25η αγ.: "Καθάρισε" σε δύο λεπτά η Ρόμα

Η Ρόμα δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Κάρπι, αλλά τελικά με δύο γκολ των Έντιν Τζέκο και Μοχάμεντ Σαλάχ σε ισάριθμα λεπτά (84', 85'), πήρε τη νίκη με 3-1 και αναρριχήθηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Παρότι τα βρήκε "σκούρα" απέναντι στην μαχητική Κάρπι, η Ρόμα επικράτησε τελικά με 3-1, χάρη στα γκολ των Έντιν Τζέκο και Μοχάμεντ Σαλάχ σε διάστημα δύο λεπτών. Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο δεν σημειώθηκαν αξιόλογες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, οι "τζιαλορόσι" πήραν το προβάδισμα στο 56' με τον Λουκά Ντιν. Ο Γάλλος αμυντικός δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του -ανήμπορου να αντιδράσει- Βιντ Μπέλετς.

Παρόλα αυτά, η χαρά των Ρωμαίων κράτησε μόλις πέντε λεπτά, αφού στο 61' ο Κέβιν Λαζάνια έφερε το ματς στα ίσα με πλασέ προ κενής εστίας. Παρά την ισοφάριση, οι φιλοξενούμενοι δεν επηρέαστηκαν και κυνήγησαν το δεύτερο γκολ. Τελικά, η προσπάθειά τους απέδωσε καρπούς στο 84'. Ο Σαλάχ μπήκε μέσα στην περιοχή, έκανε το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής κι ο Τζέκο με κοντινό πλασέ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του. Ένα λεπτό αργότερα, ο Αιγύπτιος από δημιουργός έγινε εκτελεστής και "κλείδωσε" την υπόθεση νίκη.

Κάρπι (3-5-2): Μπέλετς, Σουάγκερ, Ρομανιόλι, Γκαλιόλο (86' Βέρντι), Σαμπέλι, Κρίμι, Κόφι, Λόλο, Λετίτσια, Μανκόσου (54' Λαζάνια), Εμπακογκού (79' Ντι Γκαούντιο).

Ρόμα (4-2-3-1): Στσέσνι, Φλορέντσι, Μανωλάς, Ρούντιγκερ, Ντιν, Ναϊνγκολάν, Βενκέρ, Σαλάχ (92' Έμερσον), Περότι, Ελ Σαραουί (46' Πιάνιτς), Τζέκο.