20ή αγ.: Με σκιές στην 3η θέση η Νάπολι (VIDEO)

Δύο αμφιλεγόμενες αποφάσεις έκριναν την τύχη της αναμέτρησης του "Σαν Πάολο", όπου η Νάπολι επικράτησε 2-1 της Τζένοα κι έμεινε μόνη στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Serie.

Το ματς άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους "παρτενοπέι", καθώς μόλις στο 7ο λεπτό ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν πήρε το "ριμπάουντ" (από οριακή θέση) μετά από απόκρουση του Ματία Περίν σε σουτ του Χοσέ Καγεχόν και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Η Τζένοα προσπάθησε να αντιδράσει, αρχής γενομένης από το 11ο λεπτό σε φάση που προήλθε από τα πόδια του Γιάννη Φετφατζίδη κι εν συνεχεία στο 18ο με τον Εντένιλσον (ο Ράφαελ απέκρουσε σε κόρνερ).

Το τελευταίο τέταρτο του πρώτο ημιχρόνου επεφύλασσε δύο καλές ευκαιρίες για την Νάπολι (στο 30' με τον Μάρεκ Χάμσικ και το 38 με τον Τζόναθαν ντε Γκουζμάν) και μία για τους φιλοξενούμενους σε σουτ του Λούκα Αντονέλι στο 40'.

H Νάπολι άγγιξε το δεύτερο γκολ στο 49ο λεπτό με τον Ντε Γκουζμάν, τελικά όμως, η Τζένοα ήταν αυτή που πέτυχε το... πρώτο, με πλασέ του Ιάγο Φαλκέ, ο οποίος έφτασε τα τέσσερα τέρματα σε πέντε αναμετρήσεις.

Η συνέχεια, πάντως, ανήκε στους γηπεδούχους, καθώς είχαν δοκάρι στο 60' με τον Καγεχόν κι ακόμα μία ευκαιρία με τον ίδιο παίκτη στο 63', προτού ο Ιγκουαΐν εκτελέσει εύστοχα το ανύπαρκτο πέναλτι που ο ίδιος κέρδισε στο 74', χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Νάπολι (4-2-3-1): Ράφαελ, Μάτζιο, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Στρίνιτς (86' Μπρίτος), Νταβίντ Λόπες, Ινλέρ, Καγεχόν, Χάμσικ, Ντε Γκουζμάν (71' Γκαμπιαντίνι), Ιγκουαΐν (90' Σαπάτα).

Τζένοα (3-4-3): Περίν, Ρονκάγλια, Μπουρντίσο, Ντε Μάιο (79' Λεστιέν), Εντένιλσον, Ρινκόν (88' Κούτσκα), Μπερτολάτσι, Αντονέλι, Φαλκέ, Φετφατζίδης (53' Νιάνγκ), Περότι.

# O Παναγιώτης Κονέ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης με την Έμπολι (στο 61ο είχε αντικρίσει την πρώτη), ενώ ο Ορέστης Καρνέζης αγωνίστηκε σε όλο το ματς