16 αγ.: Η Ίντερ πέρασε σαν... σίφουνας από το "Φρίουλι"

Η Ίντερ έκανε επίδειξη δύναμης στο "Φρίουλι", καθώς επικράτησε με 4-0 της Ουντινέζε και άνοιξε την ψαλίδα στους 4 βαθμούς από τους συνδιεκδικητές του τίτλου. Μεγάλο παιχνίδι από τον Μάουρο Ικάρντι (2 γκολ), τρομερό γκολ από τον Μαρσέλο Μπρόζοβιτς.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάουρο Ικάρντι, η Ίντερ επιβλήθηκε με το εμφατικό 4-0 της Ουντινέζε στο "Φρίουλι" και παρέμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας. Στο 23ο λεπτό, ο Αργεντινός επιθετικός πρόλαβε τον Μαουρίτσιο Ντομίτσι, μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή και με όμορφο τελείωμα άνοιξε το σκορ για τους "νερατζούρι". Στο 31', ο Στέφαν Γιόβετιτς έδωσε "αέρα" δύο τερμάτων στην ομάδα του, εκμεταλλευόμενος το λάθος γύρισμα του μοιραίου, απ' ότι αποδείχθηκε, Ντομίτσι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Ρομπέρτο Μαντσίνι διαχειρίστηκαν εξαιρετικά το υπέρ τους προβάδισμα και δεν κινδύνεψαν σε κανένα σημείο από τους γηπεδούχους. Μάλιστα, στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφεραν να δώσουν "εκκωφαντικό" τόνο στην επικράτησή τους, πετυχαίνοντας δύο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών με τον Ικάρντι και τον Μαρσέλο Μπρόζοβιτς. Η εκτέλεση του Κροάτη μεσοεπιθετικό στο τέταρτο γκολ ήταν αριστουργηματική και δεν άφησε κανένα περιθώρια αντίδρασης στον Ορέστη Καρνέζη.

Ουντινέζε (3-5-2): Καρνέζης, Ουάγκουε, Ντομίτσι, Πιρίς, Βίντμερ, Εντενίλσον, Λόντι, Ιτούρα (70' Περίκα), Μπρούνο Φερνάντες (56' Μαρκίνιο), Ντι Νατάλε (79' Αγκίρε), Τερό.

Ίντερ (4-2-3-1): Χαντάνοβιτς, Μοντόγια, Μιράντα, Μουρίγιο, Άλεξ Τέγιες, Φελίπε Μέλο, Γκουαρίν, Πέρισιτς, Λιάγιτς (82' Ζουάν), Γιόβετιτς (61' Μπρόζοβιτς), Ικάρντι (90' Μανάι).

# Οι Παναγιώτης Ταχτσίδης και Μάριος Οικονόμου αγωνίστηκαν βασικοί στην αναμέτρηση μεταξύ της Τζένοα και της Μπολόνια, όπου βρήκε νικήτρια τη δεύτερη με 0-1.

# Ο Ορέστης Καρνέζης ήταν βασικός στη βαριά ήττα της Ουντινέζε από την Ίντερ (0-4), αλλά δεν φέρει ευθύνη σε κανένα από τα γκολ των "νερατζούρι".

# Ο αγώνας της Σασουόλο με την Τορίνο αναβλήθηκε εξαιτίας πυκνής ομίχλης.

Το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής

Σάββατο 12 Δεκεμβρίου

16:00 Τζένοα - Μπολόνια 0-1

(90' Ροσετίνι)

19:00 Παλέρμο - Φροζινόνε 4-1

(5' Γκολντανίγκα, 17' Βάθκεθ, 60' Τραϊκόφσκι, 86' Τζιλαρντίνο - 24' Σαμάρκο)

19:00 Σασουόλο - Τορίνο (Aναβολή)

21:45 Ουντινέζε - Ίντερ 0-4

(23', 84' Ικάρντι, 31' Γιόβετιτς, 86' Μπρόζοβιτς)

Οι συνθέσεις και τα videos των υπολοίπων αγώνων

Τζένοα (3-5-2): Περίν, Μπουρντίσο, Ανσάλντι, Ντε Μάιο, Ίτσο, Κόστα, Ρινκόν, Ταχτσίδης, Λασάλτ, Γκακμπέ, Πάντεφ.

Μπολόνια (4-3-3): Μιράντε, Γκασταλντέλο, Ροσετίνι, Μορλέο, Οικονόμου, Ταϊντέρ, Ρίτσο (31' Μπρίγκι), Ντιαβαρά, Μπριέντζα, Μουνιέ, Ντέστρο.

Παλέρμο (4-3-1-2): Σορεντίνο, Στρούνα, Γκολντανίγκα, Γκονζάλες, Λαζάαρ, Γιαγιάλο, Χίλιεμαρκ (87' Αντιέλκοβιτς), Τσότσεφ, Βάθκεθ, Τραϊκόφσκι (81' Μπρούγκμαν), Ντούρντεβιτς (46' Τζιλαρντίνο).

Φροζινόνε (4-4-2): Λεάλι, Ρόζι (83' Γκούτσερ), Ντιακιτέ, Μπλάντσαρντ, Πάβλοβιτς, Γκόρι (78' Καστίγιο), Σαμάρκο, Παγκανίνι (63' Τόνεφ), Σόντιμο, Ντιονίζι, Τσιοφάνι.