16η αγ.: Γιουβέντους και Νάπολι με... Σούπερ ψυχολογία (VIDEOS)

Η Γιουβέντους και η Νάπολι συνέχισαν νικηφόρα τις υποχρεώσεις τους στη Serie A, με συνέπεια αμφότερες να ταξιδέψουν φορτσάτες στην Ντόχα του Κατάρ για το Σούπερ Καπ της Δευτέρας (22/12, 19:00)

Με το "καλημέρα" κυριάρχησε η Γιουβέντουςστην αναμέτρηση του "Σαντ'Ελία" κι επικρατώντας 3-1 της Κάλιαρι (σ.σ. μοναδική ομάδα χωρίς νίκη εντός στο πρωτάθλημα) επανήλθε στις επιτυχίες μετά από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες.

Ο Κάρλος Τέβες σημείωσε το πιο γρήγορο γκολ της Γιουβέντους στο εφετινό πρωτάθλημα (στο 3ο λεπτό μετά από απόκρουση του Αλέσιο Κράνιο σε προσπάθεια του Φερνάντο Γιορέντε) κι ο Αρτούρο Βιδάλ διπλασίασε το προβάδισμα της "γηραιάς κυρίας" με εκπληκτικό σουτ στο 15'.

Η Κάλιαρι μπήκε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο Γιορέντε ήταν εκείνος που βρήκε δίχτυα (στο 50'), βάζοντας τέλος στη σεμνή τελετή, παρά το γεγονός ότι ο Λούκα Ροσετίνι μείωσε με κεφαλιά στο 65ο λεπτό.

Οι παίκτες του Ζντένεκ Ζέμαν κέρδισαν μέτρα στο τελευταίο τέταρτο, από τη στιγμή όμως που υστέρησαν στο δημιουργικό κομμάτι, ο Τζιανλουίτζι Μπουφόν ήταν απλός θεατής των μακρινών μεταβιβάσεων τους.

Κάλιαρι (4-4-1-1): Κράνιο, Μπενεντέτι (46' Ντόνσα), Ροσετίνι, Τσεπιτέλι, Καπουάνο, Μπαλτζάνο, Κόντι, Έκνταλ, Αβελάρ, Κόσου, Ιμπάρμπο (75' Κάιο).

Γιουβέντους (4-3-1-2): Μπουφόν, Λίχτσταϊνερ, Ογκμπόνα, Κιελίνι, Εβρά, Βιδάλ, Πίρλο, Μαρκίζιο, Περέιρα (81' Παντοΐν), Γιορέντε (73' Μοράτα), Τέβες (86' Τζιοβίνκο).

Υπόθεση μισής ώρας

Ένα ημίωρο χρειάστηκε η Νάπολι για να κάμψει την αντίσταση της Πάρμα, να επικρατήσει εν τέλει με 2-0 και να επανέλθει στις επιτυχίες μετά από τέσσερις συνεχόμενες απώλειες.

Ο Ντούβαν Σαπάτα κρατήθηκε όρθιος στη φάση του 19ου λεπτού κι άνοιξε το σκορ, ενώ ο Ντρις Μέρτενς εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Χοσέ Καγεχόν από τον Μάσιμο Γκόμπι, διπλασιάζοντας το προβάδισμα στο 30'.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απειλήσουν με κάποιες μακρινές μπαλιές προς τους δύο επιθετικούς, αλλά με εξαίρεση μια ευκαιρία του Φραντσέσκο Λόντι στο 73' δεν άγχωσαν τον Ράφαελ.

Οι "παρτενοπέι", από την πλευρά τους, άσκησαν πίεση για το τρίτο γκολ, δημιούργησαν αξιόλογες φάσεις στο 62' και το 74', ωστόσο το 2-0 παρέμεινε μέχρι τέλους, δεδομένου ότι στις καθυστερήσεις ακυρώθηκε ως οφσάιντ γκολ του Γκονσάλο Ιγκουαΐν.

Νάπολι (4-2-3-1): Ράφαελ, Μάτζο, Ενρίκε, Μπρίτος, Γκουλάμ, Νταβίντ Λόπεθ, Γκάργκανο, Καγεχόν (78' Ζορζίνιο), Χάμσικ, Μέρτενς (65' Ντε Γκούζμαν), Σαπάτα (70' Ιγκουαΐν).

Πάρμα (4-3-3): Μιράντε, Σαντακρόκε (76' Μέντες), Παλέτα, Λουκαρέλι, Γκόμπι, Άκουα, Γκαλόπα (58' Λόντι), Μάουρι, Παλαντίνο, Κασάνο, Ντε Τσέλιε (46' Ρισπόλι).