22 αγ.: Ένας 18χρονος οδήγησε την Ρόμα, νίκες για Ίντερ και Νάπολι (VIDEOS)

Με πρωταγωνιστή τον 18χρονο Ντανιέλε Βέρντε, ο οποίος έπιασε τρομερή απόδοση και ετοίμασε δύο γκολ, η Ρόμα πέρασε νικηφόρα από το "Σαντ'Ελία" (2-1 την Κάλιαρι). Η Νάπολι επικράτησε 3-1 της Ουντινέζε και παρέμεινε στο -4 από τους "τζιαλορόσι", ενώ η Ίντερ επανήλθε στις επιτυχίες (3-0 την Παλέρμο στο "Μεάτσα").

Η ελλιπέστατη Ρόμα επικράτησε 2-1 της Κάλιαρι στο "Σαντ'Ελία", διατηρήθηκε στο -7 από την Γιουβέντους και το +4 από την Νάπολι, ωστόσο το σημαντικότερο είναι ότι τη διαφορά έκανε ένας 18χρονος.

Ο Ντανιέλε Βέρντι ήταν ασταμάτητος, δεν κατάφερε να σκοράρει, αλλά ετοίμασε δύο γκολ, αρχής γενομένης από το 38ο λεπτό και την ασίστ στον Άντεμ Λιαγιτς, με συνέπεια να γίνει ο νεότερος δημιουργός γκολ του εφετινού πρωταθλήματος.

Η απόδοση της Ρόμα δεν ήταν εξίσου καλή στο δεύτερο μέρος, η μεσαία γραμμή ατόνησε, οι κεντρικοί αμυντικοί υπέπεσαν σε λάθη, αλλά η Κάλιαρι έχασε μόλις μία κλασική ευκαιρία για την ισοφάριση, προτού ο Λεάντρο Παρέδες δώσει στο 85' σαφές προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δέχθηκαν γκολ στο 95' από τον Πολ Μποκού.

Κάλιαρι (4-3-3): Μπρκιτς, Γκονσάλες (61' Μποκού), Ροσετίνι, Καπουάνο, Αβελάρ, Κόντι, Ντόνσα, Ντεσένα, Ζοάο Πέδρο (78' Σάου), Έκνταλ, Τσοπ (84' Λόνγκο).

Ρόμα (4-3-3): Ντε Σάνκτις, Τοροσίδης, Γιανγκά-Εμπιουά, Αστόρι, Χολέμπας, Πιάνιτς, Κεϊτά, Ναϊνγκολάν, Βέρντε, Τότι (62' Σανάμπρια), Λιάγιτς (74' Παρέδες).

Επιτέλους νίκη

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάουρο Ικάρντι, η Ίντερ επικράτησε 3-0 της Παλέρμο και επανήλθε στις επιτυχίες μετά από τρεις συνεχόμενες απώλειες.

Το σκορ άνοιξε στο 16ο λεπτό με κεφαλιά του Φρέντι Γκουαρίν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σέρνταν Σατσίρι, σε ένα πρώτο ημίχρονο που οι "νερατζούρι" είχαν καλή παρουσία, αλλά έχασαν με τραυματισμό τον Γιούτο Ναγκατόμο.

Στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου μέρους έγινε το εξής σπάνιο: οι δύο ομάδες σημάδεψαν συνολικά τρεις φορές τα αντίπαλα δοκάρια (στο 52' η Παλέρμο, στο 57' και το 59' η Ίντερ).

Μετά από τα δοκάρια ήρθαν και τα γκολ, μόνο που αυτά σημειώθηκαν από μία ομάδα και δη έναν ποδοσφαιριστή (Ικάρντι), ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 65' και το 88'.

Ίντερ (4-3-3): Χαντάνοβιτς, Σαντόν, Ρανόκια, Ζουάν, Ναγκατόμο (36' Ντοντό), Γκουαρίν, Μεδέλ, Μπρόζοβιτς, Σατσίρι (84' Κόβατσιτς), Ικάρντι, Παλάσιο (82' Καμπανιάρο).

Παλέρμο (3-5-2): Σορεντίνο, Τέρτσι, Γκονσάλες, Νταπρελά, Μοργκανέλα (75' Ρισπόλι), Ριγκόνι, Γιάγιαλο (66' Μπελότι), Μπαρέτο, Λαζαάρ (77' Έμερσον), Βάσκες, Ντιμπάλα.

Σε καλό φεγγάρι η Νάπολι

Λίγες ημέρες μετά από την πρόκριση επί της Ίντερ στην ημιτελική φάση του Coppa Italia, η Νάπολι ξεπέρασε το εμπόδιο της Ουντινέζε με 3-1 και παρέμεινε στο κυνήγι της Ρόμα.

