 62ο λεπτό το τάκλιν του Άλβαρες αποδείχθηκε σωτήριο, ενώ στο 68ο ο Ελ Σαραουί δεν βρήκε στόχο από πλεονεκτική θέση. Η πιο κλασική ευκαιρία του αγώνα χάθηκε στο 81' από τον Ρομπίνιο, ενώ αμέσως μετά την αποβολή του Μπόατενγκ (στο 90'), ο Ελ Σαραουί έφτασε τα 12 γκολ στη Serie A και έγραψε το τελικό 3-1.

# Ο τεχνικός της Κατάνια Ρολάντο Μαράν ήταν αγέννητος όταν η ομάδα του σημείωσε την τελευταία εντός έδρας νίκη επί της Μίλαν (Μάιος 1963).

# Η Μίλαν έχει σκοράρει και στα τελευταία 15 παιχνίδια πρωταθλήματος με την Κατάνια.