25η αγ.: Θύμα "δικού" της η Νάπολι

Είκοσι λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο και έξι πριν από το φινάλε, ο Εμανουέλε Καλαϊό πλήγωσε την ομάδα που ανήκει (Νάπολι), χαρίζοντας σε εκείνη που αγωνίζεται ως δανεικός (Τζένοα) το βαθμό στο "Σαν Πάολο" (1-1). Έσωσε την παρτίδα η Φιορεντίνα, η οποία απέσπασε ισοπαλία 2-2 από την Πάρμα στο "Ένιο Ταρντίνι".

Αρκετά καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Νάπολι στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του "Σαν Πάολο", ωστόσο αυτό δεν της αρκούσε για να αποτρέψει το 1-1 με την Τζένοα.

Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ έχασε τρεις ευκαιρίες στο πρώτο τέταρτο και τελικά βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με πλασέ του, οριακά καλυπτόμενου, Γκονσάλο Ιγκουαΐν, έπειτα από ωραία μπαλιά του Μάρεκ Χάμσικ.

Η είσοδος του Γιάννη Φετφατζίδη στο δεύτερο μέρος έδωσε ώθηση στην Τζένοα, η οποία ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και στο 66ο λεπτό άγγιξε την ισοφάριση όταν το διαγώνιο σουτ του Τζιουζέπε Σκούλι πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Πέπε Ρέινα.

Η Νάπολι όχι μόνο δεν παραδειγματίστηκε από την προειδοποιητική βολή, αλλά εξακολουθούσε να είναι νωθρή και τελικά το πλήρωσε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του "δικού της" Εμανουέλε Καλαϊό στο 84ο λεπτό (σ.σ. ο σκόρερ δεν πανηγύρισε το γκολ).

Νάπολι (4-2-3-1): Ρέινα, Ρεβεγιέρ, Φερνάντες, Αλμπιόλ, Γκουλάμ, Μπεχράμι, Τζορτζίνιο (80' Ινλέρ), Μέρτενς (86' Πάντεβ), Χάμσικ (72' Ινσίνιε), Καγεχόν, Ιγκουαΐν.

Τζένοα (3-4-3): Περίν, Μπουρντίσο, Ντε Μάιο, Αντονίνι, Μότα (63' Καλαϊό), Αντονέλι, Ματουζάλεμ, Μπερτολάτσι, Τζιλαρντίνο (46' Φετφατζίδης), Κονατέ, Σκούλι (78' Σεντουριόν).

Η αποβολή του Μοντιμπό Ντιακιτέ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου δεν εμπόδισε την Φιορεντίνα να αποσπάσει 2-2 από τη φορμαρισμένη Πάρμα στο "Ένιο Ταρντίνι". Με 9 παίκτες ολοκλήρωσαν το ματς οι "βιόλα", με 10 οι "παρμέντσι".

Πολύ καλό ρυθμό και δύο γκολ επεφύλασσε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης (η Φιορεντίνα ήταν καλύτερη), όπου η Πάρμα προηγήθηκε στο 39ο λεπτό με τον Αντόνιο Κασάνο και οι "βιόλα" ισοφάρισαν στο 41ο με τον Χουάν Γκιγέρμο Κουαδράδο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Ρομπέρτο Ντοναντόνι ανέκτησε το προβάδισμα χάρη στο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αμάουρι στο 51ο λεπτό και απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα εξαιτίας της αποβολής του Μοντιμπό Ντιακιτέ στο 54ο.

Εν συνεχεία ο Νέτο κράτησε στο ματς την Φιορεντίνα με τις επεμβάσεις του, ενώ πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο και συγκεκριμένα στο 85' ο Ματίας Φερνάντες ισοφάρισε 2-2 με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ.

Πάρμα (4-3-3): Μιράντε, Κασάνι, Παλέτα, Λουκαρέλι, Μολινάρο, Γκάργκανο, Μαρκιόνι (80' Μουνάρι), Παρόλο, Μπιαμπιανί (87' Παλαντίνο), Αμάουρι, Κασάνο (82' Στσελότο).

Φιορεντίνα (4-3-3): Νέτο, Σάβιτς, Ντιακιτέ, Ροδρίγκες, Τόμοβιτς, Ακουιλάνι (79' Φερνάντες), Πισάρο, Βαλέρο, Κουαδράδο, Μάτρι (67' Ίλισιτς), Χοακίν (59' Μ. Γκόμεζ).

# Μόλις 2 ισοπαλίες έχουν καταγραφεί στις τελευταίες 15 αναμετρήσεις μεταξύ της Νάπολι και της Τζένοα

# Από τις 15 Σεπτεμβρίου και το θρίαμβο επί της Σαμπντόρια είχε να σκοράρει ο Εμανουέλε Καλαϊό

# Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων αποβλήθηκαν οι Τζιάνι Μουνάρι (Πάρμα) και Μπόρχα Βαλέρο (Φιορεντίνα)

# Ο Αντόνιο Κασάνο έφτασε τα 9 γκολ κατά της Φιορεντίνα, η οποία αποτελεί το αγαπημένο θύμα του στη Serie A

# Οι 5 τελευταίες αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων στο "Ένιο Ταρντίνι" έληξαν ισόπαλες