Μόλις στο 8ο λεπτό, ο Ντρις Μέρτενς πήρε τη μπάλα στο κέντρο, έπαιξε το 1-2 με τον Γκονσάλο Ιγκουαΐν και άνοιξε το σκορ, ενώ στο 21ο ο Μανόλο Γκαμπιαντίνι διπλασίασε το προβάδισμα των "παρτενοπέι" και απέδειξε ότι έχει προσαρμοστεί για τα καλά στον ιταλικό νότο.

Η συνέχεια ανήκε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έχασαν κλασική ευκαιρία με τον Άλαν (ο Ράφαελ απέκρουσε την μπάλα και την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι), προτού ο Σιρίλ Τερεό μειώσει με εξαιρετικό πλασέ στο 27ο λεπτό και ο Σίλβαν Βίντμερ απειλήσει για την ισοφάριση λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 59ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μέρτενς, ο Τερεό έβαλε αυτογκόλ, ενώ το τελευταίο ημίωρο επεφύλασσε μία ωραία απόκρουση του Ορέστη Καρνέζη σε σουτ του Τζόναθαν ντε Γκουζμάν.

Νάπολι (4-2-3-1): Ράφαελ, Μάτζιο, Αλμπιόλ, Μπρίτος, Γκουλάμ, Γκάργκανο, Ινλέρ, Γκαμπιαντίνι (55' Καγεχόν), Χάμσικ, Μέρτενς (67' Ντε Γκουζμάν), Ιγκουαΐν.

Ουντινέζε (3-5-1-1): Καρνέζης, Ορτό, Ντανίλο, Πίρις, Βίντμερ, Άλαν, Γκιγέρμε, Χάλμπεργκ (63' Αγκίρε), Πασκουάλε, Μπρούνο Φερνάντες (78' Πέριτσα), Τερεό.

Λύτρωση στο 89'

Μετά από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες η Φιορεντίνα επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 3-2 της Αταλάντα στο "Αρτέμιο Φράνκι" και αναρριχήθηκε στην τέταρτη θέση της Serie A.

Μόλις στο 9ο λεπτό του αγώνα, ο Σαπακόστα πάγωσε το "Αρτέμιο Φράνκι" ανοίγοντας το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Η απάντηση της Φιορεντίνα όμως ήταν άμεση με τον Μπασάντα να φέρνει το ματς στα ίσια με κεφαλιά, εννέα λεπτά αργότερα.

Στο 76' οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν και την απόλυτη ανατροπή, μπαίνοντας μπροστά στο σκορ με 2-1 με πανέμορφη ενέργεια και σουτ από τον Ντιαμάντι. Οι παίκτες της Αταλάντα δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και έφτασαν και σε δεύτερο γκολ με τον Μποακίγιε να εκμεταλλεύεται μπαλιά του Σαπακόστα και από κοντά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Η "λύτρωση" για την Φιορεντίνα ήρθε στο 89ο λεπτό με κοντινή προβολή του Πασκουάλ.

Φιορεντίνα (3-5-1-1): Ταταρουσάνου, Τόμοβιτς, Σάβιτς, Μπασάντα, Πασκουάλ, Βαλέρο (57' Πιζάρο), Μπαντέλι, Φερνάντες, Χοακίν (65' Σαλάχ), Ντιαμάντι (81' Ρόσι), Γκόμες

Αταλάντα (4-4-1-1): Σπορτιέλο, Μασιέλο, Στεντάρντο, Μπεναλουάν, Μπελίνι (61' Ντελ Γκρόσο), Μοράλες, Καρμόνα, Τσιγκαρίνι, Σαπακόστα, Γκόμες (80' Μποακίγιε), Ντένις (65' Πινίγια)

# Ο Τάσος Δώνης πραγματοποίησε το ντεμπούτο του σε αποστολή της Σασουόλο, ωστόσο δεν αγωνίστηκε κόντρα στην Σαμπντόρια

# Βασίλης Τοροσίδης και Χοσέ Χολέμπας αγωνίστηκαν σε όλο το 90λεπτο του αγώνα της Ρόμα με την Κάλιαρι (ο Χολέμπας δέχθηκε κίτρινη στο 79' και θα χάσει το ματς με την Πάρμα), ενώ ο Κώστας Μανωλάς απουσίασε λόγω τιμωρίας

# Ο Ορέστης Καρνέζης υπερασπίστηκε την εστία της Ουντινέζε στο ματς του "Σαν Πάολο"