16η αγ.: Το γύρισε η Ίντερ με τη Λάτσιο, η Κιέβο το ντέρμπι της Βερόνας (VIDEO)

Η Ίντερ βρέθηκε να χάνει με 2 γκολ, αλλά είχε στις τάξεις της δύο παίκτες που... αφηνιάζουν όταν βλέπουν τη Λάτσιο, με συνέπεια να αποσπάσει την ισοπαλία 2-2 στο "Τζιουζέπε Μεάτσα" για την 16η αγωνιστική της Serie A. Η Βερόνα των Ελλήνων γνώρισε εντός έδρας ήττα στο τοπικό ντέρμπι από την Κιέβο.

Η Λάτσιο βρέθηκε πολύ κοντά στο να "πληγώσει" τον προπονητή που της έδωσε το κύπελλο του 2004, ωστόσο η Ίντερ του Ρομπέρτο Μαντσίνι βρήκε το σθένος να γυρίσει ένα φαινομενικά χαμένο παιχνίδι και να αποσπάσει τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας 2-2 στο "Τζιουζέπε Μεάτσα". Οι "νερατζουρι" πιάστηκαν στον ύπνο και βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 2ο λεπτό από το γκολ του Φελίπε Άντερσον, με τον Βραζιλιάνο να διπλασιάζει τα τέρματά του με νέα ατομική ενέργεια στο 37ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο, αλλά απέτυχαν να περιορίσουν τις αντεπιθέσεις των "λατσιάλι" και στο 2ο ημίχρονο πήραν τα πάνω τους. Ο Ματέο Κόβατσιτς με ένα απίστευτο γυριστό έξω από την περιοχή έφτασε στις 3 ασίστ και ένα γκολ απέναντι στον συγκεκριμένο αντίπαλο. Η κατάρρευση της ομάδας του Στέφανο Πιόλι συνεχίστηκε και στο 80ο λεπτό ο Ροδρίγο Παλάσιο κατάφερε να βρει δίχτυα στη Serie A για πρώτη φορά μετά από 1.068 λεπτά και 225 ημέρες ή αλλιώς για πρώτη φορά μετά από το προηγούμενο παιχνίδι πρωταθλήματος με τους Ρωμαίους. Η Ίντερ είχε κλείσει τους φιλοξενούμενους στο γήπεδό τους, έψαξε την απόλυτη ανατροπή, αλλά δεν τα κατάφερε.

Ίντερ (4-3-3): Χαντάνοβιτς, Ντ' Αμπρόζιο, Ρανόκια, Ζουάν, Ναγκατόμο, Γκουαρίν (76' Μπονατσόλι), Κουζμάνοβιτς, Κόβατσιτς, Παλάσιο, Ικάρντι, Ντοντό (46' Ντοντό)

Λάτσιο (4-3-3): Μαρκέτι, Μπάστα, Ντε Φράι, Τσάνα, Ράντου, Παρόλο, Λεντέσμα (82' Γκονσάλες), Μάουρι, Άντερσον, Κλόζε (56' Τζόρτζεβιτς), Λούλιτς (64' Ονάζι)

Η Κιέβο πήρε το ντέρμπι της Βερόνας επικρατώντας με 0-1 της Ελλάς, χάρη σε γκολ του Αλμπέρτο Παλόσκι στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης. Θετική παρουσία από τους Έλληνες. Η Βερόνα είχε τον έλεγχο του αγώνα καθ' όλη τη διάρκεια, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Τελικά, όπως συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις, το "πλήρωσε", καθώς ο Αλμπέρτο Παλόσκι με καρφωτή κεφαλιά στο 81' έδωσε μία σπουδαία νίκη στην Κιέβο με 1-0. Βαγγέλης Μόρας, Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος και Παναγιώτης Ταχτσίδης αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι για τους γηπεδούχους.

Βερόνα: Μπενούσι, Μάρκες, Ροντρίγκες, Μπρίβιο, Μόρας, Μάρτιτς (44' Γκονζάλες), Χάλφρεσον (85' Σαβιόλα), Χριστοδουλόπουλος, Ταχτσίδης, Τόνι (69' Νίκο Λόπες), Νενέ

Κιέβο: Μπιτσάρι, Σέζαρ, Γκαμπερίνι (74' Νταϊνέλι), Φρέι, Ζουκάνοβιτς, Μπίρσα (58' Σκελότο), Ίθκο, Χετεμάι, Ραντοβάνοβιτς, Παλόσκι, Μεγκιορίνι (64' Πελισιέρ)

# Ορέστης Καρνέζης και Παναγιώτης Κονέ (δύο ασίστ) αγωνίστηκαν σε όλο το 90λεπτο της εκτός έδρας ισοπαλία της Ουντινέζε με 3-3 κόντρα στη Σαμπντόρια.

# Ο Γιάννης Φετφατζίδης παρακολούθησε από τον πάγκο την ήττα της Τζένοα με 2-1 από την Τορίνο στο Πιεμόντε.

# Για ακόμα ένα παιχνίδι, ο Φρέντι Γκουαρίν αποδοκιμάστηκε από τους φιλάθλους της Ίντερ.