20ή αγ.: Ο Πογκμπά οδηγεί την Γιουβέντους, σοκ στο 94' για την Ίντερ (VIDEO)

O Πολ Πογκμπά βρήκε δίχτυα για τέταρτο συνεχόμενο ματς και η Γιουβέντους έκαμψε την αντίσταση της Κιέβο με 2-0. Η Τορίνο σόκαρε την Ίντερ στο 94' με 1-0 και πανηγύρισε την πρώτη νίκη της ιστορίας της στο "Μεάτσα" με γηπεδούχους τους "νερατζούρι".

Η απουσία του ασθενή Αντρέα Πίρλο δεν επηρέασε την Γιουβέντους, η οποία επικράτησε 2-0 της Κιέβο στο Τορίνο και αύξησε στους επτά βαθμούς τη διαφορά από την Ρόμα.

Κάποιες προωθήσεις του Πατρίς Εβρά άγχωσαν τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά, ενώ μέσα σε λίγες στιγμές (28'-29') η "γηραιά κυρία" έβαλε δύσκολα στον εκπληκτικό Άλμπανο Μπιτσάρι, που σταμάτησε Αρτούρο Βιδάλ και Τζιόρτζιο Κιελίνι αντίστοιχα.

Η αμυντική λειτουργία της Κιέβο έπαιρνε καλό βαθμό μέχρι το 60ό λεπτό, αλλά σ' εκείνο το σημείο ο Πολ Πογκμπά έφτασε τα τέσσερα γκολ σε ισάριθμες αναμετρήσεις (στις προηγούμενες 13 είχε βάλει μόλις τρία).

Ο Γάλλος μεσοεπιθετικός δεν κατάφερε να ξαναβρεί δίχτυα στο 73ο λεπτό, αλλά στην εξέλιξη της φάσης ο Στέφαν Λίχτσταϊνερ νίκησε τον Μπιτσάρι κι έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή, δεδομένου ότι ο Εσέκιελ Σκελότο δεν βρήκε στόχο στο 87'.

Γιουβέντους (4-3-3): Μπουφόν, Κάσερες, Μπονούτσι, Κιελίνι, Εβρά (73' Παντοΐν), Βιδάλ (62' Λίχτσταϊνερ), Μαρκίζιο, Πογκμπά, Περέιρα (86' Πέπε), Τέβες, Μοράτα.

Κιέβο (4-4-1-1): Μπιτσάρι, Φρε (43' Μπιράγκι), Νταϊνέλι, Γκαμπερίνι, Ζουκάνοβιτς, Μπίρσα, Κόφι, Χετεμάι, Σκελότο, Μπότα (63' Μετζιορίνι), Παλόσκι (76' Πελισιέρ).

Την πρώτη νίκη της ιστορίας της στο "Τζιουζέπε Μεάτσα" με γηπεδούχο την Ίντερ πανηγύρισε η Τορίνο και μάλιστα με γκολ του Εμιλιάνο Μορέτι σε "νεκρό" χρόνο.

Το πρώτο ημίχρονο επεφύλασσε ελάχιστες συγκινήσεις, ενώ στην εκπνοή του αποχώρησε ο Μάρκο Αντρεόλι με πρόβλημα τραυματισμού κι έδωσε τη θέση του στον Αντρέα Ρανόκια.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του δευτέρου ημιχρόνου, στο οποίο η Ίντερ άγγιξε το γκολ μόνο στο 74ο λεπτό, ωστόσο το τελικό αποτέλεσμα είναι άδικο για εκείνη.

Λίγα δευτερόλεπτα πριν από το τελευταίο σφύριγμα, ο Μάξι Λόπες εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, οι αμυντικοί πιάστηκαν στον ύπνο και ο Μορέτι χάρισε στην Τορίνο την τρίτη εκτός έδρας νίκη σε 10 αναμετρήσεις.

Ίντερ (4-2-3-1): Χαντάνοβιτς, Ντ'Αμπρόσιο (56' Σατσίρι), Βίντιτς, Αντρεόλι (44' Ρανόκια), Όμπι, Γκουαρίν, Κουζμάνοβιτς, Ποντόλσκι (66' Ντόνκορ), Κόβατσιτς, Παλάσιο, Ικάρντι.

Τορίνο (3-5-2): Πάντελι, Μακσίμοβιτς (81' Μπόβο), Γκλικ, Μορέτι, Νταρμιάν, Μπενάσι, Γκάτσι, Φάρνερουντ (67' Ελ Καντουρί), Μολινάρο, Μαρτίνες (58' Λόπες), Κουαλιαρέλα.

# Ο Μίτσελ Μοργκανέλα της Παλέρμο θα έπρεπε να έχει χριστεί σκόρερ κατά της Σαμπντόρια, αλλά ούτε ο διαιτητής ούτε οι βοηθοί αντιλήφθηκαν ότι η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή